nahoru

Kam zamíří mistr převratů?

Ondřej Soukup 15. ledna 2004 • 13:33

Nedávná "revoluce růží" v Gruzii vyvolala podezření, že převrat zorganizovali Američané.

USA měly a mají v Gruzii asi největší vliv ze všech států na jižním Kavkaze. Americký novinář Mark Irkali ji v jednom svém článku dokonce označil za nový Salvador. Program výcviku a vyzbrojení gruzínské armády financovaný Američany, který se týkal jen několika elitních jednotek, měl větší rozpočet než zbytek místní armády. Mimochodem, na tomto programu se podílela i Česká republika dodávkami munice. Není divu, že právě ozbrojené složky byly mnohem prozápadnější než zbytek režimu.
Také opozice byla spojena se Západem. Eduard Ševardnadze otevřeně obvinil z jejího financování fondy George Sorose. Ty skutečně zaplatily cesty předáků srbského hnutí Otpor, které se aktivně podílelo na svržení Slobodana Miloševiće, do Tbilisi. Předali tu své know-how včetně symboliky mládežnickému hnutí Khmara (Dost!). Gruzínci přejali nejen sevřenou pěst jako symbol, ale dokonce se objevila i

Foto
hesla v srbštině Gotov je! A kdoví, zda nápad pozvat aktivisty Otporu a týden před volbami odvysílat na nejsledovanějším televizním kanálu dokument o vítězství srbské opozice nepocházel z hlavy amerického velvyslance Richarda Milese.
Ten byl totiž v době převratu velvyslancem v Bělehradě. Představa ambasadora Milese coby specializovaného agenta, jehož ministerstvo vyšle vždy, když je potřeba nenásilně svrhnout nějaký režim, je jistě lákavá. Pravda bude ale asi o mnoho prostší. Ševardnadze vybudoval v Gruzii systém, který nevyhovoval nikomu. A tak prezidenta vyzval k rezignaci jak ruský ministr Igor Ivanov, tak americký ministr Colin Powell. Režimu vypověděly poslušnost i silové složky. V této situaci musel odejít i takový mistr taktiky, jakým byl Eduard Ševardnadze. Nicméně, nejsem asi sám, koho zajímá, v jaké zemi bude ambasador Miles pracovat příště.

Ondřej Soukup


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře