nahoru

Podceňovaný čich

HONZA DĚDEK 7. ledna 2004 • 16:35

Jedním z pozitivních trendů polistopadového Česka je i zvýšený zájem mužů o jejich zevnějšek. Nyní se dokonce i tuzemští pánové musí vyrovnat s termínem metrosexuál, což je označení pro nehomosexuálního muže pečujícího o svůj zjev a duševní rozhled. Metrosexuálové jsou velkými estéty - milují kulturu, dobré jídlo, společnost a centra měst. Dříve se jim říkalo gentlemani, Oldřich Nový by dnes byl dokonalým metrosexuálem. A právě tomuto fenoménu se bude věnovat tato stránka. Nabídne na úvod historický seriál o vzniku a vývoji parfémů, přehled aktuálních pánských a dámských vůní na našem trhu a důkaz, že toaletní vodu nepoužívají jenom snobové a homosexuálové.

Není pravda, že čím větší nos, tím lepší čich. Parfuméři či aromatizéři, tedy výrobci nových parfémů pro módní závody, kterým se slangově říká nosy a již dokáží rozeznat až deset tisíc vůní, z nichž některé dosud nelze zjistit ani nejmodernějšími analytickými technikami, nemají nikterak cyranovské frňáky, jen

Foto
oproti běžnému člověku přikládají čichu jeho skutečný význam. My ostatní řadíme tento smysl až za zrak, sluch, hmat a chuť. Je vědecky dokázáno, že ztratíme-li čich, máme při jídle pocit, jako by pokrm byl bez chuti. Existuje celá věda zabývající se čichem, nazývaná ozmologie, a lékařský přístroj na měření čichu - olfatometr.

VOŇAVÝ VZDUCH

Vůně, jichž existují dva až čtyři tisíce a nesmírné množství jejich kombinací, je organoleptická vlastnost některých látek, kterou většina živočichů vnímá čichovými smyslovými buňkami, tzv. receptory. U člověka je vnější část čichového ústrojí uložena pod stropem nosní dutiny, na každé straně nosní přepážky zaujímá plochu asi 3 cm 2 . V čichovém políčku je více než deset miliónů čichových buňek a každá má několik vláknitých receptorů končících v povrchu sliznice pokryté vrstvou hlenu (čichové ústrojí psa má až patnáctkrát větší plochu čichového políčka a dvacetkrát více čichových buněk než čichové ústrojí člověka). Jakmile přes čichové políčko přestanou proudit molekuly vonné látky, čerstvý vzduch je z receptorů opět vymývá, čímž dojde k regeneraci čichových schopností.

VOŇAVÁ PŘITAŽLIVOST

Lidské tělo je vybaveno tzv. apokrinními žlázami vylučujícími vůně, a velká část z nich má spojitost právě se sexuální přitažlivostí a vzrušením - vůně těla totiž dosahuje maxima v době plné pohlavní zralosti. V minulosti bylo vědecky dokázáno, že vůně, jež si testované osoby vybraly jako příjemné a vzrušující, skutečně zvýšily jejich vnímavost sexuálního dráždění. Není proto divu, že se výrobci parfémů již po celá staletí snaží o nalezení účinného vonného afrodiziaka, které by sbližovalo nejen jedince, ale i celé rasy. Nejčastěji se experimentuje s vonnými látkami, o nichž se ví, že jsou součástí zvířecích exkretů, upoutávajících pozornost druhého pohlaví; kdo zná chování feny v době hárání, ví, o čem je řeč. Dosavadní výsledky však zatím nejsou příliš uspokojivé, a tak jediným, komu se zatím takovou látku podařilo najít, je spisovatel Patrick Süskind na stránkách své knihy Parfém. Jeho hrdina vytvoří natolik přitažlivou vůni, že jej dav v orgastickém opojení rozsápe k smrti. Ale to je pouhá fikce.

Když večer je krásný,
zadumán bloudím parky
a tento ubohý velký nos
s rozkoší vdechuje vůně
aprílové.
EDMOND ROSTAND, CYRANO Z BERGERAKU

HONZA DĚDEK


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře