nahoru

Jak se máte, Červeňákovi?

23. prosince 2003 • 17:24

"Slavná ústecká rodina Červeňákových, žijící na sociálním dně, dostala v souladu s rozhodnutím štrasburského soudu od českého státu jako odškodné devět set tisíc korun. Ve stejné době činil její dluh městu Ústí nad Labem na nájemném asi třicet tisíc korun a penále z tohoto dluhu asi sto tisíc korun. Započal zajímavý sociální experiment - dopadl tristně,"tak začíná svoji reportáž Jiří X. Doležal (48/03) a na její závěr pokládá otázku: Co dělat v budoucnosti s "kulturou bídy"? Diskutovat jste mohli na webových stránkách Reflexu. Některé příspěvky do debaty přišly i do redakce.

Pokud tento problém s Cikány či obecně s nepřizpůsobivými osobami nebude většinová společnost řešit, za jednu nebo dvě generace nám pře roste přes hlavu - narážím na krajně nepříznivý demografický vývoj. K jakémukoliv vývoji dochází pouze tehdy, je-li uplatňován tlak. Při konstantních podmínkách žádná změna, tím méně k lepšímu, rozhodně nehrozí. Co dělat? Omezit vyplácení sociálních dávek (viz Slovensko), tím finančně motivovat notorické zahaleče k práci a mladou generaci (třeba i proti vůli vlastních rodičů) alespoň elementárně vzdělávat. Ano, je to běh na dlouhou trať, ale nic jiného nám nezbývá. Jinak se totiž za dvacet nebo padesát let dočkáme sice neomluvitelného, zato nevyhnutelného vzedmutí rasismu, až zmenšující se většina odmítne nadále platit parazitující menšinu.
JIŘÍ BARTÁK

Ne kvůli financím. Devět set tisíc je sice škoda, ale čert je vzal. Za mnohem větší nebezpečí považuji neochotu dodržovat základní hygienické zásady, jakoukoliv karanténu. Tady už dochází k přímému ohrožení zdraví a životů dalších lidí. K nárůstu onemocnění tuberkulózou dochází po celé Evropě a v podobných hygienických podmínkách se jí velmi daří. Žloutenky, tyfus ... Při rozšíření prostituce v tomto etniku je jen otázkou času, kdy se epidemicky rozšíří HIV - nestalo-li se to už. AIDS má přece dlouhou inkubační dobu a pochybuji, že se nějaký výzkum už dělal. Při příslovečné neochotě Romů spolupracovat se jedná o nebezpečí akutní a vražedné.
ZUZANA, INFO@FELIS.CZ

Myslím si, že musíme lidi dělit pouze a striktně na slušné a neslušné a podle toho se k nim chovat. Vidíme například, že sebesociálnější dávky jen odsunou Cikány do ghett, a tak aspoň ve velkém nežebrají, to je ale vše. Sociální systém nějaký být musí kvůli lidem, kteří pomoc potřebují, a že se v něm svezou i ti, kteří si ji nezaslouží, je nepříjemné, ale moc se s tím dělat nedá. Jakmile bychom totiž začali rozlišovat sociální pomoc podle etnika, byla by to cesta do pekel.
IVO VÁLEK

Řešením je nulová tolerance na jedné straně a prevence na straně druhé. Obce musí mít právo účinně se bránit před bordelem. Děláš bordel? Uklidíš ho, zasadíš stromek, vyčistíš strouhu atd. Děláš ho pořád? Pomašíruješ do "rezervace". Neposíláš děti do školy? Rozluč se s podporou státu. Neposíláš je dál? Rozluč se s nimi, protože u jiných jim bude líp.
GOSUDAR

Nejsme první země, která se potýká s nepřizpůsobivou chudinou. Např. v USA měli (a mají) podobný problém a vyzkoušeli různé možnosti reintrodukce takových lidí do společnosti. Originální české cesty se zatím moc neosvědčily. Navrhuju vyslat tým sociologů na dlouhý studijní pobyt do oblasti, kde se nějaký vhodný program už podařilo realizovat. Rozhodně půjde o dobře investované peníze.
AUIAM

Zkrácení sociálních dávek Cikánům musí být doprovázeno zcela novou formulací některých navazujících zákonů, mj. ustanovení o nutné sebeobraně, protože lze očekávat vyhro cení účinkování loupeživých cikánských tlup podobně jako ve středověku! Uvažte, už dnes patří u dorůstajících Cikánů LP (El Paso = loupežné přepadení) mezi nejoblíbenější způsoby obživy.
LOKI F, LOKI.F@SEZNAM.CZ

Pokud vím, tak v USA nic nedokázali. Jediné, na co se zmohli, je pozitivní diskriminace (což je vlastně obrácený rasismus) a to není správná cesta, protože vzbuzuje (oprávněnou) zlobu u diskriminované části obyvatel. Ghetta ve velkých městech v USA jsou mnohem horší než třeba náš Chanov, takže tudy cesta asi taky nepovede. Jak už tu zaznělo, jediná cesta vede přes mladou generaci.
PP, PPLEVA@SEZNAM.CZ

V pořadu Na vlastní oči dělali rozhovor s Cikánem z Mladé Boleslavi (i s totálně neschopnými policajty), který jezdí pěknou řádku let bez řidičského oprávnění. Ti policajti pouze konstatovali, že jsou na něho krátcí, a Cikán tedy občas zaplatí pokutu. S tím, že takový člověk může lehce někoho zabít, si evidentně nikdo vrásky nedělá. Kdyby šlo o někoho s bílou barvou pleti, asi by tolik ohledů neměli. Moje dcera chodí do první třídy a neustále si stěžuje na to, že je ohrožuje jeden třeťák snědší pleti s nožem a hrabe se jim ve věcech. Upozornila jsem na to učitelku, ale nic se neděje, nůž prý má nadále. Matka jeho spolužačky mi sdělila, že to tak funguje už tři roky a škola se bojí zasáhnout (ze strachu z agresívních rodičů tohoto roztomilého žáčka i z nařčení z rasismu).
SILVIE AMBORGINI, SILVIE.A@CENTRUM.CZ

Jeden známý učí v Německu na zvláštní škole, je to člověk bez předsudků a bez náznaku xenofobie.Řekl mi:"Mám všechny - Němce, Turky, Maročany, s každým dítětem a rodičem se dá domluvit a spolupracovat, jenom s Cikány ne." Na druhou stranu, proč si u nás tolik lidi myslí, že každý, kdo se odlišuje (černý, muslim atd.), musí být zákonitě nepřizpůsobivý asociál?
VINCENT, JANHRENO@GMX.DE

Plně souhlasím s názorem, že žádná sociální dávka nebo finanční dar problém cikánských ghett nebo soužití tohoto etnika s ostatními obyvateli nevyřeší. Spíš mne zaráží, že takřka veškeré snahy organizací, které se snaží o začlenění cikánských spoluobčanů do běžného života a jež končí spíše malými nebo ještě daleko častěji žádnými výsledky, jsou dříve či později medializovány jako absolutní krach možnosti soužití s většinovým obyvatelstvem v této republice. Sakra, to jsme opravdu tak strašně špatní a xenofobní, že se s námi nedá žít? Napadá mě otázka, kolik z obyvatel má podobné zkušenosti s jinými menšinami v tomto státě. Kolik z Vás už bylo obtěžováno partou mladých výrostků ze Slovenska nebo Německa? A kolik tzv. nových generací bude ještě zapotřebí k tomu, aby se situace změnila? Nesouhlasím s názorem, že řešení není. Myslím si, že by jen stačilo chovat se ke všem občanům této republiky stejně.
JENIK.E, JENIK.E@SEZNAM.CZ

Myslím, že Romy dokáží ovlivnit jen jejich lidi, nás "gadže" neberou, proto se musím ptát, co dělá romská elita? Kde jsou ti jejich baroni, kteří mají údajně takovou moc a autoritu? Co pro Romy opravdu dělají jejich středo- a vysokoškolsky vzdělané špičky? Obávám se, že většina z nich se na své pologramotné, věčně opilé soukmenovce, kteří prohrávají přídavky na svých šest a více dětí v automatech, dívá s ještě větším odporem než průměrný divák Novy. Budu jen rád, pokud se mýlím, ale nepamatuju se, že bych v posledních několika letech alespoň četl o nějaké romské svépomoci.
VON NIEMAND, PUBLICRE.PRIV@CENTRUM.CZ

Díky, pane Doležale, za pravdivý a "politicky nekorektní" článek. Konečně to někdo řekl naplno. Souhlasím takřka se všemi svými předchůdci v diskusi, zvlášť podepisuji názor, že se konečně musíme pře stat bát toho, "co řeknou v zahraničí". Přidám dvě historky, které mám z vlastní zkušenosti. Všechny romské děti mají pomůcky a učebnice zadarmo. Na školu, kde učím, přišel právník s dobře oblečenou romskou paní a striktně po škole všechny tyto pomůcky a knihy vyžadovali, i když bylo jasné, že ta rodina žádným nedostatkem netrpí. Ptal jsem se své kamarádky, která vyplácí sociální dávky, jak to s Romy vlastně je. Odpověděla mi, cituji : "Když jich na tebe přijde deset, vyhrožujou ti, že ti pozabíjejí děti, a mávají ti před nosem nožem, tak si rozmyslíš, jestli opravdu mají na nějaký příspěvek právo, nebo ne." O romské partě, která systematicky v naší čtvrti vykrádá auta a nikdo na ni nemůže, protože těm dětem ještě není ani deset, ani nemluvě. Romský problém je obrovský a bude stále větší. Křičet rasistické bláboly nepomůže, ale nepomůže ani zaštiťovat se pseudohumanismem. A problém je to o to větší, když romská inteligence obecně má názor podobný onomu "havlovskému", totiž že Romy tady všichni utiskujeme.
JIŘÍ POPIOLEK

Připojuji několik krátkých postřehů: Mimo jiné údajné dluhy na nájemném, které chce město uhradit, jsou podle našich informací od společnosti Tomi Sever penále na dlužném nájemném, které je již dávno zaplaceno (dlužné nájemné). Naši klienti několikrát žádali město o prominutí penále, ovšem nebylo jim vyhověno, ač se to běžně na zastupitelstvu dlužníkům po zaplacení promíjí. Také zastupitelstvo města rozhodlo o amnestii na penále u dluhů, které budou zaplaceny do konce roku 2003. Tedy celá podzimní kampaň za použití velkých prázdných gest (žádost vládě, aby dluhy uhradila z odškodnění atd.) je postavena na nezveřejnění struktury dluhu a zatajení amnestie. Dalším faktem je, že přisuzování nějaké kolektivní identity šesti různým rodinám je v sekci nekompetentních novinářů celkem obecný nešvar, přisuzování nějakých kolektivních dluhů v oblasti referování o právním sporu věcný nesmysl. Nevšiml-li jste si obecné tendence zastupitelů města Ústí nad Labem zviditelňovat se pomocí polopravd a nekompetentních postupů k řešení situace průserářů - ovšem také občanů -, je to na pováženou. Repetetivním publikováním polopravd jste se připojil už k tak masívní kampani do budoucích voleb.
JAN ČERNÝ, ŘEDITEL PROJEKTU TP

Řešení romské otázky je podobné jako řešení irácké či jiné otázky. Je těžké pomáhat někomu, kdo pomoc nechce, jen po ní všemožně volá. Když se jim dostane, stejně nakonec zjistí, že se jim nejvíc líbilo všechno tak, jak to bylo předtím. Sociální programy nic nevyřeší, protože stejně dřív nebo později pře vládne vrozená lenost, závist a snaha získat něco zadarmo (což ovšem je vlastnost i typicky česká). Nejsem pro ghetta, ale všude ve světě sociálně slabí a nepřizpůsobiví žijí na perifériích ponecháni svému osudu. Kdo chce, ten se vypracuje, kdo ne, skončí špatně. Mělo by a bude platit čím dál víc, že bez práce nejsou koláče. Nevím, proč by měl mít někdo výhody, protože je Rom, černoch nebo Asiat.
NOFUTURE, VESELKA@SEZNAM.CZ

Pan Doležal odvedl solidní práci, když se pokusil zmapovat situaci bez tradičních báchorek a mýtů. Nabídl nám všem šanci, jak přistupovat k podobným problémům. Myslím, že jsou otázky, na které při nejlepší vůli nemůžeme najít pravdivou odpověď, pokud ji nezačnou hledat především ti, kterých seto bezprostředně týká. Naději máme, když budeme vzájemně respektovat odlišnosti v pohledu na hodnoty, dodržovat domluvená pravidla a hledat styčné body pro vzájemnou komunikaci. Je to jako s bolavým zubem. Můžeme nabídnout účast i odbornou pomoc, ale konečné řešení spočívá v odvaze postiženého podstoupit nutný zákrok a podílet se na další prevenci.
ONDYS, INFO@ONDYS.CZ

Nevím, kudy má vést cesta z ghett chudoby, jediná věc, jež mě napadla a V ás určitě taky, je pozeptat se JUDr. Kláry Samkové, která se zjevně těší důvěře u romského etnika a u zmíněné rodiny, jestli se zajímala dál o praktické využití financí, jež rodině pomáhala vysoudit proti českému státu.
BLANKA ZEMANOVÁ

Shodou okolností jsme zrovna dnes řešili případ Červeňákových, kteří jsou našimi klienty. Jejich situace je opravdu trochu komplikovanější, než jak ji postihujete ve své reportáži. Věřím, že usilujete o co nejpřesnější, i když samozřejmě originální postižení tématu, kterému se věnujete. Rádi bychom Vám v tom příště vyšli vstříc. Ráda Vám zprostředkuji kontakty na naše terénní pracovníky/pracovnice i na členy koordinačního týmu v Praze, kteří se problematikou do hloubky zabývají. Dokonce i s klienty spol. Člověk v tísni můžete mluvit prostřednictvím našich terénních pracovníků, pokud budou ochotni s médii mluvit. Pravděpodobně se pak před Vámi nebudou schovávat na nedostupných místech.
LENKA VOCHOČOVÁ, MEDIÁLNÍ KOORDINÁTORKA PROJEKTU TERÉNNÍ PROGRAMY
A VARIANTY SPOL. ČLOVĚK V TÍSNIKurzy měn
25,290
20,530
28,540
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře