nahoru

Hlavně žádnou kontroverzi

JAN POTŮČEK 10. prosince 2003 • 14:33

Smějí si umělci dělat legraci ze státních symbolů? Česká televize odmítla zařadit do vysílání původní znělku festivalu gay a lesbických snímků Mezipatra, protože prý zesměšňovala český státní znak. Pořadatelé ji proto museli na poslední chvíli změnit.

Co televizi tak vadilo? Na upoutávce se objímají a líbají dva lvi ze státního znaku. Organizátoři tak chtěli podle mluvčího ČT Martina Švehly protestovat proti legislativním průtahům při schvalování zákona o partnerském soužití osob stejného pohlaví. Právníci televize ale spot nedoporučili pustit do vysílání, protože by mohl ČT dostat do problémů. Navíc v době, kdy ji ostře sledují poslanci kvůli chystanému zvyšování koncesionářských poplatků.

Foto
Švehla tvrdí, že organizátoři při výrobě spotu nedodrželi původní projekt. Televize se s nimi dohodla, že upoutávka bude symbolizovat prostor pro lidská setkávání, mísení různých kultur a stylů. To potvrzuje i jeden z pořadatelů, Martin Strachoň z brněnského sdružení STUD. "Na scénář upoutávky jsme vypsali výběrové řízení, ale žádný z došlých návrhů nebyl vyhovující, a proto jsme se později rozhodli vytvořit znělku s poněkud kontroverznějším motivem dvou lvů, který navrhl grafik festivalu." Stejný symbol se také objevil na tričkách, která byla volně k dostání během filmových projekcí v Brně i Praze. Zádrhel nastal ve chvíli, kdy měl jít spot do vysílání. Televize organizátorům festivalu oznámila, že upoutávka neodpovídá původní dohodě a že ji vysílat nebude.
Pořadatelé proto museli - podruhé sami a narychlo - vyrobit nový spot a upravit podle něj grafiku celého festivalu. "Naší snahou je, aby festival byl vnímán společností jako věc veskrze pozitivní, bez vyvolávání zbytečné kontroverze - úplně stačí, že hlavním tématem festivalu je homosexualita," říká Strachoň. Hlavní motivací byl samozřejmě strach, aby televize nevypověděla smlouvu o mediálním partnerství. Spot se změnit podařilo, předem potištěná trička nikoli. Martin Švehla odmítá, že by se televize bála kontroverzních projektů. V minulosti například podpořila protinacistickou kampaň Buď hodný na svého obecního nácka. "Musí to být ale takto přijatá a odsouhlasená koncepce," vysvětluje. Snad se tedy televize zklidní, až jí poslanci zvýší poplatek.

JAN POTŮČEK


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře