nahoru

Čím teď žiju - Kanadská sezóna v Arše 2003

Veronika Bednářová 20. listopadu 2003 • 14:54

"Kanada je v tuto chvíli divadelně nesmírně zajímavá, možná víc než Amerika," říká ředitel pražského Divadla Archa Ondřej Hrab, asi jediný divák, jenž čtyři inscenace ze současné Kanady, které se během listopadu a prosince uvádějí v Arše, viděl dřív než ostatní Češi.

Jak jste ty čtyři novinky z Kanady vybral?
Snažil jsem se přivézt do Čech výjimečné projekty bez ohledu na žánr. Například taneční soubor O Vertigo z Montrealu, výtvarné divadlo s francouzským šarmem (v Arše 7. a 8. listopadu) jsem viděl v Budapešti a rozhodl se, že je musím dostat i k nám.

Na 20.-22. listopadu, tedy teď od čtvrtka do soboty, však chystáte projekt poněkud skandální - divadlo ve formě rockové kapely: soubor PME s představením Nenazkoušená krása.
Představení PME: Unrehearsed Beauty je velmi dekomponované: chvíli poezie, chvíli diskuse, chvíli písnička, chvíli tanec na parapetu okna. Duchovním otcem, režisérem a autorem PME je Jacob Wren, velmi nezařaditelný umělec. Píše básně, eseje, jeho divadlo je spíš postmoderní úvahou o světě než divadlem v klasickém slova smyslu. Předpokládám, že polovina publika bude pohoršena a bude nám

Foto
říkat, co jsme si to dovolili. Pokud ale ta druhá polovina bude spokojena, tak budu šťastný. A když jen jeden dva diváci budou spokojeni, budu pořád šťastný. U jiného představení souboru PME, které jsme v Arše uvedli před několika lety, jsem se musel bránit křiku jednoho diváka ještě hodinu po představení, kdy na mě útočil, že tohle není divadlo a proč má za takovéhle věci platit. Pak jsem se ho zeptal: "Prosím vás, a stalo se vám někdy, že byste ještě hodinu po představení diskutoval o smyslu umění?" On řekl: "Ne, nikdy." A já: "No tak vidíte, a to je smysl celé věci."

Veronika Bednářová


Kurzy měn
25,270
20,500
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře