nahoru

Vy my

20. listopadu 2003 • 13:54

JEDU PRYČ
43/03

Foto
Vždycky se mi líbily realistické a odvážné reportáže Petry Procházkové z Čečenska, ale z jejího posledního rozhovoru jsem byl zklamán. Myslím, že podlehla nějaké naivní iluzi o soužití kultur a civilizací. Nejvíce mě ale zklamal závěr, kde říká o sobě a svých kamarádkách: "Pozor, nejde o žádnou potrhlou partu osmi feministek... nás nezajímá export našich představ do jejich kultury..."
Myslím, že by neškodilo trochu exportu naší kultury a feminismu do zemí, kde: si myslí, že lidská práva jsou vynález Židů; ženy nemají volební právo; za přestup od islámské víry hrozí vězení, v několika zemích dokonce trest smrti; ženy (ne muži!) jsou odsuzovány k vězení i trestu smrti za cizoložství (dokonce i po tom, co byly znásilněny). Petra Procházková nemusí být feministkou, protože feminismus je boj za ženská práva, a ona má svá práva zajištěna tím, že je občankou státu, který je založen na zbytcích západní, křesťanské civilizace. Může jezdit z Prahy do Kábulu a opačně, žít na hromádce se svým afghánským přítelem, může se s ním rozejít, jako žena může být novinářkou, může svobodně psát. Mohou tohle afghánské nebo jiné ženy?
DAVID CERNIŇÁK, ZUBŘÍ

PÁTÁ KOLONA NEZÁVISLÝ?
43/03

Foto
Šéfredaktor iDnes J. Kábele obhajuje svého redaktora ve stylu: Nejlepší obrana je útok. Namísto aby argumenty vyvrátil výroky v původním textu, raději podpásově napadá jejich autora J. Janíčka. Pomáhá si přitom jinými (zcela nesouvisejícími) causami a plete navíc hrušky s jablky, když zaměňuje pojem "nezávislý novinář" s hypotetickou nezávislostí osoby. Pan Kábele svou reakci navíc účelově postavil na naprosté lži, když tvrdí, že Janíček napsal knihu "poškozující pražskou záchrannou službu". Naopak, jde o vylíčení dost zoufalé situace UVNITŘ pražské záchranky a motivací k jejímu napsání byly některé velmi smutné osudy zaměstnanců.
Jestli v ní Janíček na něco útočí (a sotva to lze s klidným svědomím označit za poškozování), pak to jsou podivné praktiky vedení, doložené nekompetence některých jeho členů a vypořádávání se s nepohodlnými oponenty z řad zaměstnanců. Právě jejich obhajobou především kniha je. Také s financováním vydání knihy to bylo trochu jinak - pro všechny zájemce to Janíček myslím dost detailně přímo v knize vysvětluje. O tom, kdo opravdu patří do té zmiňované žumpy, ať si každý udělá názor sám.
A. KOCÁBEK, MUSICSERVER.CZ

JAK SE SMÍME JMENOVAT?
42/03

Foto
Paní Knapová tvrdí, že nikde si rodiče nesmějí vymýšlet jména, ale já jsem v nizozemské porodnici ležela se ženou, která s partnerem vytvořila jméno pro svoje dítě tak, že spojila začáteční písmena křestních jmen oblíbených příbuzných z obou stran. Hodně dětí má v Nizozemsku vymyšlené jméno, matrikář má pouze zákonnou povinnost zkontrolovat, zda navržené jméno se neshoduje s už existujícím příjmením, není urážlivé či ponižující. Geografické názvy (Beverly, Madison) či názvy "věcí" (Luna, Roos - Růže) jsou právě oblíbené. Japonská, arabská či hebrejská jména nikdo také nezpochybňuje. Čerstvý závan do české kotliny by neškodil.
PAVLA KYSELICA, NIZOZEMSKOKurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře