nahoru

Hudba

Milan Tesař 11. března 2003 • 13:28

DRŽME HUBU A KROK!
REFRÉN

A zase ta Lucie! Tříčlenné torzo se vrátilo odkudsi z hlasové schránky, označilo reakce Michala Dvořáka na vyhazov za kydání hnoje ... a taky si - v Právu - kydlo. Už před deseti lety chlapci věděli, že musejí vyřešit Dvořákovu zapomnětlivost. Považte, během koncertů musel mít písničky "zapsané na papíře". Byla z toho po čertech dlouhá, frustrující schůze. Celou dekádu snili tři chudáci potajmu o kapele bez kláves, ale jak to říct klávesákovi, který kapelu spoluzakládal? Trpělivost přinesla růže. Hoši s ním se zaťatými zuby vydrželi několik velice úspěšných alb, aby byl argument, že nadbytečný člen nesložil dost hitů, dostatečně pádný. Uf, snad už máme tuto ubohou aféru za sebou. Jsem v pokušení přemýšlet, co by se muselo stát, aby objev roku na českých hudebních cenách obdržel osm Andělů, tak jako se to povedlo půvabné Norah Jonesové na Grammy, ale nebylo by to fér. Letošní nominace totiž svedou do světel ramp - bez ohledu na nesmyslné rozdělení do žánrových kategorií - samé dobré muzikanty, a pokud si chladnou hlavu zachovají i akademičky z komerčních rádií při četbě reportáží ze svatby Heleny Vondráčkové, mohli by být letos vítězové zasloužení. Objeví-li mezi nimi například Support Lesbiens, bude to do značné míry i zásluhou Expresradia, ochotného přihlásit se navzdory rigidnímu éteru, pro nějž je česká hudba zásadně zpívaná česky, k segregované desce "Supports" Tune Da Radio. Odvaha v tomto případě nebyla pochválena. Expresradio má podle posledního výzkumu sledovanost ve výši statistické nuly, redakce dostala výpověď a panikařící majitel rádia hotoví změnit formát směrem do Řitky. Na server www.radiotv.cz se sice přihlásilo skoro šest tisíc pravidelných posluchačů stanice, avšak, jak známo, první slovo platí, druhé leze z gatí. A jelikož se statistická čísla stanou dramaturgům ostatních stanic argumentem, aby dál drželi "hubu a krok", nic nebrání tomu, abychom společně dál spěli ke svěží Šedé. V tomto světle se andělské nominace jeví jako zázrak. Kvíz na závěr: v kategoriích Album roku - rock a Album roku - pop byly letos nominovány kapely Lucie, Support Lesbiens, -123 minut, Tata Bojs, Miro Žbiro a Kryštof. Uhádnete, kdo se ocitl ve středním proudu a kdo bude 20. března mlátit nabustrovanou kytarou do zesilovačů?

... A MIMOCHODEM

To album jsem dlouho přehlížel a shluk zka4t jsem na modrobílém podkladu četl jako zkrat. Byla to chyba. Zmýlená neplatí ani pro mě, ani pro rozhlasové diskžokeje, kteří objev taneční scény prý vyslovují jako Ska For Tea. Sám pachatel přiznává, že název "chemického", avšak na taneční scénu nebývale swingujícího a pestrého alba s výlety do jazzu a živých nástrojů je zkratka: Zelená karkulka a 4 trpajzlíci. Do kategorie Objev roku na letošních Andělích se Matouš Godík, milovník podivných pohádek, nevešel jen náhodou. Možná jej ocení v Japonsku, kde album Polytea - nevídáno - vyšlo souběžně s Českem.


FORMELOU KE ZLATÉ DESCE!
PROTIMLUVY
Pražská čtyřčlenná kapela Wohnout má svůj vlastní humor, vymyslela stylový pozdrav (ÉHOJ) a nedávno natočila třetí vlastní cédéčko. Nyní se vlastními silami pokouší vyrobit také videoklip. JAN HOMOLA ví víc.

Jak se prodává vaše nová deska? Chodí lidi na koncerty?
Nedávno se mi do ruky dostal útržek novin, kde stálo: "Wohnouti jsou na půli cesty ke zlaté desce." Potěšující zjištění.Návštěvnost našich koncertů bych shrnul konstatováním, že prázdné sály jsou pro nás minulostí a plné stadióny dalekou budoucností.

Foto
Kdo navrhoval vaše veselé webové stránky?
Image stránek stavíme na grafice bookletu aktuálního cédéčka "Pedro se vrací", kterou výtvarně navrhl náš dlouholetý kamarád Maťo Mišík a následně realizoval Petr Peřina. W ebovky jsou celé v červeném, plastelínovém duchu, včetně krávy, která bučí, protože je lechtána myší.

A co teď právě posloucháte?
"Já nezpívám, bohužel, naštěstí, doma mám gramofon ..." - tak to je útržek textu skladby, kterou právě teď slýcháme takřka nepřetržitě, protože k ní točíme klip. Chápeme ho jako nedílnou součást hudební reklamy. Dá se natočit tak, že písnička ve finále přibude na kráse, nebo naopak zkazí kompletní dojem. My bychom se druhé variantě rádi vyhnuli - k tomu je však třeba svěřit výrobu do povolaných rukou a takové se u nás hodně cení. Rozhodli jsme se tedy točit na vlastním koleně. Videozáběry naplníme modelínou, formeláky a animáky a doufám, Spielberg promine, že to bude působit svérázně.Kurzy měn
25,290
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře