nahoru

Válka začne hned po reklamním bloku

Miloš Čermák 10. března 2003 • 13:27

"Můžete mi říkat prezidente," oslovil Václav Klaus s úsměvem novináře, kteří se na něj mačkali po vyhlášení výsledků třetí volby. Vzhledem k okolnostem byl milý a vstřícný, ale nic to nemění na tom, že vztah k "největším nepřátelům lidstva" zůstává jedním z mnoha otazníků Klausova prezidentství.

V době, kdy držíte v ruce toto číslo Reflexu, možná znáte jméno nového hradního mluvčího. Sám Klaus už dřív vyloučil, že by sáhl mezi známé žurnalisty, a naznačil, že by se jeho "ústy" mohla stát například nějaká mladá mimopražská novinářka. Uvidíme. Pro média to bude každopádně změna k lepšímu: těžko se jim bude s kýmkoliv spolupracovat hůř než s chladným manipulátorem Ladislavem Špačkem. Nový prezident má nepochybně mnoho důvodů novináře nemilovat, ale třeba se k nim nakonec bude chovat otevřeněji a lépe než Havel na konci svého prezidentského období. Nepochybně prokázal, že to umí: když ještě coby kandidát "hrál hodného", tak byl na novináře jako mílius. Přívětivou tvář nastavil už po svém zvolení i moderátorce Janě Bobošíkové. To se ovšem nelze divit: chvílemi to vypadalo, že Nova změnila diskusní Sedmičku na nový pořad Volejte prezidentovi. V porovnání s one-man show Vladimíra Železného chyběly pouze slavné koláče.

Americká vláda pogratulovala televizi CBS NEWS k rozhovoru se Saddámem Husajnem, který odvysílala ve středu v rámci pořadu "60 minut II". Mluvčí prezidenta Bushe ovšem vyjádřil určitou nespokojenost nad tím, že vláda nedostala možnost v rámci pořadu některé Saddámovy výroky okamžitě dementovat. "Byl to novinářsky solidní rozhovor," řekl Bushův mluvčí Ari Fleischer v telefonickém rozhovoru s deníkem New York Times. Ovšem vzápětí dodal: "Ale zároveň to byla propaganda. Lži od diktátora, mučitele a vraha." Prezident stanice CBS NEWS s názorem Bílého domu nesouhlasí a říká: " Byl to rozhovor jednoho z nejzkušenějších novinářů na světě s člověkem, který s americkými novináři nepromluvil třináct let ani slovo. Rozhovor byl podán v odpovídajících souvislostech, otázky byly tvrdé a přímé. (...) Bílý dům se k nám chová, jako bychom odvysílali necenzurované nahrávky Usámy bin Ládina ." Rozhovor se Saddámem Husajnem lze považovat za určitý vrchol kariéry jedenasedmdesátiletého moderátora Dana Rathera, který patří k největším americkým televizním hvězdám. Jak řekl, on sám i redakce pořadu "60 minut II" pracovali na přípravě víc než rok. Rather je zkušeným profesionálem, ale přesto (nebo možná právě proto) přiznal, že měl před setkáním s Husajnem trému. Do Bagdádu dorazil po desetihodinové cestě autem z Ammánu. Odebral se do hotelu, kde se učil nazpaměť seznam dvaatřiceti předem připravených otázek. " Seděl jsem před zrcadlem a zkoušel je v různém pořadí klást nanečisto ," řekl. Rozhovor se uskutečnil v Bagdádu v pondělí 24. února za velmi přísných bezpečnostních opatření. Štáb CBS NEWS nesměl použít vlastní kamery a musel čekat zhruba půl dne, než dostal nahranou kazetu od iráckých představitelů. Nahrávku nicméně pečlivě zkontroloval, aby se ujistil, že žádná část nebyla zcenzurována. Překladatelé také zkontrolovali správnost a přesnost Husajnových tlumočníků. Rather řekl listu WASHINGTON POST, že po skončení televizního natáčení udělal Husajn rozhovor naopak s ním. Ptal se na názory americké veřejnosti a na prezidenta Bushe. "Řekl jsem mu: Pane prezidente, dávejte mi otázky a já se pokusím vám odpovídat. Ale většina z toho se vám nebude líbit."
Pravda je ovšem taková, že Husajnovi se nebude líbit především americký útok. Podle informací médií je naplánován na 12. března a Američané si nedělají velkou hlavu s tím, kolik raket do té doby Bagdád zlikviduje či zda se nakonec podaří přijmout další rezoluci Rady bezpečnosti. Do Kuvajtu minulý víkend začali odjíždět američtí i evropští novináři, kteří získali akreditaci od Pentagonu. Již dřív jim přitom bylo řečeno, že jejich připojení k armádním jednotkám je naplánováno zhruba deset dní před útokem. I tento fakt potvrzuje hypotézu, že válka začne kolem 12. března. Mimochodem, velká americká média obvykle informuje americká vláda o útoku s několikahodinovým předstihem. Proto bývají většinou lépe připravena, než když se stane něco neočekávaného. Až CNN přeruší vysílání a na obrazovce se objeví anonce války s velkým titulkem BREAKING NEWS, pak vězte, že zaměstnanci televize makali na výtvarně i hudebně propracované znělce minimálně několik hodin. Chudáci na Kavčích horách tuhle výhodu mít asi nebudou.Kurzy měn
25,270
20,500
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře