nahoru

Válka musí být dlouhá "akorát"

Miloš Čermák 21. února 2003 • 15:36

Foto
Kolik stojí válka? Co se týče médií, můžeme si udělat základní představu podle televize CNN, která vyhradila pro mimořádné zpravodajství rozpočet ve výši 35 miliónů dolarů. A třebaže vedení stanice očekává v souvislosti s válkou výrazný nárůst sledovanosti, nelze prý předpokládat, že se po finanční stránce válka této televizi vyplatí. Tvrdí to aspoň deník Atlanta Journal-Constitution. Zahájení útoku totiž bude znamenat automatické přerušení vysílání reklamy. Odhaduje se, že stopstav bude trvat zhruba dva dny. Stejně dlouho se nevysílaly reklamy po teroristickém útoku 11. září, nehoda raketoplánu Columbia znamenala přerušení vysílání reklam na dvanáct hodin. Záleží na okolnostech a úsudku manažerů stanice. Navíc je možné, že řada inzerentů své reklamy sama zruší, protože bude mít obavy z případných negativních emocí. Většina se však prý brzy do vysílání vrátí: dokazuje to zkušenost z poslední války v Zálivu v roce 1991, kdy do týdne obnovilo zrušené smlouvy osmdesát procent inzerentů.
CNN již ty největší oslovila a o postupu vyjednává s každým individuálně. Podobné problémy řeší i konkurenční zpravodajské televize Fox News a MSNBC. Kolik peněz investovaných do mimořádného zpravodajství se vrátí? Těžko říct. Hodně záleží na tom, jak dlouho bude případný konflikt trvat. Na rozdíl od většiny veřejnosti si televize nepřejí, aby byl konflikt příliš krátký, ale vadilo by i to, kdyby byl naopak moc dlouhý. Musí být zkrátka "akorát". A jisté je pouze jedno: bude stejně tvrdý a nelítostný jako bitva o televizní diváky. Na válku se připravují i deníky. Ty ve Washingtonu, hlavním městě USA, který by se případně mohl stát terčem odvetného teroristického útoku, se připravují doslova na nejhorší. Například krizový štáb deníku Washington Post zvažuje tři možné scénáře:

1. redakce se stane cílem útoku biologickými či chemickými zbraněmi,

2. budova novin přestane být obyvatelná, ale zůstane stát,

3. budova se zřítí.

I kdyby došlo ke kterékoliv alternativě, má vedení listu připraven náhradní způsob, jak dál noviny psát a tisknout. Redakce má rovněž zásoby vody a základních potravin pro případ, že by část personálu nemohla opustit budovu. Něco podobného ostatně doporučila americkým občanům vláda: totiž aby si připravili pohotovostní "balíček" pro případ nouze. Jinak ovšem žádnou paniku, samozřejmě.

*

Paniku by v zemi nerad viděl také český ministr vnitra Stanislav Gross. Jeho mediální poradce mu totiž nedokázal říct, jak by se případná panika odrazila na ministrově popularitě (podle posledních výzkumů opět první místo, gratulujeme!), takže se Gross pro jistotu rozhodl paniku zakázat. Aspoň komerční televizi, která má v jejím vytváření největší zkušenosti. Podle ČTK se na toto téma sešel s majiteli TV Nova. Agenturní zpráva rovněž cituje odpověď na dotaz časopisu Týden, proč nejednal rovnou s generálním ředitelem Železným. "Kdybych se sešel se Železným, tak mě budete podezřívat, že jsme jednali o jeho vyšetřování, takže ono je to jedno, s kým to řeším," řekl Gross. V sobotním pořadu Volejte řediteli však Železný prohlásil, že s Grossem hovořil. Možná vzali jedním vrzem i zmíněné vyšetřování. Oblíbený šéf planety Nova minulý víkend rovněž vyloučil, že by se v případné přímé volbě ucházel o post prezidenta. Podle všeho jde už o výsledek domluvy s ministrem Grossem, protože kdyby Železný řekl, že na prezidenta kandidovat bude, šlo by nade vši pochybnost o šíření poplašné zprávy.

*

Bývalý guvernér amerického státu Minnesota Jesse Ventura bude mít svůj vlastní pořad v televizi MSNBC, která je ve sledovanosti zpravodajských kanálů na třetím místě za stanicemi Fox News a CNN. Vedení MSNBC doufá, že charisma bývalého zápasníka a herce bude mít na televizní diváky stejný vliv jako na voliče Minnesoty, kde Ventura v roce 1998 vyhrál překvapivě a s poměrně značným náskokem volby. Zatím není jasné, odkdy se pořad bude vysílat. Vedení stanice se zřejmě obává, aby Venturův debut v roli moderátora "nenarušilo" speciální zpravodajství z očekávané války proti Iráku. Pořad bude na programu MSNBC pět dní v týdnu a výše Venturova kontraktu se odhaduje kolem dvou miliónů dolarů. Ventura je známý svým odporem k reportérům, který se jako guvernér nikdy neostýchal dát najevo. Novináři ho naopak vždycky milovali, protože s jeho jménem byly spojeny kontroverze a skandály. Například již jako guvernér vydal Jesse Ventura autobiografii, ve které se přiznal, že přišel o panictví v šestnácti letech, navštěvoval prostitutky, kouřil marihuanu, jako zápasník užíval steroidy a nenosí spodní prádlo.Kurzy měn
25,290
20,510
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře