nahoru

Největší večírek Ameriky

MICHAL SEDLÁČEK 16. února 2003 • 20:03

Zatímco zbytek zeměkoule se už uložil ke spánku nebo dokonce vstává tak jako v Japonsku či Austrálii k pondělním pracovním povinnostem, ve Spojených státech se teprve naplno rozjíždí největší večírek, jaký Amerika zná - SUPER BOWL XXXVII aneb 37. finálový zápas ligy amerického fotbalu.

Foto
Utkání pro Američany představuje to, co pro zbytek planety finále mistrovství světa v kopané. Po celé zemi se lidé shromažďují k superbowlovým večírkům, jejichž početnost a velikost dokonce přesahuje silvestrovské oslavy. Jen na svátek Díkůvzdání se v USA zkonzumuje více potravin a vypije více lihovin než v průběhu superbowlové neděle.
Super Bowl každoročně představuje nejsledovanější televizní pořad ve Spojených státech a televizní společnost ABC si za půlminutovou reklamu letos účtovala 1,5 miliónu amerických dolarů. V historii sledovanosti pořadů americké televize se na prvních deseti příčkách nachází deset Superbowlů. V čele se drží ten z roku 1982, který viděl každý druhý Američan, a to se do průměru počítaly i malé děti. Letos jen ve Spojených státech sledovalo Super Bowl, který se již dávno stal globální celosvětovou záležitostí, přes 70 miliónů Američanů. Od začátku devadesátých let se zájem o americký fotbal rozšířil po celé Evropě a letos utkání přenášela televize do 182 zemí světa.
Americký fotbal má v americké společnosti jedinečné postavení. Jedná se o sport, který má stejnou sledovanost mezi bílými a černými nebo mezi bohatými a chudými Američany. O americký fotbal se zajímá také nečekaně mnoho žen - jde o nejsledovanější sport mezi americkou ženskou populací. Popularita amerického fotbalu jasně převyšuje jak baseball, tak basketbal. Ligová utkání se hrají každou podzimní neděli odpoledne a v tu dobu prodeje v amerických obchodních domech klesají až na třetinu.

VÁLKA NA HŘIŠTI
Clemon Daniels z týmu jednoho z finalistů letošního Super Bowlu Oakland Raiders prohlásil, že americký fotbal nabízí nejbližší paralelu k fyzickému boji muže proti muži. A možná právě v této charakteristice leží klíč k pochopení oblíbenosti tohoto sportu u americké veřejnosti. Složení obou mužstev a jejich strategie v mnohém připomínají souboj dvou vojenských oddílů, které se pohybují po bojišti od zákopu k zákopu. Armádní terminologie proniká do slovníku nejen koučů, ale i televizních komentátorů.
Americký fotbal ale není surový sport, má přesně stanovená pravidla a hrubost se přísně trestá. Ačkoli dochází ke zraněním, jejich počet nijak nepřevyšuje průměry z ostatních sportů. Pěstní souboje a bitky, tolik známé z NHL, se v americkém fotbale nevyskytují a jakýkoli náznak fyzického střetu mimo hru bývá rozhodčími tvrdě trestán. Podobně jako v rugby je v americkém fotbale povolen fyzický kontakt hráčů. Do soupeře, pokud má v držení míč, je možné vrážet či jinak ho dostat k zemi. A právě odtud pramení další zdroj oblíbenosti tohoto sportu zde ve Spojených státech. Američané milují fyzický kontakt a tvrdost, a proto se jim americký fotbal tolik líbí. Vždyť i na zápasech NHL často sklidí tvrdé až nemilosrdné naražení na mantinel větší ovace než hezká nahrávka. Pro Evropana těžko pochopitelný kulturní rozdíl.

CHYTRÁK ZE SAN DIEGA
Blíží se druhá válka s Irákem a s teroristy si není radno zahrávat. Kontroly před vstupem na stadión v San Diegu se podobají bezpečnostním prohlídkám na zimních olympijských hrách v Salt Lake City, a možná je i převyšují. Přesto jeden z fanoušků proklouzne na zápas bez placení a vstupenky. Třiasedmdesátiletý Dion Rich si z tohoto kousku učinil životního koníčka. Bez vstupenky se dostal dosud na každý Super Bowl v historii (!) kromě roku 1969, kdy s kamarády v den zápasu lyžoval. Vloni našel do obří haly v New Orleans nehlídaný vchod, přestože bezpečnost zajišťovala federální FBI. Tentokrát bydlí v San Diegu, a tak proniknutí na "domácí" stadión Qualcomm pro něj nemohlo být žádným oříškem.

133 MILIÓNŮ NA MICHAELA
Super Bowl připomíná mnohem více velkou pouť nebo cirkus než sportovní utkání. Na stadiónu Qualcomm začal fanoušky už hodinu před startem utkání bavit kytarista a zpěvák Santana. Celou hrací plochu zaplnily tanečnice obou týmů, pak přichází slavnostní představování hráčů a přelet stíhaček F-16 nad stadiónem. Tradiční skladbu God Bless America, která se v USA hraje od teroristických útoků 11. září 2001 na sportovních událostech téměř pravidelně, zazpívá popová hvězda Celine Dionová. Při americké hymně v podání countryového tria Dixie Chicks se na ploše rozvine americká vlajka. Tradičně velké americké vlastenectví se od 11. září 2001 ještě zvýšilo, a to se promítá i zde na Super Bowlu.
To, že sport není během Super Bowlu to jediné, dokazuje i tradiční patnáctiminutový koncert o přestávce zápasu. Ačkoli letos pořadatelé nesehnali úžasnou superhvězdu, jakou byli například vloni irští U2, jména jako Sting, No Doubt či Shania Twainová zaručeně udrží u televizních obrazovek dostatečný počet diváků, aby mohla společnost ABC účtovat svým inzerentům horečné poplatky za reklamy. Když před deseti lety přestávku vyplnil Michael Jackson, sledovanost televizního přenosu se ještě zvedla, na - pro Ameriku rekordních - 133 miliónů diváků. Je také zajímavé, že podle průzkumů se o superbowlové pře stávce spláchne v USA nejvíce toalet najednou.
Fanoušci svým zpíváním v průběhu zápasu vytvářejí atmosféru tolik známou z evropských fotbalových stadiónů. Zejména oaklandští příznivci se snaží neúnavně povzbuzovat svůj tým. Ale marně. Bukanýři z Tampy své soupeře z Oaklandu převálcují 48:21. A tak skoro čtyřicetiletí veteráni v dresu Raiders, jako například legendární Jerry Rice a Tim Brown, nejlepší hráč základní části ligy - ro zehrávač Rich Gannon - či slavný obránce Rod Woodson, budou muset na vítězný prsten počkat minimálně ještě další rok, kdy se show zvaná Super Bowl znovu roztočí, tentokrát v texaském Houstonu.

MICHAL SEDLÁČEK


Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře