nahoru

Živá součást potápějící se lodi

4. září 2014 • 00:15
Živá součást potápějící se lodi
foto: Archív

Dlouholetá historie, ty nejextravagantnější tvary a zároveň silný opar tragického hospodaření mateřského koncernu GM. To je automobilka Cadillac – značka, která se drží nad vodou.

Kořeny legendární americké značky Cadillac sahají až na samý začátek minulého století, a přestože na českých silnicích nejsou tyto vozy takřka vůbec vidět, žijí i přes dlouholetou krizi mateřského koncernu General Motors. Jak to s nimi dále bude? Situace se zdá být příznivá.

Samotné jádro problému koncernu General Motors tkví ve financích – firma se už dlouhá léta potácí v krizi, jež vyústila v dluh okolo 50 miliard dolarů. Zoufalý boj o holý život si vyžádal uzavření skoro třetiny továren, propouštěli se zaměstnanci, žádalo se americkou vládu o dotace a kdo ví co ještě.

GM je ale stále tady, i když se peripetie neobešly beze ztrát – zahynuly automobilky Saab, Hummer, Pontiac a na mále měl i evropský Opel, který si koncern prozatím ponechal. Nic však nemusí být definitivní, už kvůli tomu, že GM otřásá skandál s vadnými díly, jejichž vinou během autonehod umírali lidé. Vyšetřování navíc odhalilo, že klíčoví zaměstnanci o vadách věděli…

Světlou stránkou koncernu General Motors je značka Cadillac, která společně s Chevroletem, Buickem a GMC tvoří nekompromisní americkou základnu. Když si pak v tisku přečtete informace o nových, supervýkonných modelech, jímají vás smíšené pocity. Jak to, že to za mořem jde? To je téma k diskusi, důležitou informací však je, že Cadillac pracuje na vlajkové lodi, jež se podle nejnovějších informací podívá do Evropy.
Zpráva je ale ještě zajímavější – Cadillac totiž jako předlohu použije koncepty Elmiraj a Ciel, jinými slovy skvostné kupé a kabriolet, kterým pod kapotami pracují stovky amerických koní.

Na design vozů Cadillac jsme si již v posledních letech zvykli. Robustnost, jasně dané linie bez nejmenších ústupků a celkový dojem skvěle odvedené práce. Jen se podívejte na extravagantní elmiraj – jako bychom před očima měli kus pořádné americké oceli, kterou u rozžhavených pecí detroitské továrny kuly metrákové hory masa a kostí v bílých helmách.

Stejně je na tom i více než pětimetrový kabriolet Ciel, ovšem s malou změnou – jedná se o předzvěst doby, kdy už automobily nikdy nebudou jako dříve. K pohonu totiž nevyužívá masívní osmiválec s výkonem přes pět set koní, ale pouze šestiválec, jemuž sekunduje elektromotor. Může tento koncept pohonu Cadillaku nějak uškodit? Pravděpodobně ne, protože Amerika hybridy miluje a má je každý, kdo chce dokazovat, jak moc je ekologický. Evropa je na tom ostatně podobně, ale spíše vinou neoblomných úředníků, kteří kontrolují každý gram emisí oxidu uhličitého.

Nemá to vypadat, že je nám budoucnost Země lhostejná, jenom si zkrátka myslíme, že některé tradice by měly být zachovány. A o Americe to platí dvojnásob – ať se zde připravují ty nejtučnější hamburgery, které jsou snad škodlivější než pasívní kouření, ať se zde vyrábějí poctivá auta s obrovskými motory, ohromnou spotřebou a palubními deskami z plata od bonboniéry. To k Americe patří stejně jako Cadillac, vytrvale hrající na horní palubě zaoceánské lodi, jež jde pomalu ke dnu. Vize budoucnosti jsou však příznivé, už je pouze stačí proměnit v realitu.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,880
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře