nahoru

V dohledné době žádná krize nehrozí

Miroslav Cvrček 3. září 2015 • 00:15
Jaroslav Brychta: „V kratším horizontu je munice centrálních bank tak silná, že mohou jakoukoli paniku na trzích velmi rychle a efektivně zvrátit.“
Jaroslav Brychta: „V kratším horizontu je munice centrálních bank tak silná, že mohou jakoukoli paniku na trzích velmi rychle a efektivně zvrátit.“
• foto: 
Stanislav Krupař

Propady čínské burzy táhnoucí se od června do srpna vyvolaly nakonec paniku i na burzách v Evropě a Americe. Ceny akcií padaly několik dní. Pak náhle došlo k obratu. Co se to děje?

„Předchozí růst cen akcií byl neúnosný, burza ho musela zkorigovat,“ říká v rozhovoru hlavní analytik X Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Proč taková panika, když čínská burza klesla jen na úrovně, na nichž se pohybovala od loňského prosince do letošního února?

To je pravda. Navíc je čínský akciový trh stále asi o 35 procent výš, než byl před 12 měsíci, takže meziročně je to pořád jedna z nejvíce rostoucích burz na světě. Dostala se ale během krátké doby hrozně vysoko (v červnu přesáhla 5000 bodů, zatímco dnes se pohybuje nad 3000 body – pozn. aut.) a z výšky se líp padá.

Proč to tedy mělo takový vliv i na burzy na Západě?

Nelze říct, že to bylo způsobeno jenom Čínou. Také v Evropě byly akcie už relativně drahé – německý index DAX vystoupal v první čtvrtině roku o 28 procent, Amerika byla na maximech. Navíc se trh asi začíná trochu bát růstu úrokových sazeb v USA.

Může to pokračovat?

Teoreticky ano, ale neočekávám to. Za poslední týdny se fundamentálně nezměnilo vůbec nic. Nic, co by mohlo poslat západní trhy dolů o deset procent.

Proč vlastně čínská burza od loňska do letošního června vyrostla na více než dvojnásobek?

V minulém roce po velmi dlouhé době tamní centrální banka začala znovu uvolňovat měnovou politiku a trh si to vyložil jako začátek období dalšího přílivu levných peněz. Spekulativní kapitál dříve proudil hlavně do nemovitostního trhu. Ten však již delší dobu stagnuje, a tak se velká část kapitálu přelila do akcií. Akciový trh je v Číně vzhledem k velikosti ekonomiky relativně malý, takže tyto peníze snadno přispěly k abnormálnímu růstu cen akcií. Tento růst stejně jako současná korekce byl zcela odtržen od situace v reálné ekonomice.

Až teď najednou si všichni vzpomněli, že čínská ekonomika zpomaluje. Ale ona pozvolna zpomaluje již několik let, a přitom stále roste o sedm procent. Hlavní důvod propadu akcií je zkrátka to, že předtím byl růst cen akcií neúnosný, zcela vybočoval z reality a burza jej musela dříve či později zkorigovat.

Je čínská burza něčím speci­fická?

Ve srovnání se západními trhy je čínský akciový trh zatím méně rozvinutý a zahraničním investorům prakticky uzavřený. Zároveň je vzhledem k velikosti čínského HDP relativně malý a díky tomu vidíme větší výkyvy. Zatímco v Evropě a v USA vývoj indexů často předbíhá vývoj ekonomiky, v Číně je tato vazba mnohem méně zřetelná. Míra výkyvů tamních akcií se se západními trhy nedá srovnat, a tak čínské akcie často připomínají jedno velké kasino.

Takže to znamená, že propad na burze v Číně nemusí mít výrazný dopad na ekonomiku?

Přesně tak. V Číně sice padá trh, ale firmy nekrachují. Ekonomika jede dál. Na to, co se během roku stalo na čínské burze, se musíme dívat hlavně jako na velké přerozdělení bohatství mezi lidmi, kteří na akciový trh vstoupili. Někteří měli štěstí, jiní smůlu. Škoda pro ekonomiku nebude až tak velká, i když se samozřejmě toto přerozdělení někde projeví.

Proč vlastně v první půlce roku tolik rostly burzy v Evropě?

Důvod je obdobný jako v Číně. Evropská centrální banka začala letos s kvantitativním uvolňováním. Amerika s ním skončila loni. V Americe tak akcie letos nerostly skoro vůbec, v Evropě hodně.

Co by se muselo stát, aby důsledky čínských problémů ve světě byly srovnatelné s poslední finanční krizí po splasknutí americké hypoteční bubliny?

Ekonomické zpomalení by muselo výrazně zasáhnout čínský bankovní sektor. Pokud by se tak stalo, měly by problém i zahraniční banky. Jen ty evropské totiž mají v Číně rozpůjčováno okolo 550 miliard dolarů, což je opravdu hodně. Vždyť Řecko dlužilo evropským bankám méně než polovinu této částky. Něco takového se ale zatím zdá být nepravděpodobné.

Proč?

Dokážu si představit, že akcie budou ještě nějaký čas kolísat, ale z globálního pohledu platí, že je Čína pod kontrolou, situace je více méně stabilizovaná. Žádné rapidní zhoršení úvěrového portfolia bank tedy zatím nehrozí, i když v delším horizontu to vyloučit nemohu. Čínský bankovní sektor rozhodně není zdravý. Pokud by se však situace v Číně přece jen začala výrazně zhoršovat, stále je tu čínská vláda a centrální banka, jež mají dostatečně silné nástroje k tomu, aby situaci začaly řešit. I když jen dalším zametáním problémů pod koberec.

Je ta neustálá činnost centrálních bank v dnešním finančním systému nezbytná a vlastně čím dál nezbytnější?

Je pro trhy zcela zásadní. Centrální banky dnes nakupují každý měsíc dluhopisy za nějakých 150 miliard dolarů. Pokud by to nedělaly, vedlo by to k růstu úrokových sazeb. Ten by mohl následně znovu dostat do problémů řadu dlužníků, včetně států s nejvyšším zadlužením, což by se okamžitě projevilo i na ocenění akcií a ostatních finančních aktiv.

Kdy to centrální banky přestanou dělat?

Aby nemusely intervenovat a zároveň zůstaly úrokové sazby nízko? Musela by buď výrazně vzrůst poptávka po dluhopisech ze strany soukromého sektoru, nebo by musela výrazně klesnout nabídka dluhopisů, především státních, což znamená, že by státy musely hodně šetřit. Obojí se zdá být zatím nepravděpodobné.

Máme se kvůli dění na akciových trzích bát o své peníze?

Držitelům akcií říkám: Nepanikařte. Situace v dlouhodobém horizontu podle mě není příznivá a je potřeba se mít na pozoru. Akcie jsou relativně drahé a podobné korekce, jaké proběhly na trzích koncem srpna, se čas od času mohou opakovat. V kratším horizontu je ale munice centrálních bank tak silná, že mohou jakoukoli paniku na trzích velmi rychle a efektivně zvrátit. Z propadu na trhu se tak zřejmě stane znovu jen dobrá příležitost k nákupu levnějších akcií.

Je to tak v pořádku?

Není. Ale žijeme ve světě, kde jsou krátkodobá řešení upřednostňována i přesto, že mohou být pro budoucnost velmi škodlivá.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,880
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře