nahoru

Zkorumpovaná hydra, nízký plat

Karel Steigerwald 12. října 2017 • 00:15
Světlé zítřky.
Světlé zítřky.
• foto: 
Marek Douša

Karel Steigerwald komentuje uplynulý týden.

Volební kampaně, toť vždy ráj pohádek. Té letošní dominuje pohádka o zkorumpované hyd­ře, která vylézá z mokřin, má zakřivený ocas a jedovatým dechem oslepuje vše živé. Nemilosrdně proniká do státního rozpočtu a vybírá z něj nejlepší kousky. S miliardovou kořistí pak mizí v mlze bažin a právních předpisů. Naštěstí je tu také bájný hrdina – sv. ing. Babiš –, který zkorumpovanou hydru zapíchne, až bude nejhůř. Měl na to čtyři roky ve vládě, ale protože je stále líp, nezapíchl ji, třebaže hydra je podobná Kalouskovi a ztělesňuje všechno zlo. Sv. Babiš nad tou šelmou zla, lsti a přetvářky přesto jednou zvítězí a obyvatelstvo jej z vděku zvolí premiérem. Jen ubozí závistivci budou upozorňovat, že Babiš má s hydrou mnoho společného a že i on si nanosil do Čapích bažin pěkné miliardy. Proniká i do státního rozpočtu a zná triky, jak vybrat nejlepší kousky. Nespokojenci říkají: Vždyť on je ta hydra, kterou hledá. To bojuje proti sobě? Hrdina se však směje, Quod licet Iovi, non licet bovi. Česky to znamená: Co je dovoleno Babišovi, není dovoleno volovi.

Pěkná je též pohádka o boji s nízkými platy. Nízký plat je další příšera z močálů, která lidi trýzní. Porazí ji hrdina Zaorálek, další příští premiér. Vypravuje lidem o dobrotivém králi, jenž slíbí poddaným, že jim rozdá zlato, protože si to zaslouží. Tím králem je on sám. Slíbil poddaným, že zvýšení mezd bude absolutní prioritou jeho vlády. Má na to zcela konkrétní plán. Věštci mu prozradili, že v roce 2022 bude průměrný plat 40 000. Jako v každé pohádce je to krásné vyprávění. Jen rýpalové se ptají, kde by Zaorálkova vláda peníze na zvýšení platů vzala a kdo že je vydělá? Odpověď rýpalům je také pohádková. Zaorálek ty platy zvýší zákonem a bude. To si zatím žádná vláda netroufla, a přitom je to tak jednoduché. Lidi si to zvýšení zaslouží, tak ho dostanou. A kdyby chyběly peníze, natisknou se další. Copak nemáme dost tiskáren? Někteří rýpalové do toho vrtají, proč ten troškař neslíbil plat 60 000 korun? Co by mu to udělalo? Lidi by to potěšilo mnohem víc než čtyřicet tisíc. Dobří králové jsou od toho, aby lidi potěšili. A když nenatisknou, protože došel papír? Vyberou ještě víc daní, než vybírají dnes.

Zavedu zimu a současně bude i léto, slibuje chytrá politická horákyně. Takové pohádce by se pro její nesmyslnost každý smál, i když by se líbila, protože každý chce hned zimu, hned vedra. V politice se jí nikdo nesměje. Okamurova strana se tak nazvala. Přímá demokracie je obvyklý nástroj autoritativních vlád, které s jeho pomocí odstraňují svobodu. I Švýcaři mají demokracii zastupitelskou, byť lidová hlasování milují. Slavné jsou Hitlerovy plebiscity. Ano, Ne. Přímá demokracie – démon souhlasu.

Volebních pohádek je dost. Vybral jsem tyto vzorky. Jsou jednoduché, problémy vyřídí pomocí hrdiny raz dva. Lidé je poslouchají, radostně při tom tančí a zpívají jako ve filmu Pekařův císař: Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady. Aby ne, pohádkový král rozdává zlato a vedle chcípá korupční hydra.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,310
20,610
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře