nahoru

Protestuj, nebo zhyň!

Bohumil Pečinka 12. října 2017 • 00:15
Bohumil Pečinka
Bohumil Pečinka
• foto: 
Archív

Známe vítěze voleb. Bude jím protestní blok (ANO, KSČM, Okamura, piráti). Ještě nikdy, ani v dobách novodobých hospodářských krizí, neměly protestní strany v součtu kolem šedesáti procent hlasů, což tentokrát hrozí.

Zvláštním rysem těchto dní je, že strany protestního bloku vylučují, že by spolu chtěly utvořit vládu. Snad jen piráti si nechávají otevřené dveře na všechny strany, ale ti zase nezískají tolik hlasů, aby mohli do sestavování vlády silně promlouvat.

Pokud bude pokračovat dosavadní tempo, kdy se politické strany vzájemně vetují, může být výsledkem jen obnovení bývalé vládní koalice tří stran (ANO, ČSSD, KDU-ČSL).

Těžko se totiž může jedna politická strana rituálně distancovat od jiné strany, s níž čtyři roky vládla. I když i tady může být vytažen „faktor Babiš“. Jinak řečeno: s ANO ano, ale s Babišem ne, jak to naznačují někteří sociální demokraté a někteří lidovci. Je to jako chtít mít dítě, ale nechtít se přiblížit k partnerce, s níž to dítě chcete.

Vláda hrůzy

Nepochopení vyvolává, proč na sebe strany možné vlády hrůzy (ANO, Okamura, KSČM) v poslední době tak utočí. Přitom se zapřisahávají, že komunisté nikdy s Babišem. A ten zase, že nikdy s Okamurou, a ten zase, že nikdy s těmi, kteří se ušpinili ve vládě, a tak dokola. Vysvětlení je jednoduché.

Podle interních průzkumů těmto třem stranám došlo, že se v posledních fázi kampaně přetahují o jednu a tutéž voličskou skupinu. Koho? Nerozhodnuté a v jádru věčně naštvané voliče z malých měst a venkova, kteří sice chtějí provětrat ty nahoře, ale zčásti jsou líní o tom souvisle přemýšlet a zčásti jim chybí impuls vstát a jít vůbec k volbám.

O důvod víc, že si mají vybrat mezi babišovci, kteří jim slibují, že zatočí s těmi nahoře (kromě sebe), okamurovci navrhujícími zrušit islám a komunisty, kteří jim před třiceti lety postavili vodovod. Tak nějak mají tito lidé rádi všechny tři a rozhodovat se mezi nimi je pro ně nepříjemné.

Rovnostářství s wi-fi

Právě volební účast je tím elementem, jenž může zlomit závěr volební kampaně. V mimořádné příloze Reflexu (str. 38) se politologové Sokol a Mrklas pokoušejí předpovědět výsledky voleb. Realisticky při tom vycházejí z volební účasti mezi 55–58 procenty (v roce 2010 – 62 procent, v roce 2013 – 59,5 procenta).

Kdyby ovšem volební účast jen o pár procent překonala šedesátiprocentní hranici, vyjedou ještě silněji nahoru politické strany koalice hrůzy (ANO, Okamura, KSČM). Proto jde říct: v tuto chvíli bude o výsledku voleb rozhodovat voličská účast. Přičemž ze všech průzkumů vyplývá, že jestli něco dlouhodobě jde nahoru dolů, je to ochota jít k volebním urnám.

Pokud se protestnímu bloku podaří aktivovat své potenciální voliče, může součet všech jejich hlasů skončit až na nějakých sedmdesáti procentech. To už je na úrovni konstatování, že v neděli 22. října se probudíme v jiné zemi.

Proto bude volební účast víc než kdy jindy určující pro charakter a budoucnost země. Stručně řečeno: když protestní blok (ANO, KSČM, Okamura, piráti) zvedne v závěru kampaně své potenciální voliče ze židlí, bude to definitivní potvrzení, že tu vzniká nový režim.

Proto si jdou strany koalice hrůzy tak po krku, proto všechny dohromady kritizují piráti s programem vystylovaného socialismu.

Ve skutečnosti je to jen jiná varianta protestní mentality, určená pro studenty, velkoměstské hipstery a zklamané voliče Zelených. V objetí s Babišem se to nějak pěkně zamíchá a vznikne typicky česká, rovnostářsko-kolektivistická bramboračka s rychlým wi-fi připojením.

Tři lídři

Tyhle volby potvrzují dlouhodobý trend, že evropští voliči stále méně volí strany a stále více jejich lídry. Jenom ti pak dokážou předvolebně mobilizovat své stoupence.

Problémem stran středu a pravice je, že z marketingového hlediska dnes v Česku existují jen dva vůdcové schopní mobilizovat své věrné – Babiš a Okamura. Okrajově se k nim připojuje Bartoš a pak už nic. Přesněji řečeno, je to už jen volba založená na nostalgii, tradici a vyvažování.

Jestli nakonec něco změní volební výsledek, jak ho avizujeme na obálce Reflexu, nejspíš to bude aféra s těžbou lithia. Je to přesně ta věc, která může sociální demokraty strhnout pod 15 procent, a naopak pomoct přivést k urnám lidi hlasující pro blok protestu.

Ať už to dopadne jakkoli, kdo dnes v české politice neprotestuje, jako by nebyl.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,250
20,460
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře