nahoru

Proč žiju v Barceloně…

Jan Ignác Říha 5. října 2017 • 00:15
Proč žiju  v Barceloně…
foto: foto jan ignác říha (2×)

Proč ses usadil v Katalánsku, čím ti mentalita Katalánců vyhovuje?

Po pravdě řečeno, žádná láska na první pohled to nebyla. Při první návštěvě Barcelony nám připadalo, že jsou místní takoví studený čumáci, protože jsme předtím poznali Jihoameričany a Kanárky, takže Katalánci nám proti nim připadali takoví až skoro Němci. Jenže to jsme přehodnotili hned další rok, když jsme sem přijeli podruhé. To už jsme pořád dělali jé, jé, jé a všude bloudili a na všechno čučeli jak kura na sopel. No a takhle jsme sem jezdili čtyři roky a pak se rozhodli, že bychom mohli zkusit přesun na delší dobu. A teď koukám, že jsem trochu zapomněl na tu mentalitu a v čem mi vyhovuje…

V čem teda?

No jsou v pohodě, lehce prdloušové, když se opijou, chovaj’ se jak malý děcka a to toho rozhodně nevypijou tolik jako my. Půllitrový piva si tu objednávají jen turisti a občas my. Jsou schopný sedět půl dne u stolu a cmrndat jedno malý pivo a melou a melou a melou a mají velmi rádi jídlo, to se mi na nich taky líbí.

Je v Barceloně patrné napětí mezi Katalánci a Španěly, kterých tam žije také mnoho?

Tak to rozhodně ne, aspoň nic takového nepozorujeme, ale španělskou vlajku bych si asi z balkónu nepověsil. Ne, to si dělám srandu, já bych se ji bál i koupit.

Jak zvládají děti školu?

Tak děti to z nás myslím zvládají úplně nejlíp. Do školy nastoupily společně – mladší Max do P3, taková přípravka pro děti od tří let, ta je do P5 a pak nastupují do první třídy, takže se o přestávkách potkává se starším bráchou, který tady nastoupil rovnou do druhé třídy. Výuka ve škole je v katalánštině a k tomu se učí španělštinu a angličtinu už od P3. Když do školy nastupovali, uměli myslím jen pozdravit a po roce už se oba domluví španělsky i katalánsky. Ve třídách sedí děti po čtyřech, jsou to takový minitýmy, hodně se klade důraz na toleranci a vzájemnou pomoc, když někdo ze čtyřky něco nezvládá, ostatní mu pomůžou. Absolutně neexistuje rasismus, a to kluci chodí do státní školy, kde jsou kromě Španělů děti snad z celého světa: Japonsko, Čína, Pákistán, Bangladéš, Indie, Rusko, Rumunsko, Británie, Austrálie, Jižní Amerika, Maroko, Filipíny. Vysvědčení dostávají třikrát ročně. To dostanou do ruky zalepenou obálku, kterou mají doma odevzdat rodičům, je to pětistránkové, písemné hodnocení žáka od všech učitelů. Kluci tu chodí do školy moc rádi.

V čem je hlavní rozdíl mezi životem v Barceloně a Praze?

No, hlavně je tu tepleji a je tu moře. Panuje tu taková dost uvolněná atmosféra, tady, ve starém městě, jsou úzké uličky, takže se sousedy pokecáš z okna. Mě třeba nikdy nezajímal fotbal, ale tady mě to prostě strhlo, vedle vchodu do baráku máme bar, kam se chodí fandit Barçi. Je to tam pidi, Sandra točí fajn pivo, pod televizí stojí buben, na který se bubnuje, když dá Barcelona gól.

Jan Ignác Říha


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,250
20,460
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře