nahoru

Je to porod

David Gaydečka 22. června 2017 • 00:15
Je to porod
foto: Archív

Tradičně United Islands of Prague, druhým rokem Metronome Festival Prague. Bez těchto dvou nápadů Davida Gaydečky, Martina Voňky a jeho týmu by byla letní Praha hudebně o poznání chudší. Aby jediný promotér zorganizoval na víkend (letos 23.–24. 6.) hned dva festivaly, je patrně světový rekord. Jelikož jsme v redakci tušili, že přivézt do Prahy Stinga, Kasabian a dalších více než pět set muzikantů z celého světa během dvou dnů se rovná řízení obřího letadla, požádali jsme Davida, aby si pro nás rok vedl „facebookový“ pilotní deník. Předpokládali jsme, že bude plný zvratů. Nemýlili jsme se. Zde je tedy pár Davidových statusů o tom, jak se připravuje festival.

1946

Otec pomočil Klementa Gottwalda. Je to tak. Potkali se náhodou ve výtahu ve Zlíně. Tátovi bylo tehdy pár měsíců. Babička po návratu z koncentráku neměla na pleny, takže potupa proběhla hladce. Soudruh si pochoval miminko. Předvedl lidumila, mlaskaje: „Ťuťuťuťínek.“ Jenže otec se počural... prostě toho Gottwalda pomočil. Ten ho vzteky za křiku: Vvemte si to děcko!“ babičce vrátil. Naštěstí.

2016

My Gottwalda už nepomočíme, ale mohli bychom si zatančit na ostatcích jiné zrůdy. Metronome Festival Prague je v názvu inspirován místem, odkud byla odstřelena Stalinova socha. Ostatky, podstavec a útroby kdysi největšího totalitního monumentu v Evropě jsou na Letné dosud. Dík patří těm, kdo na ně v devadesátých letech umístili obří kyvadlo, které Praze tepe pomalu, ale jistě rytmus času a je svědkem změn, jež nás přesouvají do budoucnosti.

Červenec 2016

Vyúčtovali jsme první ročník, ten s Iggym Popem, Foals, Kooks, Ellou Eyre a dalšími. Dle předpokladu výsledek neměl s plusem nic společného. Investice byla o kus větší, než jsme čekali, ale dohodli jsme se všichni tři společníci a producenti akce, já, Martin Voňka a Libor Winkler, že z prvního ročníku se nedá poznat, jestli to dlouhodobě bude mít smysl. Účast a odezva nás navíc povzbudily. Takže pokračujeme!

21. 7. 2016

Byli jsme požádat Adrianu Krná­čovou o garanci, že můžeme počítat dlouhodobě s areálem Výstaviště i širším zapojením města do realizace Metronome Festivalu. Povedlo se. Paní primátorka přislíbila, že kalendářní rok v Praze se teď bude počítat od Metronome Festivalu k Metronome Festivalu. Omlouváme se silvestru i Novému roku za tuto změnu.

2. 10. 2016

Sting dnes slaví 65. Někde řekl: Když to tu zabalili Lemmy Kilmister a David Bowie, že si uvědomil, že ani on nebude nesmrtelný. Je prý čas vrátit se ke zvuku kytar. Na listopad chystá nové album. Tak mu napíšeme. No, napíšeme jeho agentovi a radši agentům dalších hvězd, asi tak stovce, no spíš dvěma stovkám. To, že by si Sting řekl: „Tak jo, pojedu na druhý ročník Metronome Festivalu do Prahy,“ ale není moc pravděpodobné.

1. 11. 2016

Přišel nám e-mail: „You are on the rooting. Cheers.“ Zapomněl jsem napsat od koho. Přišel od managementu Stinga. Česky to znamená, že termín Metronome Festivalu pasuje do Stingovy trasy.

2. 11. 2016

Už se vám někdy stalo, že kolegyně, fundraiserka, které jste věnovali rok energie, času, předali jste jí veškeré know-how... měla i dobré výsledky... vy jí plánujete svěřit větší kompetence, a ta kolegyně vás ze dne na den opustí, nechá vám dopis na rozloučenou ve schránce a v něm vám, byť se doposud na všechny smála, napíše, že za všechno neštěstí v jejím životě můžete vy? Telefon už nezvedne. No, bezva. Za měsíc chceme oznámit, jak to přesně příští rok bude, a práce na dotažení dohod s partnery není málo. Rušit akci nebudeme, ale hledáme nového člena týmu.

5. 12. 2016

Rozšířil se nám tu takový nešvar. Najednou máme spoustu nových přátel. Většinu spojuje tvrzení, že Metronome Festival je nejúžasnější nápad, zaručený úspěch, že se to povede a jednou to bude největší akce ve střední Evropě. Nové přátele spojuje také to, že nám nabízejí různé služby, některé předražené, některé zcela nesmyslné.

7.–8. 12. 2016

Potvrzeno, oznámeno, na Metronome Festival 2017 přijede Sting! Ta informace mě zastihla na pracovní cestě. Jsem v Tel Avivu. Skoro všichni tu reagují: „Sting, ten nikdy nehrál v Izraeli, přijedeme se podívat.“ Super!

14. 12. 2016

Kasabian oznámili vydání nového alba a sami se nám ozvali. Po dvou letech navazujeme na jednání. Málem společně s Iggym Popem křtili první ročník, ale to bylo jednak brzy po jejich návštěvě na Colours, a pak jsme si taky řekli, že po podobných kapelách sáhneme v programu, jen když budou mít něco nového. A to není všechno! Pražská kulturní grantová komise podpořila Metronome. Samé nadějné zprávy. Držte palce!

27. 1. 2017

Česká centra mě pozvala na konferenci o kulturních aktivitách do Madridu. Z jedné radnice se na mě obrátili s dotazem, jestli bychom jim nepomohli uspořádat jejich hudební festival. Že se Španělům líbí Metronome i United Islands víkend v Praze. Jenže... moje žena mi říkala, že já už dva festivaly mám. Já je mám spíš tři, když započítám i ty Krásný ztráty na Konopišti. No vlastně čtyři, rodina, to je taky pěknej festival. Abych totiž nezapomněl, narodí se nám ještě jedna holčička, taky v červnu, v podstatě někdy o víkendu Metronome Festivalu. Good timing!

16. 2.

Včera večer jsme šli na kafe s šéfkou hudebního programu Bárou Šubrtovou a s kolegou Martinem Voňkou. Po pravdě řečeno jsme šli na pivo nebo víno. Ještě nám zbývá pár podstatných volných míst v programu na hlavních scénách. Padly různé tipy. Vtom nás u našeho místa na baru vyrušuje Marek Gregor. Kdo ho znáte, víte, o čem přesně mluvím. Dost veselý dorazil z premiéry Trainspotting 2. Ptáme se, jestli ve filmu zase hráli Lust for Life od Iggyho Popa. To ne, ale prý tam pouštějí Young Fathers a hned několik tracků a je to sakra dobrý. A jo! Na ty jsme docela zapomněli. Bára jim druhý den volá, mají volno, potvrzeno. Marku, děkujeme za tip.

1960–1990–2017

Mick Jagger v šedesátých chodil do školy s Dickem Taylorem. Já jsem chodil v devadesátých do školy s Honzou Korseltem, známým pod přezdívkou „Honánek“. Mick Jagger s Dickem Taylorem a Keithem Richardsem založili kapelu Little Boy and Blue Boys. My s Honánkem jsme založili kapelu Honánek Shows his Boys. Dick Taylor nechtěl hrát na basu, tak z Blue Boys odešel. Já jsem místo chození na zkoušky pořádal koncerty, tak jsem z Honánek Shows his Boys taky odešel. Mick Jagger si založil kapelu Rolling Stones. Dick Taylor si založil kapelu Pretty Things. Honánek si založil kapelu milo. Já si založil festival Metronome. Proč to ale vyprávím? V Honánek Shows his Boys s námi na hammond organ hrála Lucie Rajchrtová a ta teď bydlí v Londýně a hrává občas i s Pretty Things. Tak nejenže máme s Jaggerem mnoho společného, ale povedlo se, že na Metronome Festival přijedou Pretty Things se svými zakladateli Dickem Taylorem a Philem Mayem, kdysi v Británii stejně důležitá kapela jako Beatles nebo Stones. Co je ale nejpodstatnější? Vzkázali nám, že se mají moc rádi s Kasabian.

10.–12. 4.

Vyrazili jsme do Londýna, abychom rozjeli přípravy na ročník 2018. Nebudu zdržovat vyprávěním, koho všeho jsme potkali. Vlastně bych nechtěl, aby se to prozradilo dříve, než si to potvrdíme. Pro jistotu jsme se potkali i s agentem Kasabian. Chtěli jsme se vyptat na Pretty Things. Prý o nich někde Kasabian řekli: „Kdyby nebylo Pretty Things, nebylo by ani Kasabian.“ Manažer nám to potvrdil, tak definitivně potvrzujeme na sobotu před Kasabian nejstarší kapelu pro letošní ročník Pretty Things. To bude setkání!

21. 4.

Kmotr Metronome Festivalu Iggy Pop slaví 70. narozeniny. Navrhl jsem festivalovému týmu, že stejně, jako jsou ty tradiční „casual Friday“, „dny kalhot Václava Havla“ apod., rozjedeme tzv. Iggy Pop Day. Vyrazíme do práce stejně jako Iggy nahoře bez. Kdo se přidá? Do půl těla jsem přišel sám, tak jsem si tričko zase oblékl.

25. 4.

Pivo s charakterem, to je, když máte oběd s hlavním pivním partnerem festivalu. Donesli nám zvětralé pivo. V duchu si říkáme, že se budeme bát tohle nabídnout divákům. Naštěstí s sebou ale máme brand managera z Krušovic, ten nestačí polknout a už volá obsluhu. Scénka se opakuje. Nakonec narazí nový sud a je to v pořádku. Nikdo to nemáme jednoduché. Snažíme se, ale lidi nám to kazí.

7. 5.

Jeden den potvrdíme nejmenovaného DJ. Honorář odsouhlasen ve výši 100 %. Druhý den to DJ ruší, že chce 250 %, neboť zjistil, že na plakátě je i Sting. Rušíme to s tím, že Sting odmítl 150 % na jeho honorář přispět a že musíme alokovat honoráře i pro jiné umělce, že další den už na DJe zbude jen 50 %. Další den je opět vystoupení potvrzeno za 100 %. Naše prostředí je dost tržní.

20. 5.

Představte si. Myslíte střídavě na Stinga, Kasabian, Solomuna, GusGus, Blood Red Shoes, Davida Kollera, Monkey Business, Lanugo atd. atd. Dcera přijde ze školy, přesněji z hudební výchovy, a zpívá si: „Majdalenka, Apolenka s Veronikou...“ Wtf!!! Žádnej MegaLol. Co teď? Zákaz? Trezor? Cenzura? Nejsme jako oni. Ale tohle je hudba z moc špatný doby, a tehdy navíc na špatným místě. Poraďte.

22. 5.

Mám vás pozdravovat od Davida Lynche. Vzkazuje, abyste si na Metronome Festivalu poslechli britskou kapelu The Veils. Vybral si ji do nové série Twin Peaks a bude se vám moc líbit. Poleno na to!

30. 5.

Děkujeme městské části Praha 7, že nám odpustila poplatky ze vstupného. Tento festival ještě tak dva tři roky na vstupném nevybere to, co potřebuje, aby se program zaplatil. Budeme vděční za každou podporu, která pomůže festival do Prahy zasadit. A jednou, až budeme v plusu, rádi vysadíme třeba nové stromy do Stromovky či jinak pomůžeme kultivovat prostranství v blízkosti akce.

1. 6.

Nejvíc těhotnej jsem doma já. Břicho jako velryba, záda bolí, nemohu se hýbat, ráno nevolno, e-maily, esemesky už nechci ani vidět, otékají mi z nich nohy, do žaludku těžko něco dostanu, a navíc se blíží porod, největší festivalový víkend v Praze s Metronome a United Islands, které se prolínají v čase.

4. 6.

Necháváme dnes potisknout vratné plastové kelímky na pivo. Vypadají hezky, jsou na nich muzikanti druhého ročníku. Stop. Znovu a lépe. To je prostě furt něco. Stingův management to neschválil. Proč? Co jim je do toho? Stingovo jméno ani portrét na vratných kelímcích být nesmějí. Sting a plast totiž nesmějí mít vůbec nic společného.

8. 6.

Zastavil se tu jeden dobrý známý, Walter ze švýcarského Montreaux – znáte ten luxusní jazzový festival. Bavíme se o muzice. Chlubím se svým unikátním prvním koncertním zážitkem. Do bolševického Paláce kultury mě na konci osmdesátých let vzal ten otec, jak pomočil Gottwalda, na Classic Rock and Roll Band, na Marsyas a další. A Walter popisuje svůj první koncert, někdy v druhé polovině šedesátých si skočil sám na Jimiho Hendrixe, naživo v Montreaux. Dodnes lituje, že mu bylo tehdy pouze 16 let. V 17 by si ten koncert prý užil o dost víc. Popisuju mu plány s Metronome Festivalem. Říká, že čirou náhodou ráno letí do Bristolu, kde se uvidí s manažerem Paula McCartneyho. Slíbil, že mu Metronome doporučí. Uvidíme.

9. 6.

Přišlo mi video ze zkoušky Monkey Business. Jediný háček je v tom, že namísto slíbeného tributu Georgi Michaelovi v něm jede cover verze Stinga ve stylu České sody. Bojim.

10. 6.

Víme, že hlavní scénu bude moderovat Tonya Graves. Nevíme ale, co bude říkat. Asi něco jako: „Dámy a páni, uvítej potlesk, právě přicházela izraelsko-etiopská soulová bůh Ester Rada!“ To asi nebude všechno. Voláme Zdeňka Suchého, má čas, tak nám přislíbil, že se scénářem pomůže. Nebudeme vás neustále zdržovat děkováním partnerům.

12. 6.

Sázíme se doma, kdo přijede dřív. Dcera, nebo Sting?

13. 6.

Napsal jsem SMS: „Báro, jestli Young Fathers nedají ani jeden rozhovor, tak jim vyřiď, že jim nedáme ani jedno euro. Že se hádají mezi sebou, to není náš problém.“

14. 6.

Přišla mi SMS: „Davide. Porod. Volej.“ Nikoliv z festivalového týmu, ale od mé ženy.

14. 6.

„A jaké má Sting speciální požadavky?“ ptají se nás na tiskové konferenci novináři. Vysoké – co se týká technického zázemí na scéně, zvuku a světel. A do šatny si poručili velký výběr čajů, speciální med a trochu zázvoru.

14. 6.

Kasabian nám poslali seznam ubytovaných. Zase nějaká chyba. Jména neodpovídají členům jejich týmu ani hudebníkům z kapely. S čím to kdo, ach jo, zaměnil? Aha. To jsou postavy z kultovního britského filmu. Kapela má smysl pro humor. Hledáte-li hotel s Kasabian, pomůže vám Kamil Fila.

14. 6.

Žena je v porodnici. Stmívá se. Opouštím festivalový štáb. Vezu děti domů ze školy. Starší dcera vzlyká, že se jí rozbil telefon. Ideální načasování. Volá kdekdo – všichni se ptají na festival. Nejlepší jsou dotazy, jestli by nebyly volné vstupenky. Otevřu doma dveře, stiskem vypínače prasknu žárovku a vyhodím pojistky tak, že už nejdou nahodit. Volám pronajímatele. Je na cestě. Děti brečí, že nemají hotové úkoly do školy – nejen že je nemohou po tmě udělat, ale nemohou ani najít aktovky. Něco mám odeslat mailem. Bez proudu nejde internet. Mám ještě volat ženě, jak to teď bude. Vybíjí se mi telefon. Bez proudu ho nelze nabíjet. Hledám svíčky. Týden do festivalu. A jak se máte vy?

P.S.:

Josefina Stinga nakonec předhonila. Narodila se 15. června v 15.30 (3,5 kg, 50 cm) a vypadá jako její děda – ten, jak počural Gottwalda. Nezbývá než doufat, že průběh festivalu bude ještě větší brnkačka než porod…

David Gaydečka


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,260
20,440
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře