nahoru

Ledová tříšť v červnu, vlaky v povětří

Karel Steigerwald 22. června 2017 • 00:15
Ledová tříšť v červnu,  vlaky v povětří
foto: Marek Douša

Valí se to na nás. Absurdity, dětinské nápady. Nesmyslná tříšť ledu v horkém červnu. Za jediný týden! Politické hlavy to ne­ochladí.

Už zase v ČSSD slibují zdanění pro bohaté. Zdanění boháči přežijí a stát si nepomůže. Bohatých je málo. Leda by mezi bohaté počítali i chudé. Těch je vždy hodně. Proč vlády pořád berou a berou? Protože chtějí rozdávat a rozdávat. Věří, že si je lidi zamilují. Má to ale háček: za komunistů sebrala vláda všem všechno a pak to zas rozdala. Bohatství to nepřineslo, chudobu a zvetšelost státu ano. Přerozdělování je vždycky transfúze krve z jedné ruky do druhé, při níž se polovička vyšplíchá. Proč se o to pořád pokoušejí? Věří, že budou chváleni. Ale přemisťováním cizích peněz bohatství nevzniká.

Paroubek chce být nezapomenutelným. Po chvástání s podivnou stranou Lev 21 nás obtěžoval rozvody a manželkami, teď chce znovu být socialistou. Myslí, že si ho veřejnost všimne. Povedlo se: všichni se mu diví. Tak se dělá popularita, jenže k čemu to je? Paroubek vypadá jako stále větší hlupák.

Pěkné nabídky ČSSD: vlak zdarma pro děti a penzisty. Proč ne i letadlo? Ale pozor, zdarma nikdy nic není. Vláda má jen dvě možnosti, čím to zaplatit: státní dluh nebo zvýšení daní. Použít lze oboje současně. Spisovatel Hašek radil: Co slíbí váš protikandidát, to slibte také. Inspirace pro všechny politické strany: zdarma zimní boty a lyže, obědy ve školách, menší auto pro chudší rodiny, výlety na Madagaskar pro patnáctileté! A hned je koho volit. Myslíte, že vaši dobrodějnost potřebuje 70 procent občanů, kterým něco dáváte (a berete)? Vy ji potřebujete, děláte se nezbytnými.

Zelení odpustí dluhy. Ale přistoupí na to banky? Vždyť půjčují peníze nás střadatelů. Solón ve starém Řecku pokácel kamenné sloupy dlužníků. Tím dluhy zmizely. Co na to věřitelé? Solón sám pro jistotu zmizel v Egyptě. Zelení se vrhnou na software v bankách. Vymažou ho a bude po problému. Hlavně aby včas vyzvedli svoje peníze. Kam pak zmizí? Egypt to nebude.

Zaorálek si myslí, že masová migrace je důsledek krutostí kolonialistů. Je-li to tak, proč se tolik lidí z bývalých kolonií do států kolonistů tlačí? Nebo mu uvízly v hlavě propagandistické triviality z marxistických kursů? Německý ministr Gerd Müller v Bild am Sonntag říká, že se do Evropy chystá 100 miliónů Afričanů. Co zavinili kolonialisté? Přinesli Africe civilizačním rozvojem prudký vzestup populace, ale nepřinesli schopnost, aby se ta populace v Africe uživila. To hrozí tragickým konfliktem úplně jiného typu, než je Zaorálkova msta. Mohl by to vědět, je ministr.

 

Babiš nás informuje, o čem sní, když spí. Teď už jen, jak nás donutí, abychom ty jeho sny splnili. Myslím, že nám všechny sny ani neříká. Patrně se týkají blahobytu a štěstí pro všechny. Bylo to v dějinách už mnohokrát, vždycky to dopadlo špatně. Realizovaný sen mocných končí vždy jako pěkné peklo. Na snící politiky je třeba dávat pozor.

Stát rozdá dvacet miliard vybraných od občanů v daních na zateplení domů a solární panely. Zaplatí to i ti, kdo nemají solární panely kam postavit a nemají co zateplit, protože už buď zateplili, nebo majitel jejich domu zateplovat nechce. Podobně cenný je slib, že do Drážďan pojedeme brzy vlakem asi čtyřicet minut. Za poslední týden se vlaky nesrazily asi čtyřikrát jen proto, že jely pomalu. Do Drážďan dvacet hodin, zato bezpečně, to je naše cesta, ne šílené rychlovlaky, které by stejně ze šišatých kolejí uletěly do povětří.

 

A vrchol všeho: dotovaný sběr vody z nebe spadlé! Zaplatí to ten, kdo nemá kus vlastního nebe, aby taky sbíral. Potřebujeme vás i na to? Ale nezoufejme, my tam dole, republika je obydlena i rozumnými. Kde ale jsou?

 Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,260
20,450
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře