nahoru

Petrova škola

Simona Weidnerová 22. června 2017 • 00:15

Zpráva o smrti Petra Matějů (66), publikačně nejvýkonnějšího a nejcitovanějšího českého sociologa zaskočila všechny, jimž vstoupil do života. Pracovala jsem pro něj 25 let, to už je kus života. Byly to roky náročné, protože byl přísný, měl vysoké standardy, ale současně dokázal být lidský a přátelský. Měl rád dobré víno a jídlo, a tak si řadu pracovních schůzek nejraději dával v oblíbených restauracích, kde se často vymyslely největší věci, které zůstávají dosud nepřekonané.

Zkoumal společnost a na datech prokazoval závěry, jež ostatní dlouho nevnímali jako problém. Často jsem si říkala, kde bere tu energii, denně už od čtyř hodin pracoval. Měl rád to ranní ticho, voňavou kávu, a než se všichni probudili, měl článek hotov. A když jsme pak vstali i my, jeho kolegové, měli jsme jeho text už v mailu i s úkoly.

Zanechal svou stopu v institucích i v lidech, spolupracovnících, po celém světě. Profesor Robert M. Hauser z University of Wisconsin-Madison mi napsal: „Zpráva o úmrtí Petra mne velmi zasáhla. Byl to báječný, geniální, skvělý, všestranně nadaný člověk, který vedl mimořádný život. Během let, co se známe, jsme spolu zažívali báječné chvíle – intelektuálně, vědecky i společensky. Bude mi navždy chybět. Možná mě popisoval jako svého učitele, ale jsem si jist, že já jsem se od něj naučil daleko víc než on ode mě.“

A tak to bylo i s námi ostatními, jimž vstoupil do života. Uměl zformulovat každý problém dřív, než se ostatní vzpamatovali. Všechno, co dnes umím, jsem se naučila od něj. Kamarádi často říkají, že mám dvě vysoké školy, jednu s papírem a druhou ze soukromých přednášek Petra Matějů, co mám v hlavě. Přála bych každému to štěstí, aby mu prošel životem tak multitalentovaný člověk, s nímž se společensky pobavíte, a ještě vás intelektuálně navždy obohatí. My, kdo jsme měli to štěstí, na tuto životní periodu nikdy nezapomeneme. Shodli jsme se, že jeho památku nejlépe uctíme tím, že budeme pokračovat v jeho odkazu. Vždy šel proti main­streamu, čili budeme v „jeho“ tématu diskriminovaných chlapců nebo roli krásy či vzdělání určitě pokračovat dál.

Simona Weidnerová

analytička

Simona Weidnerová


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,260
20,450
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře