nahoru

O cenách, úřadech a platech

Adéla Čabanová 4. května 2017 • 00:15

Ceny bytů v Praze jdou prudce nahoru. Pro představu, za nový 75metrový byt je aktuálně průměrná cena 6,6 miliónu. Rostou ale i ceny panelákových bytů na sídlištích. Poptávka je mnohem vyšší než nabídka. Není to ani tak tím, že v Praze by chtěl žít každý. Problém je na straně nabídky – nových bytů je extrémně málo. A jak zaznělo na konferenci magazínu E15 Premium Jak se staví nová Praha, víc než třetinu kupují spekulanti na pronájem a jako investici. Je to ovoce pražské stavební uzávěry. Docílila sice toho, že jsou pro developery zajímavější rekonstrukce, případně demolice a brownfieldy. Zároveň ale vyhání za město generaci středněpříjmových lidí, kteří jednou budou Praze chybět.

O2 jako třetí ze tří velkých mobilních operátorů představil své snižování cen. Nepřekvapil. Celý ten humbuk kolem vysokých cen tarifů za volání a data přiměl operátory k víceméně kosmetickým změnám, alespoň z pohledu jednotlivce, který chce co nejnižší účet za vlastní spotřebu. Takže dál platí pravdivá věta, jež se ale nesmí říkat: Chcete-li ceny jako v Polsku, jeďte do Polska. Drahé ceníkové volání je u nás kvůli tomu, aby operátoři mohli dávat nestoudné slevy velkým firmám a úřadům. A tak se trumfují ministři zemědělství a financí: první z nich platí 50 korun za neomezené volání a 70 korun za deset GB dat, druhý 54 korun za volání a 109 korun za deset GB dat. Ještě chvíli budou politici tlačit na levnější tarify a mobilní operátoři začnou úřadům za používání jejich sítě platit.

Mezitím odbory s blížícími se volbami a s dobrými zprávami o loňském rozpočtu stupňují svůj tlak na vyšší platy ve veřejné sféře. V podstatě se licituje už jen o to, jestli bude o deset procent přidáno od září, nebo až od ledna. Stát zároveň zaměstnává víc a víc lidí. Pro české podniky tak je stále těžší najít zaměstnance. V řadě případů je nedostatek lidí hlavní brzda, proč se nemůžou rozvíjet, rozšiřovat kapacity, víc prodávat, platit vyšší daně. Lidi zkrátka nejsou. Pracují pro stát.

 

Adéla Čabanová


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,290
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře