nahoru

Proč bránit demokracii, když je

Karel Steigerwald 10. listopadu 2016 • 00:15
Proč bránit demokracii, když je
Proč bránit demokracii, když je
• foto: 
Marek Douša

Minulý týden se nestalo nic, co by ohrozilo svobodu. Jen do poháru trpělivosti spadlo pár kapek hulvátství a servility. Demokracií to samozřejmě neotřáslo. Nebo otřáslo, to jak kdo myslí. Různí lidé se diví, proč někdo (já také) veřejně vystupuje na obranu ohrožené demokracie, když demokracii máme. Je to divení poněkud do větru. Kdybychom demokracii už neměli, veřejně by ji nikdo nebránil. Kritika by byla v ilegalitě, v kriminálech a v cizině. Bránit demokracii je nutné včas, když jsou temné mraky ještě za horizontem. Později už je pozdě. Když se před třemi lety zhroutila důvěra v politický systém pravých a levých stran, lidé se začali obávat nástupu autoritativního populismu. Obavy byly na místě, i když nepřišel žádný český diktátor. Taková postava by byla směšná, u nás se objevovali jen krvelační žvanilové, děsiví diktátoři nikdy. I věšení u nás probíhá za chechotu a šklebení, ne v mrazivé zlověstnosti. Republika je v klidu. Vítr na ni fičí ze dvou stran.

Chválí už i Stalina

Zleva to fičí od vlády. Zahřívá dračí vejce východního přátelství. Komunisté větří změnu, stoupá jim sebevědomí. Chválí už i Stalina. Vláda poklonkuje trapně před Číňany. Prezident se jim vlichocuje tvrzením, že se od nich jdeme učit a že jsme doposud byli nesvobodní pod knutou USA a Západu. To vypadá na výpověď spojenectví. Prezident je i hnacím motorem obdivu k Putinovi. Ten chystá zdrcující chválu ruské invaze v roce 1968. To snad prezidenta zpraží.

Nikoliv zprava, nýbrž shora od miliard fičí populistická strana jednoho oligarchy. Ideologii má jednoduchou, vždy se osvědčila: budu to řídit já, přeskočím žvanily, zavřu korupčníky, bude pořádek. Není to strana ani levá, ani pravá. Její jediný politik a majitel se může rozhodovat, jak chce. Ničím není vázán, ve svém hnutí nemá kritiku. Lidé zleva si myslí, že je levý, lidé zprava, že naopak, tak je luxuje všechny. Putina nechce, sám je zdejší Putin. Neochvějně přebírá moc v zemi. ČSSD mu vydatně pomáhá svou neschopností a vnitřní rozpadlostí. Stručně: jeden dá všechny zavřít za korupci a kradení, druhý zas rozdá lidem i peníze, jež vláda nemá. Dohromady to tvoří duchovní svět české politiky.

Bezmocná moc

Nad těmito dvěma úskalími se klene bezmocná moc prezidenta. Oběma vytváří duchovní krytí svou hrubostí, která všechno v republice nivelizuje a snižuje dolů, kde prezident cítí mentální oporu. Odstrkává nás od Západu, protože jeho myšlení tam neberou vážně. Tlačí nás na Východ, kde se dočkává úcty. Zákonů se nebojí, je prezident a ohne si je, jak chce. Má ve svém týmu ubohou opičku, jíž se už směje celá republika, aniž je nutné říkat proč. Má tam chlapa bez bezpečnostní prověrky, kašle na to. Má tam chlapa, za kterého miliónové pokuty platí zahraniční firma s ruskou ropou, spojená s tamní vládou. Korupce to prý není, nikomu to nevadí.

Kabelky a krabice

Prezidentova mocibažnost vnáší do života nového ducha. Zákony se berou jen od oka. Dr. Rath, chycený před lety s korupčními milióny, léčí lidi, jako by se na něj nechumelilo. Patrně se dočká odškodnění. Dají mu v nějaké nemocnici pavilón, že ho tak trápili. Noční přepadení předsednictva vlády, zatýkání, odvlékání ženy v poutech, neprokázané žaloby, to vše bylo jen divadýlko v režii policie a státního zástupce. Za více než tři roky výslechů a soudních procedur se divadýlko rozsypalo. Zůstaly nezdaněné kabelky ženy. Ani ty neumí státní stroj nějak ukončit. Šlo tedy jen o státní puč v jeho české, rozčvachtané podobě. Puč prošel, už se pro nové věci na ty staré zapomíná. Ani politika, soudy, poslanci, nikdo totiž nemá paměť jako sloni. Jestli ani teď voličům nebliká světýlko, tak nevím.

Každý si může přidat svůj nářek. Demokracie se kýve skoro neviditelně nebo už silně, podle nátury lidí. To kývání si pár týdnů neklidu občanů zaslouží. Ale co s neklidem, budou Vánoce, svátky přejídání a zadlužování. Obé je větší zábava než demokracie.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,310
20,610
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře