nahoru

Znovu v plné síle

Antonín Kocábek 27. října 2016 • 00:15
Regina Spektor vydala už sedmou desku
Regina Spektor vydala už sedmou desku
• foto: 
foto jason laveris / getty images

hudba Americká, v Sovětském svazu narozená klavíristka Regina Spektor je ženou mnoha paradoxů. Bývá označovaná za „antifolkařku“ a „alternativní umělkyni“, zatímco její písničky provázejí reklamy a komerčně megaúspěšné televizní seriály, jako jsou například i u nás oblíbení Chirurgové. Za titulní skladbu seriálu Orange Is the New Black byla ostatně nominována na Grammy i na Zlatý glóbus. Také její sedmé album Remember Us to Life je plné tklivých, procítěných a poslechově vstřícných balad. A hned na úvod je nutno říci, že zatímco na svém čtyři roky starém předchůdci vzbuzovala autorka i interpretka v jedné osobě pochybnosti, zda už jen netápe v kruhu opakování toho, co ji proslavilo, tentokrát je tu znovu v plné síle.

Ve svém projevu je zpěvačka i tentokrát osobní, vzpomíná i rekapituluje, nevyhýbá se soukromí a zmiňuje se jak o svém manželství, tak i o prvním synovi, narozeném před dvěma lety. Nebojí se určité míry patosu, jež však naštěstí nikdy nepřesáhne únosnou mez. Podobné je to s hudbou, která je aranžérsky střídmější: dominantní klavír doplňují smyčce i občasné syntezátory, rytmy jen místy náladově udeří. Přirozenost tak vyhrává nad tím, kam si posluchači zpěvačku zaškatulkovali, a podsouvá úvahy, zda nešlo o určitou osobní vzpouru proti zatlačení do ekonomicky výhodnějšího popu. Na druhou stranu tu nejsou žádné naschvály či prvoplánová překvapení, emoce jsou opět na prvním místě.

Album Remember Us to Life zní dospěle a vyzrále. Uklidňuje i chytře míchá zamyšlené a optimistické polohy. Dává najevo, že kdo by chtěl okázalou progresivitu a experimenty za každou cenu, nebo naopak sladce medové a popově nadoblačné výlety mimo realitu, musí hledat jinde. Ve své druhé polovině deska sice ztrácí prvotní sílu a oné magie i živelnosti, kterou Regina Spektor opakovaně okouzluje, je tu už méně, ale ani v nejmenším to nemá vliv na excelentní zpěvaččinu schopnost zaujmout konejšivě vyprávěnými příběhy. Což je přesně ten důvod, proč ji zatím vždycky mělo smysl poslouchat.

Antonín Kocábek


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,310
20,610
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře