nahoru

S baňkou v zádech

Jiří X. Doležal 18. srpna 2016 • 00:15
S baňkou v zádech
foto: Jakub Poláček

Baňkování není žádné léčitelství, ale normální fyzikální terapie, známá z lidové medicíny jak v Číně, tak ve střední Evropě. Báby mastičkářky a hračkářky sice nepřikládaly baňky, ale hrnečky, ono je to ­úplně jedno. Princip spočívá v tom, že vám přiloží na tělo baňku (skleněnou nebo moderní umělohmotnou), ve které masér vytvoří silný podtlak. Dříve baňku zevnitř nahřál ohněm, v moderní verzi ji „vyfoukne“ speciální pistolí. Baňka do sebe vtáhne kůži a silně natáhne tkáně pod ní, takže se veškeré ztuhlé a zablokované svaly a utištěné cévy a nervy nádherně protáhnou. Cévami může proudit víc krve, sval se lépe okysličuje, odplavují se toxické metabolity. Stejný princip, jako když narovnáváte po praní elastické kalhoty – žádná esoterika.

Pan Mazanec zajásal, když jsem po příchodu do ordinace sdělil, že mám zablokovaný kříž: „Tam se baňkuje nejlépe!“ Mám ho zablokovaný chronicky, následkem artrózy v páteři, pánvi a kyčlích – a bolí to jaxwiňa. Tak, že mi na to bez váhání doktoři píšou opiáty. Někdy nemůžu chodit vůbec, někdy jen silně pajdám, ale bolest v páteři a kyčli cítím od prvního momentu probuzení, i když zrovna neprší (to se pak obtíže zvětšují). I odložil jsem si, zalehl na masážní lehátko a masér přiložil první baňku. Vytáhl z ní vzduch a mně to začalo fakt nepříjemně bolet. A s každou další to bolelo víc a víc. Asi jako by vám do zad někdo zakousl štípací kleště s tupými čelistmi. „Na modřiny si budeme muset tak deset minut počkat,“ konstatoval spokojeně pan Mazanec, když umístil šestou baňku.

Bolest šla vydržet, nekvílel jsem, ale fakt jsem těch dlouhých deset minut byl hodně nekomunikativní.

Když deset minut uplynulo, pan Mazanec jednu po druhé baňku sundal a byla to opravdová úleva. Chvíli jsem ležel, abych se vzpamatoval, pak jsem se z lehátka zvedl a zcela proti obvyklému stavu jsem při tom necítil bolest v zádech. Když jsme odcházeli, šel jsem po schodech a – nemusel se držet zábradlí! Záda a kyčel držely a nebolely. Cestou k autu jsem nekulhal.

Takže se staly hned dvě věci. Jednak jsem pochopil, proč olympionici baňkují jak vzteklí. Skutečně to na namožené, zablokované svaly funguje až zázračně. A za druhé: baňkování jsem objevil díky olympiádě, takže mi byl sport poprvé v životě k něčemu dobrý!

Kdybych si teď skočil do Ria zaplavat, vyhraju nejspíš taky.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,870
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře