nahoru

Co Čech, to knihomol

Robert Fulghum 11. srpna 2016 • 00:15
Robert Fulghum
Robert Fulghum
• foto: 
archiv

V červnu jsem opět projížděl vaší zemí – 38 českých měst jsme s projektem Listování a jeho herci obrazili! – a byl jsem ohromen tím, kolik našich představení hostily místní veřejné knihovny. Doslova mě nadchla velikost a kvalita knihoven i jejich personál. Bylo mi řečeno, že Česká republika má tu nejhustší síť knihoven na světě – jedna připadá přibližně na dva tisíce občanů. Znamenité!

Bylo naprosto zjevné, že veřejné knihovny jsou pro komunity, kterým slouží, skutečně centry kulturního života: pořádají přednášky, výstavy, koncerty, schůzky čtenářských skupin; že jsou místy, kde se do uren vhazují volební lístky a kde se scházejí k diskusím členové různých organizací. Ale především jsou výtečně vybaveny knihami – protože Češi jsou stále národem horlivých čtenářů.

Ve velkých městech jsem našel jedna z největších a nejpůsobivějších knihkupectví, jaká jsem po celém světě viděl. A dokonce i v menších městech, ba ve vesnicích, místní obchody s knihami stojí na dobrých místech a zjevně prosperují.

Váš největší letní festival, Colours of Ostrava, pak věnoval knihám a myšlenkám obrovskou pozornost na svém Meltingpotu, na jehož přednáškách bylo často úplně narváno. Skutečně jedinečná kombinace muziky a literatury!

Jako člověk, co píše knihy, jsem se cítil báječně v zemi, jež stále ctí psané slovo a udržuje intelektuální tradici čtení a přemýšlení. Nikdy se neostýchám zeptat se Čecha: „Co jste právě dočetl?“ Je to odvěká a obdivuhodná česká tradice, výraz kulturní hloubky. Fascinující!

Robert Fulghum


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,860
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře