nahoru

Chomout je český osud

Karel Steigerwald 19. května 2016 • 00:15
Chomout je český osud
Chomout je český osud
• foto: 
Marek Douša

Už je to pár dnů, co se ministr Babiš nabídl, že si vezme na starost Muzeum zločinů komunismu v Uherském Hradišti. Protože byl kdysi komunistou, pochází z elitní komunistické rodiny a vyskytuje se v řadě svazků StB jako spolupracovník, vyvolala jeho nabídka rozhořčení i podiv. Sám jsem čekal, že to Babiš vysvětlí jako nedorozumění či záměrnou novinářovu pomluvu. Nestalo se, tak to asi bude úmysl upřímný. Kozel by chtěl být zahradníkem.

Úmysl je to dobrý. Kdo by chtěl vědět, kam naše společnost kráčí, v Muzeu zločinů komunismu inženýra Babiše by našel srozumitelnou metaforu – tam kráčí! Za dvě desetiletí nemá nový stát názor, co s komunistickou minulostí, co s bývalým vězením, tak obé nechá chátrat. Až přichází zachránce exkomunista Babiš, který, jak říká, „komunismus nepodporoval, byl jen prospěchář“. To je nádherné vysvětlení naší minulosti a generální omluva pro skoro dva milióny tehdejších komunistů. „My jsme na ten režim byli naštvaní,“ říká Babiš, „ale nebyl každý Václav Havel.“ Dnes nedostatek odvahy Babiše mrzí, vynahrazuje si to „bojem proti establishmentu, který vytvořily dnešní politické strany“. A muzeum v Uherském Hradišti prosazuje, aby si „mladí lidé měli kde připomínat, jaká zvěrstva tady komunismus dělal“.

Klad i hnus

To je solidní základ pro ideu památníku těch zvěrstev. Až na drobné rozpory. Záhada, jak může člen strany komunistický režim nepodporovat, volá po vysvětlení. Ani „boj proti establishmentu“ není bez rozporů. Za komunistů i za časů privatizace se Babiš establishmentu neodříkal. Smetanu kariéry v KSČ slízl, pak přeplachtil a naprivatizoval si velké majetky. Dnes má na establishment jiný názor. Chce být jako Zeman představitelem chudých deseti miliónů. Majetky si ale ponechává. Když se boháč pustí do boje za spravedlnost pro chudé, měli by si chudí dát hodně velký pozor. Babiš všechno smíchá do jednoho pytle, sebe, Havla, chudé i bohaté, demokracii i komunisty. Takový postup se vyplácí jemu, ale i mnoha dalším. Hodnota i nehodnota, klad i hnus, ničema i čestný muž, estébák, neestébák, komunista i antikomunista, to vše rovno jest a všechno, co k tomu Babiš řekne, se stává pravdou. Transformaci od komunismu k demokracii dovršují exkomunisté, přirozeně podle svých transformačních představ. To je dnes platná vůdčí idea, jež nějaké drobné rozpory lehce překlene.

Čest prospěchářům

V hradišťském muzeu uvidíme boj komunistů proti komunismu i zápas jezeďáků o dobré výsledky ve žních proti vůli KSČ a osudy darebáků Grebeníčkova typu, kteří tomu komunismu proti vůli komunistů nasadili nelidskou tvář. Ukáže se také, která zvěrstva padají komunistům na hlavu a která zvěrstva už jsou jen důsledek prospěchářství. A jak establishment dnes všechno rozkradl, co strana kdysi vybudovala, což se netýká poctivého Babiše. Ten přichází s využitím svých miliard zjednat nápravu. V ústřední síni tradic bude vzdána čest všem prospěchářům, kteří do boje s komunisty odvážně nasadili i vlastní prospěch. Uvidíme osudy miliónu sedmi set tisíc statečných členů KSČ, kteří byli proti KSČ. Zvláštní koutek bude určen osudům nevědomých spolupracovníků StB. Být spolupracovníkem StB byla tehdy velká pocta, ale i hanba. Pocta přinášela výhody a hanba hryzání svědomí. Nevědomá spolupráce výhody zachovávala bez hryzání. Tuto nevědomost vybraným agentům darovali důstojníci StB z lásky. O koutek prospěchářů bude velký zájem mezi mládeží. Člověk má být zmetek, ale nevědomý.

Zločiny Polistopadu

Co tu vykládám, nikoho už nezajímá. Máme vůdce, jenž říká jasně, co bylo a co bude: Tudy, řídím to jak továrnu! Dokonce dva vůdce, jeden to říká jako křupan, druhý z kavárny normalizačních prospěchářů. Oba příště zase zvolíme, protože ani jeden nedává stopovat manželku vojenským fízlem. Takže zas do chomoutu, spoluobčané. Muzeum zločinů KSČ se rozšíří o zločiny Polistopadu. Chomout je prostě český osud. Daří se v něm humoru: Babiš prosazuje muzeum. Ke stáru v něm přijme místo jako exponát.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,860
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře