nahoru

Odjinud jinak

Benjamin Kuras 12. května 2016 • 00:15
Benjamin Kuras;
Benjamin Kuras;
• foto: 
Archív

Anglická Czechia je opravdu vůl. Ne proto, že proti tomu protestují Moraváci. Ty nebrat na vědomí, jsou to negramoti: Čechy se totiž anglicky neřeknou Czechia, nýbrž Bohemia. Dosud neexistující Czechia by tedy klidně pokrývala Moravu i Slezsko (území, kde se mluví česky a lid se hlásí k národnosti a kultuře české), ale vážně by si ji mohli plést s Chechnyou. Ono se to už jednou stalo. Kdesi jakýmsi zpravodajstvím před pár lety proběhla zprávička, že několik Čechů odjelo bojovat do Islámského státu. České ministerstvo vnitra se tím dokonce seriózně zabývalo, než zjistilo, že nešlo o Čechy, nýbrž Čečence. A zblbli to zprávaři anglojazyční.

Zato ale žádný vůl není v češtině už dávno zabydlené Česko. Vůl je naopak ten, kdo proti němu protestuje z důvodů „estetických“. Musel by ze stejného důvodu zavrhnout Německo, Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko, Polsko, Estonsko, Lotyšsko, Rusko, Rakousko, Švýcarsko, Rumunsko, Bulharsko, Španělsko, Portugalsko, Irsko a Skotsko. Vůl jsou taky navrhované „estetičtější“ Čechy, protože ty opravdu zapírají Moravu a Slezsko, které by se od nich musely odtrhnout a pak se o název hádat mezi sebou.

Dá-li se anglická Czechia, alias Chechnya, ještě zastavit, buďte k sobě laskaví a zvažte anglicky důstojnější a nepočečenštitelné Czechland. Země Čechů, češství a českosti, bez čecháčkovství. Podle vzoru England, Scotland, Finland, Ireland, Holland, Switzerland, Poland. Budete se tam cítit v dobré partě.

Ostatně celý ten totožnostní malér zavinili už Masaryk se Štefánikem, když vymysleli blábol zvaný Československo pro stát z poloviny nečeskoslovenský. Kdyby jej pojmenovali Velká Morava (Gran Moravia) podle vzoru Velké Británie, byl by ještě dodnes pohromadě i se všemi Němci, Maďary, Poláky a Rusíny, samí šťastní a hrdí Moraváci.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,860
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře