nahoru

Vstanou noví písničkáři

Antonín Kocábek 5. května 2016 • 00:15
Antonín Kocábek
Antonín Kocábek
• foto: 
Archív

Kdysi dávno sepsal Jan Burian manifest o tom, proč už nechce být folkařem. Reagoval tím tehdy na spojování s trampskou romantikou i konzervativním přístupem k hudbě. A sebe i své kolegy začal raději označovat jako „osamělé písničkáře“. Jenže v poslední době se stále častěji setkávám s tím, že někteří už nechtějí být ani jimi. „Nemám to slovo ráda. Každý si u toho hned vzpomene na Honzu Nedvěda,“ vysvětlovala mi před časem zpěvačka Martina Trchová, proč se nálepce písničkářky brání. „Čeká pak holku s kytarou a je překvapený, když ji třeba někdo doprovází.“

Malicherná úvaha či tip pro jazykové vědce? České slovo je obdobou termínu „songwriter“, používaného na anglo-americké scéně. Jenomže ten se ani v nejmenším nevztahuje jen k tvůrcům s folkovými inspiracemi. Songwriterem je stejně tak

elektronický eklektik Patrick Wolf, jenž v dubnu znovu navštívil Prahu, jako guatemalská držitelka Latin Grammy Gaby Morenová, která svůj mix blues, soulu a tradičních latinskoamerických kořenů představí v pražském Paláci Akropolis 24. května.

I Martina Trchová, jež 17. května pokřtí své nové album Holobyt, před lety začínala s kytarou mezi folkaři. Dnes už vychází hlavně z jazzu, cítí se lépe s doprovodem trojice spoluhráčů a ráda by si zkusila i jiná pódia.

Svádí to k myšlence, že bychom těm, kterých se dnes rojí jako komárů u letního rybníka, konečně měli vymyslet nějaké nové, příhodnější označení. Jenomže nadšení posluchači už dávno neřeší, zda mají jejich idoly v rukou kytaru, akordeon, či sestavu elektronických hejblátek. Natožpak nějaké nálepky. Tak proč by jednoduše, když budeme chtít, písničkářem nemohl být kluk se synťákem a písničkářkou třeba šansoniérka s looperem? Možná je ten pravý čas dát konečně tomu neoblíbenému označení nový význam.

Antonín Kocábek


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,870
28,670
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře