nahoru

Válka o obsah

Luděk Staněk 5. května 2016 • 00:15
Moderátoři Top Gearu Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May se přesouvají z BBC na Amazon
Moderátoři Top Gearu Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May se přesouvají z BBC na Amazon
• foto: 
foto profimedia.cz

Na první pohled to vypadá pouze jako sportovní problém. Společnost O2, která vlastní mimo jiné placenou televizi O2 TV, podle všeho přišla o velmi lukrativní práva na vysílání britské fotbalové Premier League na sezónu 2016/2017. Práva pro sebe získala společnost Digi TV slovenského podnikatele Petra Lamicha. V zákulisí se mluví o částce v řádech stovek miliónů korun. Obě televize se přitom o práva v letošní sezóně dělí. Což údajně pro příští sezónu Digi TV nemá v úmyslu.

Aby bylo jasno – O2 patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Naproti tomu Lamich je člověk, jehož bohatství se odhaduje na miliardy, ale televize pro něj zjevně hraje roli pouhé investiční příležitosti. Celá situace tak je možná pouze jedním stadiem vyjednávání, které může skončit i třeba tím, že O2 TV koupí Digi Sport, nebo naopak oba subjekty skončí v dlouhé zákopové válce.

Seriál není legrace

Celá situace přitom s kulturou nesouvisí pouze zdánlivě. Potvrzuje totiž zásadní změnu trendu, jenž bude souviset s placenými televizemi jako takovými a který se dá shrnout slovy „boj o obsah“. Logika je totiž neúprosná – i když O2 je se svým množstvím necelých 300 tisíc smluv za očekáváním, jež ohlásila při vstupu na trh, pořád pomáhá k tomu, dostat do vašich domovů platformu placené televize. A ta bude stále důležitější.

Především sportovní podniky, ale i prémiové seriály nebo filmy těsně po premiéře v kinech jsou něco, co se distributoři budou rozhodně snažit zpeněžit. Válka o práva z Premier League je jen první bitvou a jakýmsi nastavením budoucích hranic. Podobné souboje se povedou i na poli dramatické tvorby. První signály vidíme už dnes. Respektive je často vidí lidé, kteří si v Česku předplatili streamovací službu Netflix. A po měsíci ji vypnuli s pocitem, že v ní „vlastně nic pořádného není“. Což může být samozřejmě subjektivní pocit, jenž ale má i jistou oporu v realitě. V lednu oznámily společnosti CBS a Time Warner, že své seriály z Netflixu stáhnou, o měsíc později oznámila britská BBC, že totéž zvažuje u svého seriálu Doctor Who (česky Pán času) a několika dalších. Důvod? Producenti zjistili, že to, co mají, je příliš cenné, než aby to někomu dávali, a rozhodli se raději distribuovat svůj materiál sami přes vlastní videotéky. Což v době smart TV připojených k internetu není nic složitého. Na rozdíl od schopnosti vyprodukovat zajímavý a oblíbený seriál nebo žádaný sportovní přenos, což naopak dost složité je.

Internet a televize se potřebují

Druhá ukázka toho, jaká nervozita momentálně panuje kolem „obsahu“ (jak se souhrnně říká všemu, co na vás chrlí média), je ostatně i to, jak moc se dnes všichni snaží vytvářet vlastní obsah. Netflix, který je momentálně nejen

streamovací služba, ale i producent seriálů jako Dům z karet a dalších, oznámil na letošek neuvěřitelných jedenáct vlastních seriálových premiér. Vlastní show (například s bývalými moderátory Top Gearu, ale i další) vyvíjí i další americký distributor – Amazon. A na trh se derou i ostatní hráči. V tomto ohledu je samozřejmá nervozita dřívějšího hegemona trhu s placenou dramatickou tvorbou, společnosti HBO. Ta má před sebou pozvolný zánik své momentální vlajkové lodi, seriálu Hra o trůny (kde tvůrci připouštějí maximálně dvě další řady), a na obzoru žádný srovnatelný hit.

V Česku přitom tento trend můžeme sledovat také. Jisté ambice videoportálu Stream, patřícího Seznamu, směrem k dramatické tvorbě jsou patrné už od premiéry sitcomu Monte Karlo. A naprosto logickým krokem by byla tvorba vlastního obsahu ve střednědobém horizontu i pro O2, pokud by si její management na něco podobného troufl. Každopádně se ukazuje, že představa o tom, že internet zabije televizi, byla lichá. Momentálně to vypadá, že se internet a televize velmi potřebují.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,870
28,670
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře