nahoru

Jednou vyrostou noví bojovníci

Marek Gregor 3. října 2013 • 00:15
Jednou vyrostou noví bojovníci
foto: ČTK

Máme to ještě všichni v paměti. Stačí si to jen oživit. Na jaře roku 2010, před parlamentními volbami, natočili mladí herci Martha Issová a Jiří Mádl (26) předvolební agitku Přemluv bábu. Spustili tak lavinu politických virálů.
Možná i díky nim získala levice před třemi lety jen 83 křesel.

Jak dnes vnímáte svou účast na klipu Přemluv bábu?

Jedna rovina je ta společenská, druhá osobní. V osobní rovině je to – myslím – jedna z nejlepších věcí, která mě mohla potkat. Hodně mě to naučilo, hodně jsem se obrnil a zároveň pochopil, co to je masa …

… to jste do té doby jako herec nechápal?

Ne tolik. Důležitější ale je, že jsem se naučil nebrat na masu velké ohledy, protože pokud je berete, často pak nemůžete dělat vlastní věci dobře. V umění to platí víc než kde jinde. Pak je tu společenská rovina, kde přišla jasná prohra. Vládě se to nepovedlo. Na druhou stranu jsme s Marthou Issovou a režisérem Petrem Zelenkou byli první, kdo u nás s něčím podobným přišel. Ostatní aktivity podobné naší Přemluv bábu vznikly až po nás a myslím, že jsme to všem dalším výrazně ulehčili.

Jedna z reakcí na Přemluv bábu přišla ze Slovenska – dva mladí Slováci v ní domlouvali svým známým žijícím u nás, aby v Česku nevolili pravici.

To jsem opravdu neviděl.

Musel jste přece vnímat nejen pozitivní, ale i negativní reakce.

Samozřejmě. Ale vážně jsem se zamyslel nad jedinou, když mi přišel dopis od profesora z gymnázia, se kterým jsme byli celkem kamarádi. On, silně levicově orientovaný, sedl a napsal dlouhý dopis, jenž mě donutil zastavit se, zamyslet a napsat mu stejně dlouhý e-mail, jako byl ten jeho.

Když na konci května 2010 dopadly volby zdánlivým vítězstvím sil, které jste podporovali, cítili jste s Marthou Issovou uspokojení?

Jasně! Měli jsme dobrý pocit, že to mělo smysl, a dodnes si myslím, že druhá varianta, která hrozila, by byla ještě horší.

Proč se podle vás nepovedlo ­středopravé koalici dovládnout do voleb?

Vévéčka naprosto podryla autoritu zbylých dvou stran, u nichž současně vyvstal veliký problém v komunikaci, kterou ještě dílem doplňovala určitá míra arogance.

Předpokládám, že letos zase půjdete volit. Co si myslíte o nově vzniklých stranách?

Jasně že půjdu volit, ale přiznám se, že o nových stranách nemám moc informací. Točím svůj film a jsem hodně mimo dění. Takže pokud jde o Babiše nebo Okamuru, vlastně ani nevím, co chtějí. A hlavně: co bych od nich mohl očekávat kromě pár klišé, předvolebních evergreenů a Okamurova plánu na cikánský stát. Jediné, co bych si přál, je, aby se do sněmovny dostala KDU–ČSL a zelení.

Už nebudete znovu „přemlouvat bábu“?

Nebudu. Vždy, když se mě na to někdo ptá, říkám, že nejdůležitější byl dobový kontext. My nechtěli být všelékem, ale jsem přesvědčen, že umělec má vstupovat do dění, když najednou visí ve vzduchu nevyslovené myšlenky. Stejně jako my to ostatní tuší, ale z důvodu politické korektnosti či kvůli něčemu jinému to nejsou schopni vyslovit. Dnes spíše většina lidí neví.

Jak jste prožíval volbu Miloše Zemana prezidentem Česka?

Určitě ne tolik jako tvrdé jádro kolem Karla Schwarzenberga. To jsem ovšem ještě netušil, že se může stát až takový průšvih – Zemanova one-man show. Kampaň se mě osobně začala dotýkat, když Zeman spustil o Schwarzenbergovi sérii nehorázných lží. To jsem nesl hodně těžce. Ať si každý myslí, co chce. Například že je těžká situace, dokonce možná horší než kdy jindy. Zároveň chápu, že dnes hodně lidi zajímá víc vlastní peněženka než reputace, image a důstojnost státu. Co však nenávidím, je, když někdo používá laciné zbraně a dělá z lidí debily. Zeman využil všech nejnižších pudů. Organizátoři Schwarzenbergovy kampaně za mnou sice přišli dříve, ale já tehdy nechtěl, protože jsem si myslel, že by má účast byla kontraproduktivní, a pak už asi bylo pozdě. Zároveň si vůbec nemyslím, že bych něco urval, ale pocit neúčasti v kampani ve mně vlastně nepříjemně zůstal.

Co můžeme dělat proti politicky zneužívaným nepravdám?

Naučit se rozlišovat a ověřovat si informace. Musíme si ale najít nějaké vodítko. Něco, jako jsou v literatuře čtenářské deníky, výběr toho lepšího, pestrou škálu prověřených a laťku nastavujících děl. Nikdo nemá čas probrat se vším, a tak ho může vcelku zásadně ovlivnit špatně vybraná kniha a utvořit mu mylnou představu o tom, co je literatura. Také by se měla zavést ve školách audiovizuální výchova a na to navázat výchovou mediální, která už naštěstí někde existuje. Ale myslím, že spousta lidí pořád neumí nebo si nechce ověřovat a dohledávat informace. Také pomalu bublá nutnost zjišťovat si, kdo jaké médium vlastní. Vznikla tak nová disciplína – mít informace o informacích.

Ale angažovat ve volbách se nechcete.

Nemám pocit, že by můj vstup mohl tentokrát cokoli změnit.

Nepodlehl jste zmaru, že v politice nejsou kvalitní lidé?

Jsou, ale je jich tam málo. Třeba Liška, Roithová … A nemohu se dočkat, až do politiky vstoupí Tomáš Sedláček! Takže se nevzdávám a zůstávám v naději, že lidé tu jsou a že jednou vyrostou noví bojovníci.

Přemluv bábu

Režisér Petr Zelenka s herci Marthou Issovou a Jiřím Mádlem přesvědčovali v klipu Přemluv bábu své prarodiče, aby si neidealizovali čtyřicet let prožitých v komunismu, šli k volbám a nevolili levici. Jak se dalo očekávat, virál způsobil velký rozruch. V rozjitřené předvolební atmosféře minulých parlamentních voleb se k němu prakticky nešlo nevyjádřit. Režisér Petr Zelenka tehdy Reflexu řekl: „Spíše než o provokaci nám šlo o černý humor. Ale nevylučovali jsme fakt, že bude lidi dráždit.“ Na klip Přemluv bábu vznikly desítky parodií a stal se inspirací například pro předvolební video Strany zelených. K dnešnímu dni má na YouTube více než 830 tisíc zhlédnutí.
Amatérská předvolební videa, živelně se šířící po síti, se stala fenoménem v roce 2008, kdy na výzvu volebního štábu Baracka Obamy zareagovaly tisíce lidí z celého světa. Politicky nekorektní virál Přemluv bábu, vzniklý v dubnu roku 2010, byl inspirován přímo proobamovským videem americké komičky Sarah Silvermanové.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,310
20,610
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře