nahoru

Buddha z Anuradhapury: Socha vytesaná do skály je známým poutním místem

redakce LaZ16. ledna 2018 • 17:30
Buddha z Anuradhapury: Socha vytesaná do skály je známým poutním místem
foto: Profimedia.cz

Za nejkrásnější sochu Buddhy na Šrí Lance je někdy označován „ležící Buddha“ z Anurathapury.

Tento skvost se neskrývá uvnitř žádné z gigantických kamenných stúp, které tak proslavily toto historické město, ale uvnitř chrámu Isurumuniya Vihara vytesaného do skály, jehož nejstarší část pochází již z 3. stol. př. n. l.

Pestře vybarvená socha měří asi dvanáct metrů a některé její části zdobí pravé zlato. Zakladatel jednoho z největších světových náboženství je na ní zpodobněn vleže a z jeho obličeje vyzařuje zvláštní, až nakažlivý klid.

Na první pohled nelze vůbec poznat, že byl celý ležící Buddha vytesán přímo do kamenné stěny místnosti. Poněkud kýčovitá výzdoba zbytku svatyně ostře kontrastuje s dokonalostí této posvátné sochy. O genialitě dávného umělce svědčí zejména skutečnost, že navzdory gigantickým rozměrům díla nedovolil, aby jakýkoli detail narušil jeho celkovou harmonii.

Při návštěvě svatostánku mějte na paměti, že místní bonton zakazuje stavět se k sochám Buddhy zády. Mnoho turistů tuto tradici porušuje, když se uvnitř památky navzájem fotografují, což domorodci velmi neradi vidí.

redakce LaZ


Diskuse ke článku

 

Starší články Lidé a Země