Kickstarter není automat na peníze. Americký fotograf by mohl vyprávět

Carterův profil na webu Kickstarter.com   |   Foto:  Foto webu Kickstarter.com
07.09.2012 06:00 - text: klf
Posledních 45 let pracuje jako fotoreportér v několika redakcích. Teď se rozhodl dokončit vlastní projekt a splnit si tak dávný sen. Americký fotograf Earl Carter si dal za cíl vydat dvousetstránkovou knihu plnou fotografií a lidských příběhů, které sbíral po dobu čtyřiceti let. Jen si vybral špatný nástroj.

 

Několik desítek let mapoval životy různých lidí v oblasti jižní Appalachie, kam spadá Virginie, Kentucky i Tennessee. Fotil je opakovaně – černobíle i barevně, mladé i starší, doma i venku… Zajímal se o jejich životní příběhy, sledoval jejich chování. Pozoroval ale i změny zdejší krajiny.

 

To vše teď chce Earl Carter zpracovat do knihy, které budou dominovat právě jeho profesionální snímky. Rád by ukázal kontrast mezi životem v regionu Appalachia kdysi a nyní, rád by upozornil na to, jak rychle stárneme a jak křehký je lidský život.

 

 

Bonnie, holčičku z několika svých fotografií z roku 1966, znal jako malou a roztomilou, pubertální a temperamentní i jako dospělou a odvážnou. Když ji potkal před několika měsíci, léčila se z rakoviny. Přestože se na jejím vzhledu nemoc radikálně podepsala, dělala si statečně legraci z toho, jak vypadá. Domlouvali se na schůzce, ke které nedošlo. Bonnie před měsícem zemřela.

 

 

Tohle je jen jeden ze silných příběhů, které se Cartera dotkly a Bonnie je jen jednou z mnoha osobností, jež dokumentárně zachytil. K tomu, aby se jeho letitá píle nakonec zhmotnila ve vytouženou knihu, potřebuje fotoreportér 27 000 dolarů (přes půl milionu korun).

 

O peníze požádal návštěvníky webu kickstarter.com, novodobého ráje pro vynálezce a autory nových a neokoukaných projektů. "Jen s vaší podporou se to dá uskutečnit," připsal k popisu svého návrhu v naději, že se posypou peníze. Veřejnost mu však zatím přispěla jen přes 4 000 dolarů (zhruba 78 tisíc korun). Vzhledem k tomu, že sbírka končí zítra, na cílovou částku už nejspíš nedosáhne. Doposud získané peníze k němu nikdy nedoputují.

 

Škoda, ale ostatní zájemci o příspěvky na Kickstarteru si toho mohou vzít jedno poučení. Neměli by spoléhat na to, že jim web financující nové projekty automaticky poslouží jako velká virtuální peněženka.

 

Kde cílem školy není vzdělání
5. září 201206:00

Kde cílem školy není vzdělání

Milovníci bublifuků vyfoukli apoštolům pozornost turistůDiskuse ke článku


 

Anketa

 
Sledujte Reflex.cz na Twitteru
 
 
reklama

Články a sekce označené symbolem zámek jsou součástí placené zóny. Pro přístup je nutná vaše registrace a platba dle zvolené varianty předplatného. Články a další prémiový obsah pak budete mít k dispozici po dobu odpovídající délce vámi zvoleného předplatného.

Zapomněl jsem heslo

Placená zóna

Placená zóna nabízí přístup k exkluzívnímu obsahu časopisu Reflex, zejména pak aktuální vydání Reflexu, které je na webu přístupné ihned v den vydání tištěného Reflexu.

Prohibice nebo svoboda

„Jsem ochoten připustit, že já se občas opiji a vy se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého...

celý článek »

Nekrolog Tomáše Hanáka

Odjakživa toužil po samotě, a skončil na titulních stránkách. Dnes se snaží zmizet. Jezdí otřískanou corsou, v montérkách a v čepici. Zachránil...

celý článek »

Zaměstnání: Youtuber

Tihle holobrádkové toho na první pohled moc neumějí: vášnivě vysvětlují podstatu svého nového účesu před digitální zrcadlovkou, za extatického...

celý článek »

Aktuální číslo

DesktopMobile