Kickstarter není automat na peníze. Americký fotograf by mohl vyprávět

Carterův profil na webu Kickstarter.com   |   Foto:  Foto webu Kickstarter.com
07.09.2012 06:00 - text: klf
Posledních 45 let pracuje jako fotoreportér v několika redakcích. Teď se rozhodl dokončit vlastní projekt a splnit si tak dávný sen. Americký fotograf Earl Carter si dal za cíl vydat dvousetstránkovou knihu plnou fotografií a lidských příběhů, které sbíral po dobu čtyřiceti let. Jen si vybral špatný nástroj.

 

Několik desítek let mapoval životy různých lidí v oblasti jižní Appalachie, kam spadá Virginie, Kentucky i Tennessee. Fotil je opakovaně – černobíle i barevně, mladé i starší, doma i venku… Zajímal se o jejich životní příběhy, sledoval jejich chování. Pozoroval ale i změny zdejší krajiny.

 

To vše teď chce Earl Carter zpracovat do knihy, které budou dominovat právě jeho profesionální snímky. Rád by ukázal kontrast mezi životem v regionu Appalachia kdysi a nyní, rád by upozornil na to, jak rychle stárneme a jak křehký je lidský život.

 

 

Bonnie, holčičku z několika svých fotografií z roku 1966, znal jako malou a roztomilou, pubertální a temperamentní i jako dospělou a odvážnou. Když ji potkal před několika měsíci, léčila se z rakoviny. Přestože se na jejím vzhledu nemoc radikálně podepsala, dělala si statečně legraci z toho, jak vypadá. Domlouvali se na schůzce, ke které nedošlo. Bonnie před měsícem zemřela.

 

 

Tohle je jen jeden ze silných příběhů, které se Cartera dotkly a Bonnie je jen jednou z mnoha osobností, jež dokumentárně zachytil. K tomu, aby se jeho letitá píle nakonec zhmotnila ve vytouženou knihu, potřebuje fotoreportér 27 000 dolarů (přes půl milionu korun).

 

O peníze požádal návštěvníky webu kickstarter.com, novodobého ráje pro vynálezce a autory nových a neokoukaných projektů. "Jen s vaší podporou se to dá uskutečnit," připsal k popisu svého návrhu v naději, že se posypou peníze. Veřejnost mu však zatím přispěla jen přes 4 000 dolarů (zhruba 78 tisíc korun). Vzhledem k tomu, že sbírka končí zítra, na cílovou částku už nejspíš nedosáhne. Doposud získané peníze k němu nikdy nedoputují.

 

Škoda, ale ostatní zájemci o příspěvky na Kickstarteru si toho mohou vzít jedno poučení. Neměli by spoléhat na to, že jim web financující nové projekty automaticky poslouží jako velká virtuální peněženka.

 

Kde cílem školy není vzdělání

Kde cílem školy není vzdělání

Na cornwallském pobřeží už týden poprchává a jen dvě slunečná odpoledne mne vylákala na túru rozkvetlými vřesovišti atlanticky drsného kraje, jehož severskou náladu vesele…

05.09.2012 - Alexander Tomský celý článek

Milovníci bublifuků vyfoukli apoštolům pozornost turistů

Milovníci bublifuků vyfoukli apoštolům pozornost turistů

Je pondělí, krátce před sedmou hodinou večerní. Každou chvíli na Staroměstském náměstí vypukne Bublifukový den, jeden z nejúspěšnějších českých flashmobů, v jehož rámci…

04.09.2012 - Klára Fischleinová celý článek

reklama


Diskuse ke článku


 

Anketa

Měla by pražská primátorka Adriana Krnáčová odstoupit z funkce?
Ano
1207 81%
Ne
276 19%
více o tématu
 
Sledujte Reflex.cz na Twitteru
 
 
reklama

Články a sekce označené symbolem zámek jsou součástí placené zóny. Pro přístup je nutná vaše registrace a platba dle zvolené varianty předplatného. Články a další prémiový obsah pak budete mít k dispozici po dobu odpovídající délce vámi zvoleného předplatného.

Zapomněl jsem heslo

Placená zóna

Placená zóna nabízí přístup k exkluzívnímu obsahu časopisu Reflex, zejména pak aktuální vydání Reflexu, které je na webu přístupné ihned v den vydání tištěného Reflexu.

Cestovka smrti

Jarní měsíce jsou ideální příležitostí pro listování katalogy cestovních kanceláří. Podívejme se, jak vypadá nabídka poněkud adrenalinové...

celý článek »

Pornografické smutnění

„Ale stojí! Pořád mi stojí... Co by nestál…?! Ale teď mi právě nestojí, proč by mi měl stát?! Stojí mi, když chci. Když nechci, tak mi nestojí......

celý článek »

Tatínku, já chci být eSportovcem

Děsí vás, že vaše ratolest marní svůj talent u počítačových her? Vysmáli jste se jí, když vám oznámila, že se chce hraním videoher živit?...

celý článek »

Aktuální číslo