nahoru

Kříženec mezi autem a letadlem se brzo objeví na silnicích. Zmizí dopravní zácpy?

pap11. března 2012 • 12:49
Kříženec mezi autem a letadlem se brzo objeví na silnicích. Zmizí dopravní zácpy?
foto: terrafugia.com

Od vzletu prvního letadla před více než sto lety se mnoho vizionářů snilo o strojích, které by mohly jak jezdit po zemi, tak i létat ve vzduchu. Jejich sny se nejspíš v blízké době splní.

 

Firma Terrafugia se sídlem v americkém státě Massachusetts postavila model s názvem Transition, který je auto a letadlo v jednom.

 

Při jízdě na silnici vypadá Transiton jako poněkud futuristický automobil s ocasními plochami. Pouhým stiskem jednoho tlačítka se však ze spodku vozu vysunou křídla a vůz se rázem změní v malé letadlo. Celá “přestavba” dle vyjádření výrobce trvá necelých třicet sekund.

 

Transition má rozpětí křídel 8 metrů a délku 6 metrů. Ve vzduchu dosahuje cestovní rychlosti 180 km/h. Jeho dolet činí téměř 800 kilometrů. Je však určen pouze pro dvě osoby. V masovém využití ho ale nejspíš zastaví cena, základní verze bude stát 279 tisíc amerických dolarů.

 

 

Létající auto již také dostalo povolení od úřadů jak pro provoz na silnicích, tak i pro létání jako lehké sportovní letadlo. Představeno veřejnosti má být v dubnu na automobilovém veletrhu v New Yorku.

pap


Klíčová slova: rxrx, pavelposlusnyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,790
21,970
29,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější