nahoru

Nový seriál o sci-fi: Jak se měl jmenovat E.T. a proč Spielbergovi zakázali televizi

Tereza Spáčilová12. července 2018 • 17:30
Z filmu E. T. mimozemšťan - ilustrační snímek
Z filmu E. T. mimozemšťan - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Věděli jste, že E.T. Mimozemšťan se měl původně jmenovat Watch The Skies? Že se jeho stvořitel, režisér Steven Spielberg nejvíc ze všeho bál lesa, ve kterém žil disneyovský Bambi? Nebo že už v pěti letech pozoroval s tatínkem roj meteoritů, což v něm zanechalo takový dojem, že scénu o čtvrt století později zrekonstruoval v další ze svých sci-fi pohádek, v Blízkých setkáních třetího druhu? To vše a ještě víc prozradil v rozhovoru s Jamesem Cameronem pro jeho seriál Příběh sci-fi, který právě běží na AMC.

Každou sobotu usedá trojnásobný držitel Oscara proti některému ze svých kolegů, aby je fascinujícím způsobem zpovídal na téma svého nejoblíbenějšího žánru. A protože Cameronovi se snad ani nedá říct ne, vyslechneme si úvahy od všech myslitelných milovníků sci-fi, počínaje Christopherem Nolanem přes George Lucase až po Sigourney Weaverovou. Kromě toho Cameron oslovil i více než sto odborníků, od paleontolgů po lingvisty, kteří „přátelskému potlachu“ dodali rozměr erudovaného tvaru.

Názvy jednotlivých dílů, které AMC vysílá každou sobotu od 15 hodin, naznačují, čemu se Cameron a jeho hosté věnují: Mimozemský život, Zkoumání vesmíru, Monstra, Temná budoucnost, Inteligentní stroje nebo Cesta v čase. Tím nejcennějším, co originální dokument přináší, je nicméně stejně hlavně setkání dvou nekorunovaných králů Hollywoodu Camerona a Spielberga.

Hodní ufoni

Druhý jmenovaný při něm mimo jiné osvětlil prapůvod své imaginace: „Rodiče měli za to, že televize je to nejhorší, co může mít vliv na malé dítě. Takže mě před ní chránili. (…) Nezbylo mi, než začít snít a vymýšlet si svoje vlastní ‚pořady‘,“ vrátil se Spielberg do raného dětství. Místo televize se prý často díval na oblohu – s tatínkem tak trávili moře času.

„I proto jsem dal E.T. Mimozemšťanovi pracovní název Watch The Skies. Pamatuju si, jak jsme koukali nahoru a táta říkal, že odtamtud může přijít jenom dobro... Slíbil jsem si proto, že jestli někdy natočím sci-fi, musí za námi ti chlápci odjinud přicházet výhradně v míru.“

Celý rozhovor se Spielbergem a dalšími ikonami (nejen) sci-fi vychází i knižně pod názvem James Cameron: Příběh sci-fi.

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: kultura, film, sci-fi


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,080
29,140
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější