nahoru

Nejlepší české fotky historie na jednom místě. Jak fotografie odrážely dobovou společenskou situaci

Marek Douša28. června 2018 • 11:37
Nejlepší české fotky historie na jednom místě. Jak fotografie odrážely dobovou společenskou situaci
foto: Tono Stano/repro PPF

První fotografie byla zhotovena v roce 1826, takže se brzy dočká prvních dvou set let věku, za tu dobu urazila velký kus cesty. Například se posunula z dosti speciálních a exkluzivních laboratoří a temných komor, které si hlavně zpočátku nemohl dovolit každý, do placky, kterou nosíme téměř všichni pořád s sebou a které umějí pořizovat obrázky jako na běžícím pásu.

Témata a motivy, které jsou objektem zájmu fotografů se ale za celý ten věk tak docela neproměnily. Můžeme se o tom přesvědčit v liberecké oblastní galerii v Lázních, kde je momentálně (a pak ještě do konce léta) k vidění výstava toho nejlepšího, co bylo vyfotografováno na území Čech za posledních sto let v oboru, kterému se říká umělecká fotografie.

Na koho si tak člověk asi vzpomene, když se řekne česká fotografie? Sudek, Drtikol. A dál? Stano. Ano. A Ivan Pinkava, dejme tomu. Ano, ti jsou tu všichni a pak ještě třeba Funke a Rösler z dob pionýrských a z téměř aktuálního portfolia například Prekop nebo Stanko.

Soustředěná tvorba

Ti všichni tu jsou a ještě mnoho dalších a jsou představeni na víc než sto padesáti fotografiích ze sbírky, kterou buduje firma PPF. Soustředit na jednom místě kolekci z tvorby českých fotografů je mimochodem velmi záslužná snaha. Tvorby, která byla dlouho rozptýlená a nejednotná.

(Ano, Anna Fárová nestihla úplně všechno.)

Výstava Sudek, Funke, Drtikol… je důležitá nejen pro českou fotografickou veřejnost jako takovou, ale také pro Liberec samotný, protože tohle je první fotografická výstava, kterou v oblastní galerii vystavují.

Dvě patra fotek

Kdo přijde, má k dispozici dvě patra fotek, na kterých může nejenom obdivovat to, jak velcí mistři přistupovali k tématům, které na svých snímcích zachytili (jak řekl právě František Drtikol: „Neobdivujeme dílo, nýbrž ideu, která je v díle obsažena.“), ale mohou také s těmi nejlepšími konfrontovat svoje vlastní snažení.

Jedna horší zpráva na konec: kdo by si chtěl domů odnést katalog k výstavě, aby se mohl těmito díly znovu probírat a inspirovat, narazí na cenu, která přesahuje patnáct stovek, což je hodně.

Fotit ale dneska můžete už skoro zadarmo. 

Marek DoušaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,090
29,080
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější