nahoru

Šílená, profesor, sex, Jodorowsky & Moebius

Marek Douša23. června 2018 • 13:50
Šílená, profesor, sex, Jodorowsky & Moebius
foto: Archiv nakladatelství Argo

Na obálce komiksu, na němž spolupracovali dva géniové, Alejandro Jodorowsky & Moebius, najdeme dívku s poněkud posedlýma očima, košilí rozepnutou do půl pasu, odhalenými ňadry a dost velikým křížem na krku. Ano, ta může být opravdu šílená! Ale sluší jí to.

Co najdeme v knize samotné, ovšem můžeme jen hádat, a když Šílenou ze Sacré-Coeur (v překladu Richarda Podaného ji nedávno vydalo Argo) zaklapneme, těžko ten příběh někomu jen tak převyprávíme. Na to je příliš košatý a rozjetý jako vlak, takže snad nezbývá než ho celý překreslit znovu. Každá odchylka však může znamenat, že se příběh bude vyvíjet jinak a dojde k jinému cíli. Těžko říci k jakému, protože ani u původní story nepanuje shoda, co to má vlastně všechno znamenat. A navíc: ne každý kreslí tak jako Moebius a ne každý má tak divoké nápady jako Alejandro Jodorowsky.

K narozeninám rozvod

Profesor Alain Mangel už není žádný mladík, na univerzitě je ovšem oblíben, jeho přednášky jsou hojně navštěvovány a věci duchovní jsou to jediné, co ho zajímá. Miluje fialovou barvu. Jeho žena říká, že se stal univerzitním mnichem. Tento přístup k životu však madam tak úplně neoceňuje, a tak se rozhodne dát mu jako dárek k narozeninám rozvod.

V tuto chvíli někteří čtenáři (a věřím, že i čtenářky) mohou panu profesorovi závidět velkorysost jeho ženy, nejsem si ale jist, jestli si dokážou představit, co se v takovém případě děje druhý den nebo nejpozději poté, co obdarovaný vystřízlivý. Autor scénáře Alejandro Jodorowsky to pravděpodobně věděl – první část následujícího příběhu je prý dost autobiografická.

Šílený trip 

Profesora Alaina Mangela se rozhodne zachránit studentka Elizabeth, protože: „Po tvé poslední přednášce jsem měla vidění (...) z tebe a ze mě se stejně jako ze Zachariáše a Alžběty v Knize knih zrodí syn, prorok, a dostane jméno Jan. To on ukáže lidstvu cestu, jež povede k novému Kristu... Čeká nás přenádherný úkol, Alaine! Svatý úkol!“

Když někdo přijme takovouhle výzvu, je jasné, že jeho momentální psychická kondice není právě nejlepší, a že kdyby se náhodou chtěl vyvléci z téhle situace, čeká ho dost prekérních zatáček a manévrů. Pojedeme spoustou odboček a objížděk, abychom se dostali někam, co se od chvíle, kdy jsem dočetl, snažím pojmenovat a zatím se mi to nepodařilo. Šílený trip: zážitky se převalují v hlavě a ještě k nim neexistuje klíč.

Proměnlivá kniha 

Tenhle komiks bez obav doporučím každému, kdo se zeptá, jestli číst, anebo ne. A jestli ty dvě stovky stránek nedáte naráz, nechte si Šílenou ze Sacré-Coeur na nočním stolku a občas si ji jen prohlédněte. Suverénní kresba Moebiova je jednou z nejlepších, na jaké natrefíte, a jeho estetika (která se v průběhu vyprávění mění – jsou tu tři kapitoly nakreslené v průběhu několika let) je úžasná. A je radost mít v knihovně knížku, ke které se můžete vracet, protože není jednoznačná a jednou provždy hotová, ale stále vybízí k pohledu novýma očima. Knížku, která se bude měnit podle toho, co právě zažíváte sami.

Marek DoušaColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější