nahoru

V Plzni čepují české filmy. Na Finále se opět bojuje o Ledňáčka

Ivan Adamovič20. dubna 2018 • 11:30
720p360p

Jestli jste váhali s koupením lístku na nějaký český film tak dlouho, až ho stáhli z kin, máte druhou šanci. Chcete-li mít přehled o všem podstatném, co se u nás, na Slovensku anebo v koprodukcích s jinými zeměmi v posledním zhruba roce natočilo, kupte si jízdenku do Plzně. Již 31. ročník festivalu Finále Plzeň začal a jako obvykle je na co se dívat. Kromě toho má festival jedinečnou domáckou atmosféru. Jak taky jinak, když promítá především domácí filmy?

Artu s mírou

Celkem těch filmů na Finále Plzeň bude od 19. do 24. dubna (pátek až úterý) na 130, ale do tohoto počtu se řadí i krátké studentské filmy, které se utkají o jednu z cen festivalu – Zlatého ledňáčka. O toho budou soutěžit filmy také v kategoriích Celovečerní hraný či animovaný, Dokumentární a Televizní a internetový. Oproti karlovarskému festivalu se tu v soutěžní kategorii tolik nehraje na artové noty, takže mezi soutěžními filmy najdete kromě oceňovaných snímků jako Bába z ledu či Křižáček také ryze komerční Přání k mání či Po strništi bos. Zajímavým objevem pro širší publikum může být snímek Petra Václava Skokan pohybující se na hraně dokumentu a hraného filmu. Vypráví o chudém romském mladíkovi, který po propuštění z vězení nechce skončit u drog a alkoholu a vypraví se s prázdnou kapsou do Francie na bájný festival v Cannes. Nečekaně svěží dílko připomene rané filmy Miloše Formana, kde neherci vytvářeli půvabné trapnosti a odhalovali tak dřeň skutečného života. Skokan je takový příběh o migrantovi naruby.

Finále se neohlíží jen za rokem uplynulým, ale uvádí i zcela čerstvé filmy, jako je například Hastrman, který festival zahájil, či poslední opus Jana Švankmajera Hmyz. Zajímavé jsou nové dokumenty jako Archa stínů a světel od Jana Svatoše. Český autor si netradičně zvolil námět archivní a zahraniční – život dvojice amerických filmařů Johnsonových, kteří se vypravili na úsvitu kinematografie mezi africké lidožrouty a jako jedni z prvních přinesli filmové zprávy o exotice africké džungle.

Sto let republiky a Horníčka

Ve speciálním uvedení můžete vidět první díl seriálu stanice Stream.cz Kafe a cigárko. Jedná se o komediální pohled na herecké prostředí podle blogu Marie Doležalové se scénářem od spisovatelky Petry Soukupové. Výročí založení republiky dalo vznik speciální sekci, v níž najdeme filmy Bílá nemoc, Erotikon a Svatý Václav. Vznik posledně jmenovaného inicioval T. G. Masaryk k tisícímu výročí smrti sv. Václava. Tyto staré filmy budou promítány v Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou a budou doprovázeny živou hudbou.

Sté výročí narození však neslaví pouze republika, ale také herec Miroslav Horníček, plzeňský rodák. K vidění bude Člověk a jeho dům, jeden z prvních interaktivních filmů na světě.

V neděli 22. dubna se v autobusové hale Depo2015 mohou těšit na zážitek milovníci filmové hudby. Hudbu ze slavných světových snímků jako např. Piráti z Karibiku či Počátek provede Pražský filmový orchestr.

A kdybyste si chtěli odpočinout od pohyblivých obrazů a chvíli pohledět na nějaké nehybné, nenechte si ujít pozoruhodnou výstavu Trauma – tíseň – extáze – prázdnota ve výstavní síni Masné krámy, která zobrazuje vypjaté emoce v malířství posledního století.

 

Ivan AdamovičColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější