nahoru

Přijďte s hákovým křížem na odznaku, dostanete zdarma vstupenky na hru o Hitlerovi, nabízí německé divadlo

Daniel Baret18. dubna 2018 • 12:37
720p360p
Svastika za vstupenku: Ano, či ne? To řeší v německé Kostnici
• video: 
TheaterKonstanz

V brněnském divadle Ježíš znásilňuje muslimku, v německé Kostnici zase městské divadlo na hru o Adolfu Hitlerovi nabízí netradičně vstupenky zdarma, pokud se „ozdobíte“ oznakem se svastikou, nacistickým symbolem. Věc ale vyšetřuje policie, protože propagace symbolů nacismu je u našich sousedů zakázána. Divadlo se brání tím, že se jedná o společenský experiment.

Městské divadlo v Kostnici připravilo na pátek 20. dubna adaptaci hry „Mein Kampf“ židovského autora maďarského původu George Taboriho. Hra je sžíravá satira namířená proti nacismu a antisemitismu a Hitlera líčí jako hlupáka. Mimochodem, dílo bylo uvedeno i na scéně Divadla Jiřího Myrona v Ostravě v nastudování činoherního souboru NDM.

Jenže divadlo v Kostnici se u toho pokusilo o ojedinělou věc, za kterou ho vyšetřuje policie.

Pokud si zakoupíte vstupenku (stojí 19,50 eur), tak si ve foyeru divadla můžete vyzvednout židovskou Davidovu hvězdu a připnout si ji na oděv jako znak solidarity s oběťmi holocaustu. Můžete mít i vstup zdarma, když si naopak připnete na oblečení odznak s hákovým křížem. Pořadatelé si myslí, že lístky zadarmo nikdo chtít nebude a tím vyjádří diváci jasně svůj postoj.

Antisemitismus v Německu je na vzestupu

Jenže v Německu je jakákoli propagace nacistických symbolů nelegální. Případ proto vyšetřuje policie. Divadlo se brání tím, že se jedná o experiment a vše se dotýká umělecké svobody.

Kauza ale přichází ve vypjaté době, kdy se zejména na německých školách řeší vzrůstající antisemitismus muslimských studentů a kdy nedávno německé hudební ceny dostali i rapeři, kteří zpívají antisemitské texty.

Videoukázka z hry Mein Kampf v divadle v Kostnici: 

720p 360p
Svastika za vstupenku: Ano, či ne? To řeší v německé KostniciVIDEO TheaterKonstanz

Daniel BaretColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,880
22,280
28,970
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější