nahoru

Zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Tvůrci Amadea bylo 86 let

LeT14. dubna 2018 • 09:17
Zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Tvůrci Amadea bylo 86 let
foto: Foto: Nguyen Phuong Thao, ara

Režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, zemřel v pátek 13. dubna v USA. Čáslavskému rodákovi bylo 86 let. Jeho manželka řekla ČTK, že zemřel náhle po krátké nemoci. Forman patřil k nejslavnějším z českých rodáků.

„Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,“ řekla ČTK jeho žena Martina Formanová.Poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu, dodala. 

Forman je považován za jednoho z největších a světově nejproslulejších filmových režisérů se svébytným rukopisem. Úspěchy zaznamenal u diváků i kritiky. Je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA.

Režisér žil léta v Americe, kam z okupovaného Československa utekl na konci 60. let, aby mohl dál svobodně a volně tvořit.

Získal dva Oscary – za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem (1976) s Jackem Nicholsonem v hlavní roli a Amadeus (1984), který se natáčel v komunistické Praze. Byl držitelem také tří Zlatých glóbů – za filmy výše jmenované a za snímek Lid versus Larry Flynt (1997). 

Miloš Forman byl třikrát ženatý. V roce 1958 se oženil s herečkou Janou Brejchovou. Jejich manželství vydrželo čtyři roky. O dva roky později si vzal Věru Křesadlovou, s níž byl 35 let, než potkal mladou modelku a studentku Martinu Zbořilovou. V roce 1998 se jim narodila dvojčata Andy a Jim, následujícího roku se vzali. Z manželství s Věrou Křesadlovou měl Forman dva syny, také dvojčata, Petra a Matěje. 

 

LeT


Klíčová slova: forman, smrt, režisér, USA


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,070
29,160
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější