nahoru

Co žere poldy v Batmanově městě: Gotham Central má konečně druhý díl!

Richard Klíčník14. dubna 2018 • 09:00
Co žere poldy v Batmanově městě: Gotham Central má konečně druhý díl!
foto: Archiv Nakladatelství BB/art

Čas od času musí i v superhrdinském komiksu přijít originální počin, který vybočí z řady tím správným způsobem. Jedním z nich je Gotham Central scenáristických partnerů Eda Brubakera a Grega Rucky, kteří i každý zvlášť patří mezi komiksová vypravěčská esa. V tandemu jim to jde ještě lépe, a tak se díky nim můžete podívat, jak to chodí na policejní stanici s bat-signálem na střeše.

Celý komiks je pozoruhodně civilní. Pokud už se v něm superpadouši vyskytují, je na ně nazíráno pouze jako na otravné osiny v zadku. Smrtící otravné osiny. Policie si samozřejmě zvykla i na přítomnost velkého netopýra, kterého po letitých zkušenostech tak nějak toleruje, ale ve skutečnosti chtějí i toho Jokera zatknout sami a donutit ho pykat za všechny mrtvé kolegy (za civilisty taky, ale za ty až v druhé řadě).

Gothamské oddělení vražd má dvě směny – denní a noční. Každá směna má svého scenáristu. Jednu píše Ed Brubaker, druhou Greg Rucka. A jen těžko lze říct, která je psaná lépe. Tu a tam se totiž stane, že jedna směna přebere případ té druhé. A to pak nastane i v komiksu, protože autoři znají svoje postavy nejlépe. Právě tento nápad dodává celému vyprávění dynamiku. Styly se liší, podobně jako se liší jednotliví detektivové.

Batman vs. Joker, znovu a jinak

Nakladatelství BB/art nedávno vydalo druhý díl ze čtyř s názvem Šašci a blázni, který už podle obálky dává tušit, že hlavním padouchem tentokrát bude pan J. Oba scenáristé dobře znají nevystupujícího Batmana, takže celý příběh podávají jako jasný duel mezi ním a Jokerem – ovšem odehrává se to mimo záběry kamer. My, čtenáři, máme k dispozici pouze to, co zjistí policie. A nezjistí toho málo. Batman nemá oči všude, a tak se policie opravdu snaží.

Ty tam jsou dny, kdy mezi policisty bujela korupce. Dnes má Gotham kompetentní strážce zákona, v jejichž řadách bují leda tak přesčasy. Gotham není klidné místo a hrůzné věci se v něm dějí i bez přispění Batmanových šílených protivníků. I „obyčejné“ vraždy mají v Gotham Central prostor – ačkoli se až příliš často ukazuje, že nitky vedou do Arkhamu, ústavu, v němž tráví svůj volný čas mezi běsněním superpadouši.

Báseň o hnusném městě

Gotham Central je jako báseň o hnusném městě, kde se sice možná dějí i hezké věci, ale vy se s nimi v práci nesetkáte. Noirový styl, trocha drsné školy a dokonalá znalost všech aktérů, kteří se jako vedlejší postavy vyskytují v komiksech s Batmanem dlouhá léta. Komisař Jim Gordon šel sice do důchodu hned v prvním dílu (BB/art ho vydal v září roku 2016), ale jeho duch se stále vznáší ve vzduchu a ti, kdo se s ním nesetkali osobně, o něm vědí první poslední od starších kolegů.

Celkové atmosféře skvěle prospívá kresba Michaela Larka – sice neokázalá, ale dokonale se hodí k vyprávění. To používá zcela moderní prvky, ale s láskou se hlásí k detektivkovému retrostylu.

Opravdoví lidé! Jenom nakreslení

Rozepisovat se podrobně o jednotlivých případech toho skvělého detektivního seriálu by byl vlastně hřích. Pokud bychom hledali příměr mezi česky vydanými komiksy, museli bychom vzpomenout na TOP 10 Alana Moora, které bylo sice o hodně nadpřirozenější, ale v zásadě také využívalo policejní stanici jako odrazový můstek k vyprávění lidských příběhů.

Obdobně se pracuje v Gotham Central, při jehož čtení postupně zjišťujete, že ten komparz, který většinou končí jako stafáž Batmanových příběhů, jsou v podání obou scenáristů opravdoví lidé. Lidé, kteří mají děti, vlastní problémy, motivy i touhy a u nichž při čtení velice snadno zapomenete, že jsou prostě jenom nakreslení. Snad vyjde třetí díl brzy, protože první část jsme četli už v roce 2016. A dva roky je pauza, kterou u napínavého seriálu prostě nechcete.

Na ukázky z komiksu se podívejte v galerii:

Richard KlíčníkColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější