nahoru

Hvězdné hry a jiná sci-fi bašta Františka Novotného

Vít Kremlička29. března 2018 • 11:30
František Novotný: Hvězdné hry
František Novotný: Hvězdné hry
• foto: 
Archiv nakladatelství Nová vlna

V literatuře obecně, potažmo vědeckofantantastické, lze najít několik pozoruhodných děl, spousty braku a škvár z pomezí chabého rozumu a blbosti. Je to k pochopení: lidský duch opouští pevnou zemi a vydává se do hájemství fantazie, někdy však fantasu a fantazírování o skutečnostech, které jej naprosto přesahují a o jejichž podstatě nemá ani ponětí.

K vědeckofantastické literatuře neodlučitelně patří monomanie, s níž její autoři nechávají benevolentně zanikat vesmíry jak rozzuřený bůžek Šiva, hubí lidstvo epidemiemi a ruší přírodní zákony, případně dávají vznikat hejnům absurdních potvor a jakýchsi mimozemšťanů, co mají spadeno na nás, ubohé pozemšťany.

Konvolut sci-fi povídek Františka Novotného Hvězdné hry (Nakladatelství Zdeněk Rampas – Nová vlna, 2017, 462 stran) obsahuje všechny hlavní typy sci-fi příběhů, jak uvádím níže. Navíc tu nacházíme sci-fi poezii, divadelní a rozhlasové scénáře anebo elektronické poémy z budoucnosti a erotické povídky drsňácké, jinak též hardcore. František Novotný ve svém autorském rozsahu přesahuje obvyklé hranice žánru; suverénně ovládá jazykové prostředky a má ponětí i o poesii, což dokazuje sci-fi poémami:

Poznav Vestavěný nesmrtelný

skrze senzory skryté všudepřítomný a skrze biotoky

telemetricky měřené v člověku každém přebývaje,

že okamžik pomoci nastal,

madoně s dítětem prchající slůvko ochrany vnukl.

( Legenda o Madoně z Vrakoviště)

Vidno, že svět reálný se sci-fi se tu a tam prolíná...

Taxonomie sci-fi

Sci-fi je literární žánr plný nonsensů, s vlastní subkulturou a symbolikou, často s břídilskými výkony, kde od sebe autoři navzájem opisují v rámci „stěhování motivů“; dílo původní a neotřelé bývá vzácné. Vyznat se v tom dá fušku, navrhuji proto klíč k základní orientaci v spleti makabrózních giganterií nazývaných někdy science-fiction.

1. Čtenář mimoděk žasne, s jakou nonšalancí se autoři vyrovnávají v apokalyptických příbězích s nesnázemi lidstva. Po vzoru dávných bohů hubí lidi ne po zástupech, ale v rozsahu kontinentů v miliardových řádech, takže našinec je rád, že přežil alespoň dnešek a dovlekl se do klubu na pivo.

2. Umělí lidé a roboti jsou další oblíbenou proprietou od časů sochaře Pygmaliona, rabiho Löwa, Karla Čapka, Clifforda Simaka item dalších proroků domácích pomocníků typu inteligentního vysavače. Zde se zastavme: tato větev sci-fi má s realitou asi nejvíc styčných ploch a působí konstruktivně i na nejzatvrzelejší odmítače fantasmat a vývojové pracovníky, případně kutily; zde palec jednoznačně nahoru!

3. Cesty vesmírem až na jeho hranice jsou výrazem dávné lidské touhy a paradigmat kočovnictví lidského druhu, jak máme vtisknuto v genech od počátku lidského rodu. Kdo si v tomto tématu nesmočil pisátko, nemůže být brán jako scifista a patří na periferii za titanové hranice. Bez čundrování po kosmu prostě sci-fi není. Zůstává jenom otázkou, zda ten útěk do vzdálených galaxií nesouvisí s neschopností vyjádřit se srozumitelně k problémům reality současnosti.

4. Pohádky na dobrou hvězdnoměsíčnou noc, kam patří všechny utopie, dystopie, funtopie, mythopie a kdovíjak se těm subžánrům ještě říká. Zde se často vyskytuje kombinace nenávisti k okolí s grafomanií, hraničící až s gigantomanií; tam se splachují planety i s lidstvem do záchoda, kosmy jsou zmizíkovány, vyvolenci s kouzelnou laserovou hůlkou se promenují všemi prostory a galaxiemi jakoby nic, elixíry jdou na dračku, budoucnost s minulostí si tykají a vůbec je ten svět zvláštní.

5. Satira – když se vydaří, je nezapomenutelná. Za vzpomínku stojí stěžejní povídka Futurologický kongres od Stanisława Lema, oblíbená v prognostických ústavech.

Ten let nesmíte promeškat

Kniha Hvězdné hry zahrnuje literární tvorbu Františka Novotného z uplynulých tří desetiletí a splňuje všechny parametry stroje času – dostane čtenáře, kam si přeje, a v různorodosti témat pestrých jako nabídkový katalog transgalaktických limuzín jistěnajdete všechna výše uvedená – a možná ještě navrch! Nečekejte, že je zde budu převypravovat. Knihu si jistě pořiďte, srší občas humorem zemitým i nebulárním jako snopy jisker ze zirkonofotonových trysek raketoplánu. Ten let nesmíte promeškat.

Vít KremličkaColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější