nahoru

Bez favoritů a ve stínu #MeToo. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o udílení letošních Oscarů

Martin Bartkovský, ČTK2. března 2018 • 15:10
1080p720p360p
Český trailer na film Tvář vody (The Shape of Water) - favorit letošních Oscarů
• video: 
CinemArt

Jasného favorita Oscary, které se letos budou udílet 4. března, nemají. Nejvíce šancí má Tvář vody, která vede s celkem 13 nominacemi.  Následovaná je válečným snímkem Dunkerk, který má šanci na zlatou sošku v osmi kategoriích. Bez šancí není ani snímek Nejtemnější hodina, který na sebe upoutal pozornost především díky výkonu Garyho Oldmana v roli britského premiéra Winstona Churchilla. Tradičně oscarový večer provází i politické kontroverze. Po předloňské kritice údajné diskriminace černošských umělců a loňských žertících na adresu prezidenta Donalda Trumpa se letos čekají ozvěny kampaně #MeToo.

Tvář vody, příběh vztahu němé ženy, která uklízí v tajné vládní laboratoři, a obojživelného stvoření z Amazonie, získala nominaci v kategorii nejlepší film, její autor Guillermo del Toro má šanci získat Oscara pro nejlepšího režiséra a na cenu byla nominována třeba i herečka v hlavní roli Sally Hawkinsová. Celkem získal film 13 nominací. 

V hlavní kategorii bude del Torově dramatu konkurovat především drama silné ženy, které zavraždili dceru a ona se svou situaci rozhodne řešit vylepením tří billboardů za městečkem Ebbing. Za roli matky Mildred Haynesové ve snímku Tři billboardy kousek za Ebbingem si nominaci v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli vysloužila Frances McDormandová. Už téměř tradičně jí bude v kategorii konkurovat Meryl Streepová, která si zahrála ve filmu Akta Pentagon: Skrytá válka. Streepová má na kontě 21 nominací a tři Oscary.

Kromě Tváře vody a Tří billboardů kousek za Ebbingem mají šanci na vítězství v hlavní kategorii také filmy Dunkerk, Dej mi své jméno, Nejtemnější hodina, Lady Bird, Uteč, Nit z přízraků a Akta Pentagon: Skrytá válka. Naději na zisk režisérské sošky má kromě del Tora i Christopher Nolan za Dunkerk. Toto válečné drama jinak bodovalo při nominacích převážně v technických kategoriích. Režisérka filmu Lady Bird Greta Gerwigová je teprve pátou nominovanou ženou v této kategorii.

Jasným favoritem v kategorii herec v hlavní roli je letos Gary Oldman, který ztvárnil v Nejtemnější hodině britského premiéra Winstona Churchilla. Obvinění z "příliš bílých Oscarů" jako v minulosti se akademie letos vyhnula mimo jiné nominací Daniela Kaluuyy a Denzela Washingtona.

Kampaň #MeToo, která od loňského vypuknutí aféry kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina otřásá filmovou branží, se už nyní promítla i do Oscarů. Podle amerických médií nebyl herec James Franco nominován právě kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování. V kategorii herec ve vedlejší roli byl za snímek Všechny prachy světa nominován Christopher Plummer, jenž ve filmu kvůli obvinění na jeho adresu nahradil Kevina Spaceyho.

Moderátorem filmového svátku v Dolby Theatre bude stejně jako loni Jimmy Kimmel, který si ve své noční show Jimmy Kimmel Live! nebere servítky. O kontroverze tak zřejmě nebude ani po letošních Oscarech nouze.

Čeští filmoví fanoušci budou moci slavnostní ceremonii sledovat od pondělních 2:00 SEČ živě na programu ČT2.

 

Nominace v hlavních kategoriích:

Nejlepší film:

Akta Pentagon: Skrytá válka

Dej mi své jméno

Dunkerk

Lady Bird

Nejtemnější hodina

Nit z přízraků

Tři billboardy kousek za Ebbingem

Tvář vody

Uteč

Režie:

Paul Thomas Anderson - Nit z přízraků

Greta Gerwigová - Lady Bird

Christopher Nolan - Dunkerk

Jordan Peele - Uteč

Guillermo del Toro - Tvář vody

Herec v hlavní roli:

Daniel Day-Lewis - Nit z přízraků

Timothée Chalamet - Dej mi své jméno

Daniel Kaluuya - Uteč

Gary Oldman - Nejtemnější hodina

Denzel Washington - Roman J. Israel, Esq.

Herečka v hlavní roli:

Sally Hawkinsová - Tvář vody

Frances McDormandová - Tři billboardy kousek za Ebbingem

Margot Robbieová - Já, Tonya

Saoirse Ronanová - Lady Bird

Meryl Streepová - Akta Pentagon: Skrytá válka

Herec ve vedlejší roli:

Willem Dafoe - The Florida Project

Woody Harrelson - Tři billboardy kousek za Ebbingem

Richard Jenkins - Tvář vody

Christopher Plummer - Všechny prachy světa

Sam Rockwell - Tři billboardy kousek za Ebbingem

Herečka ve vedlejší roli:

Mary J. Bligeová - Mudbound (Připoutaní k zemi)

Allison Janneyová - Já, Tonya

Lesley Manvilleová - Nit z přízraků

Laurie Metcalfová - Lady Bird

Octavia Spencerová - Tvář vody

Martin Bartkovský, ČTKColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,000
28,900
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější