nahoru

Lehce vyhulené pohádky pro nespavé eskymáky: Víla Dita

Ivan Adamovič24. února 2018 • 10:00
Lehce vyhulené pohádky pro nespavé eskymáky: Víla Dita
foto: Archiv nakladatelství Malvern

Na tomto místě obvykle o víkendech recenzujeme komiksy. Co ale s knihou, která je napůl komiksem a napůl bohatě ilustrovanou publikací? Co s podivností s názvem Víla Dita? Autorem textů této knihy z vydavatelství Malvern je psavý povídkář Petr Měrka, o kresby se postarala tajemná osoba skrývající se za přezdívkou Janazapa.

Jedná se o sedm jakoby pohádek – krátkých, fantaskních vyprávění, které jsou částečně parodiemi na pohádku, zčásti jakýmsi postmoderně-metafyzickým textem, jenž neskrývá inspiraci v mystických příbězích a prvorepublikovém stylu. Pohádka o zkaženém princi třeba líčí historii prince, který čím dál více připomínal zavánějící olomoucký tvarůžek a kdekdo neodolal a uždibl si. Až z něj zbylo jen pár kousků. Těch se zželelo králi a královně a snědli je sami, než aby synka dojedl někdo cizí. Pak se královská dvojice pustila do výroby kvalitnějších dědiců trůnu.

Zhruba v takovém duchu se nesou i další „pohádky“. Měrka má talent, ale neví, jak s ním zacházet. A tak nehledaně sáhne po každém nápadu, který mu přijde pod ruku, bez výběru, jako nadržený námořník v přístavním nevěstinci.

Co dělá tuto knihu zajímavou, je neobyčejně kreativní přístup k ilustraci. Ony to ani nejsou ilustrace, jako spíše rovnocenný obrazový doprovod. Janazapa (r. 1985) je vlastníkem nezadržitelné imaginace. Tam, kde by se jiný spokojil s jedním obrázkem, ona pokreslí celou stranu detaily, od nich odbočí k dalšímu obrazovému výhonku, domýšlí důsledky situace, nechává postavy skotačit a prolíná jimi prapodivné obrazce, šrafuje, čárkuje, kudrlinkuje, aniž by ztratila ze zřetele podstatu té které scény. Je to popravdě spíše ilustrátorka, kvůli komu stojí za to knihu mít.

K čemu její styl přirovnat? Tak nějak by kreslil eskymák, který si poprvé ubalil brko. Saháme někam do sféry mýtů a kreseb primitivů, je tam jakási psychedelie, lehce schizofrenní umanutost, stále však důkladná služba textu.

Rádi bychom se s Janazapou setkali ještě někdy, někde.

P.S.: Čtenáři biografických textů na zadních stranách obálek se o ilustrátorce dozvědí jen útržky (žije v dřevěnici na kopci a má rodinu), ale budou odměněni jinou informací. Petru Měrkovi vyšla jedna z jeho knih v Polsku (díky nikomu menšímu, než je Mariusz Szczygiel). Český titul: Hitler se na vás usmívá. Polský titul: Jestem egzaltowaną lentilką.

Komiks Víla DitaKomiks Víla Dita

 

Ivan AdamovičColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,000
28,900
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější