nahoru

Sedmý román Dana Browna: Počátek konce?

Kateřina Kadlecová1. března 2018 • 12:00
Dan Brown - Počátek
Dan Brown - Počátek
• foto: 
Argo, Richard Klíčník

Každá legrace jednou končí a ta s americkým autorem mysteriózních thrillerů definitivně zhasla právě teď. V sedmém románu Dana Browna Počátek (vyd. Argo) popáté potkáváme machra přes symboly všeho druhu Roberta Langdona. A ten si zachovává své otravné zlozvyky stejně jako spisovatel, který se opět držel fungujícího vzorce a vydal v podstatě totéž co pokaždé, jen v jiném lexikálním obsazení.

Je to prosté, milý Watsone, jak v nějakém komiksu: opět tu máme geniálního superpadoucha- miliardáře-vynálezce. Jmenuje se Edmond Kirsch, je to někdejší Langdonův žák a hned v úvodu vyjeví třem vůdčím představitelům největších světových náboženství, že vědecky dokázal cosi protináboženského a že by svůj objev rád sdělil světu.

A samozřejmě: jsou tu fenomenální historické kulisy a úchvatná stavba, kolem které se všechno točí – tentokrát to slovo padlo na Guggenheimovo muzeum v Bilbau, jemuž sekunduje Gaudího Casa Milà. Máme zde krásnou a vzdělanou Bond girl, tedy Langdon girl, kurátorku řečeného muzea Ambru Vidalovou, snoubenku následníka španělského trůnu. Je tu nepravděpodobná romance (homosexuální! církevní hodnostář a modrá krev!) i umělá inteligence, která autorovi poslouží v znovu oprášeném konfliktu věda versus náboženství.

Brown opět vsadil na prolínající se narativní linie, na cliffhangery (ony konce kapitol v nejnapjatějším momentu a převis dramatu o pár stran dál), na to nesnesitelné dožadování se pozornosti: mrkejte na drát, kolik jsem toho vyrešeršoval na wiki! Člověk aby pořád googloval – víme, co je klerika, ale co rocheta a solideo, co dišdáša? A to jsme jen u hadrů.

Výsledkem je lehká nuda, špikovaná autorovými ách a óch nad sebou samým a úryvky encyklopedických hesel - člověku je až líto vynikajících překladatelů Michaly Markové a Davida Petrů, že převodem tohoto textu ztratili čas a umazali si portfolia. Šifru mistra Leonarda tentokrát přes jejich snahu při nejlepší vůli nelze dešifrovat. Což pochopitelně nemění nic na tom, že se román drží od svého vydání na vrcholu prodejních žebříčků SČKN. Čtenáři holt mají slušnou setrvačnost.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější