nahoru

Film Bajkeři: Agresivní podívaná o teenagerech bez duše

Darek Šmíd23. října 2017 • 11:50
720p360p
Trailer k filmu Bajkeři
• video: 
Falcon

Asi jsem infantilní, ale nejlepší vtip komedie Bajkeři spočívá v tom, že ji napsal scenárista Petr Kolečko. Jako že Kolečko napsal film o kolařích. Kteří jezdí na kole. Haha.  

A přesně takhle mě Bajkeři míjeli po celou dobu své stopáže narvané popojížděním na horských kolech zleva doprava i shora nahoru a pak sešupem dolů. Namísto toho, aby mne táhl stěžejní příběh, mne lákaly spíš vedlejší uličky a fórky troušené koutkem úst po odeznění pointy těch hlavních; namísto toho, abych fandil usilování hlavních postav, jsem čekal na to, kdy se objeví ty vedlejší; a namísto toho, abych se přepnul do módu zhuleného pubescenta (nebo pubescenta na perníku; nevím, co teď frčí), jsem se u filmu zas a znovu zamýšlel nad jeho morálkou jako starý strejc, co v tramvaji žďuchá študáky berlí do žeber, protože si u dveří nesundali ze zad aktovky.

Bajkeři vyprávějí o dobrodružství party aktuálního modelu dospívajících hochů (Adam Mišík a spol.), kteří musí urazit 200 kilometrů na kole a... stát se lepšími lidmi? Vlastně ani ne. V podstatě jde jen o to, aby se doplácali do cíle a v rámci toho nějak předvedli své kolařské guru (Hana Vagnerová), standardizované bajkerské výkonnostní „lidské páce“ (Pavel Nečas), svým rodičům (Matonoha, Suchánek a spol.) a předně skupince sexy kolařek (Celeste Buckingham a spol.), že nejsou takoví matláci, jak v úvodu působí, ale že jsou vlastně úplně hustí borci.

Což by bylo úplně super, kdyby jejich „coming of age story“ vedla k něčemu dobrému. Hrůzné na Bajkerech je, jak nesympatickou skvadru ústředních hrdinů dává dohromady, jak mrzké cíle před ně staví a v jak bezvýchodné situaci je zanechává do budoucna. Ústřední hrdinové vstupují do příběhu jako parta nesvéprávných hošanů závislých na internetu a vystupují z něj jako parta nesvéprávných hošanů, kteří to bez toho internetu teda jako chvíli vydrží; během toho si dělají srandu z „buzíků“, protože jsou to „buzíci“, valí oči na lesby, protože jsou to lesby, a usilují o přízeň černošky, protože je to černoška. Doma na ně zatím čeká podobně vypečená skvadra jejich otců, z nichž jeden je submisivní úchylák, protože má fetiš, druhý je submisivní ožrala, protože se občas ožere, a třetí je submisivní fanoušek kolové... což je vlastně fakt vtipné, protože bajky jsou cool a kolová nikoliv.

Ne, nemám nic proti anarchistickému vztyčování obou prostředníčků na hlasatele politické korektnosti a fakt mi přišla děsně vtipná scéna, v níž jeden hoch vyleze ze stanu, obývaného domnělým homosexuálem, a (protože spal na kamenech) prohlásí, že ho „bolí prdel“. Jenže když je vrcholem dějové linky o domnělém buzíkovi sdělení, že je lepší nebýt buzík... je to celkem humus.

Kolečkův scénář má všechno totálně na háku s tak podivuhodnou absencí jakékoliv morálnosti, že když se ve filmu objeví scéna pokusu o znásilnění (a sakra, že to nepřeháním), nakonec se odmávne jakýmsi „odpusťme si, co jsme si“. Pokud vás to zajímá konkrétně, pak pozor, spoiler: v jisté chvíli si tu jeden z vedlejších protagonistů začne nárokovat tělo jedné z protagonistek. Jeden z hlavních hrdinů se ji pokusí zachránit, ale je kretén (LOL), takže zakopne a skoro spadne ze skály; potenciální znásilňovač jej ale zachrání (díky tomu, že se zaklesne o skálu svým stojícím pérem) (nekecám), a tak se nakonec všichni poplácají po zádech; znásilňovač nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina.

Pohodka.

Kdyby byli Bajkeři planetárním systémem, pak jde o soustavu náhodně poletujících planet, asteroidů a komet, které chybí Slunce. Je to hvězdný systém bez gravitační studny. Jsou tu fóry, které by mohly fungovat, kdyby jim zas a znovu nelámalo rám neelegantní provedení; jsou tu vedlejší postavy, které by mohly tvořit solidnější opěrné body než hlavní hrdinové, kdyby tudy jen neprojely na kombajnu odnikud nikam, aby se už nikdy nevrátily (Jakub „Laviii“ Štáfek); a je tady skupina hochů a děvčat na kolech, kterým by člověk strašně rád fandil, kdyby neměli všichni ušlou duši.

Hodnocení: 2 rozkřáplé cyklistické helmy z 5Klíčová slova: recenze, filmy, komedie, bajkeři


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější