nahoru

Režisérka je kráva a to je dobře!

Milan Tesař28. března 2017 • 10:00
Režisérka je kráva a to je dobře!
foto: Slovácké divadlo / Marek Malůšek

Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti došlo k málo vídané události. Během představení Měsíce nad řekou, které shodou okolností proběhlo první jarní den (!), se ve své řadě údajně vztyčil bývalý ředitel místního gymnázia a začal křičet, že „chudák Šrámek“ a „režisérka je kráva“. Prostě se neovládl. Když ho vyváděli, ještě na chodbě nadal hercům do buzerantů.

Jeho láska ke klasikovi byla silnější než velkorysost, pochopení pro současné inscenační pojetí Anny Petrželkové. Když jsem si tuhle zprávu přečetl, původně jsem s ní zamířil do rubriky Never more, kde taky příští týden vyjde. Ale pak jsem si řekl: Patří tam? Není vlastně skvělé, když pouhá divadelní iluze dokáže rozzuřit, vykolejit člověka? Není to lepší, než když vyčerpaní podnikatelé dotažení do hlediště manželkami pochrupávají v hledišti a herci hrají do zdi?

Praktická zvířecí reakce člověka v domě zasvěcenému Múzám je přece důkazem toho, že divadlo, těch pár překližkových kulis a herců, kteří předstírají, že jsou někým jiným, než kým doopravdy jsou, žije, dýchá a umí stále ještě provokovat.

Rozsvítit před očima ve své životní rutině zajetého člověka na křižovatce místo zelené náhle modrou. To je smysl umění! Kromě toho — není žádný kumšt rozčilit diváky nahotou, vulgaritou nebo přehršlí krve na jevišti. Dostat ho divadelní hrou Fráni Šrámka, to je majstrštyk!

Vzpomněl jsem si na proslulého italského satirika Daria Fo, který byl za krutost, s níž sděloval vrchnosti pravdu o ní samé, vykázán ze země. Je to kruté, ale je to něco, co má smysl.

Musím se jet do toho Hradiště podívat.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,030
29,170
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější