nahoru

Lidojedi v Ústí: Skvělá scéna, dobří herci, hororový příběh a slabá pointa

Marek Douša12. března 2017 • 17:42
Lidojedi v Ústí: Skvělá scéna, dobří herci, hororový příběh a slabá pointa
foto: Marek Douša

Aktuální inscenace ústeckého Činoheráku – Lidojedi, byla uvedena jako čtvrtá premiéra sezóny.

Text Lidojedů napsala dvojice Rudiš/Pýcha pro rozhlas a tam byl také poprvé (2011) uveden.

Příběh cateringové agentury Mlsný Jack je modelový a nastoluje otázku, co se všechno může stát, když kdysi dobrý nápad a zábava se změní v povinnost a jediné, o co jde, je vydělat peníze, neboť práce samotná už není dávno důležitá, ale splátka hypotéky ano.

A také o tom, že hranice mezi tohle je normální, tohle uděláme a nezbývá nám než to udělat je tenká a zprvu opravdu neznatelná.

Bára (Erika Stárková) je sekretářka a diblík (to si užívá velice), přijímá zakázky a kšefty hlava nehlava, už proto, že se právě nehrnou, a tak se stane, že kývne na kšeft, který se jmenuje ugriluju (čichám čichám) člověčinu. A tím se spustí série nejen filozoficko-praktických úvah, ale i činů, které vedou ke splnění zadaného úkolu.

Tým Mlsného Jacka tvoří ještě šéf Martin (Jan Jankovský) a Martin (Kryštof Rímský), jejich obětí se má stát naprosto skvělý bezdomovec Karel (Matúš Bukovčan), který si tu odehrál etudu muže mimo tento svět s velkou chutí a klidně by se uplatnil i na Steinbeckově Plechárně.

Zvrhlého milion/miliardáře hraje šéf Činoheráku Jiří Trnka, který je naopak uvěřitelný jen s velkou rezervou, neboť tohle není role pro intelektuála, kterému kultivovanost čouhá z bot.

A přitom právě v Ústí mohli nějakého zbohatlého blba obsadit z fleku a z ulice.

Malou roličku, která slouží hlavně k charakteristice poslední velké postavy – faráře (Achab Haidler), si střihne i Václav Hanzel.

Lidojedi v Činoheráku jsou svěží, představení se nikde nezadrhává, drží lehce hororovou a zároveň vtipnou atmosféru, je vidět, že všichni hrají s gustem.

Jediné, co tak Lidojedům podráží nohy, je fakt, že pointa, ke které se hodinu a půl směřuje,je jasná zhruba po dvaceti minutách představení.

Prostě by si Lidojedi zasloužili poněkud rafinovanější scénář.

Marek Douša


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,240
20,370
28,460
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře