nahoru

Nahota na odiv. Moderní umění v Ostravě láká na šmírování a holý zadek

Martin Bartkovský21. února 2017 • 14:30
1080p720p480p360p240p

Expozice, která snese nejpřísnější světová umělecká měřítka a zároveň zaujme i laického diváka. Na výstavu s názvem Narušená imaginace: Dělat okna tam, kde dříve byly zdi láká Galerie výtvarného umění v Ostravě. A vyplatí se kvůli ní ujet i stovky kilometrů. Co se moderní figurativní malby týče, na tamních zdech visí vycházející hvězdy evropského malířství. Výstava potrvá do 26. března.

Expozici připravila britská nezávislá kurátorka Jane Neal. „Název výstavy poukazuje na kolektivní, nejen uměleckou imaginaci, která je rušivá a zároveň narušená nebo zkreslená nejrůznějšími společenskými událostmi, situacemi a vlivy,“ vysvětluje kurátorka a uzavírá: „Podtitul naznačuje symbolické vytváření otvorů do prostoru, který býval uzavřený. Pomyslná okna evokují odbourávání tabu, vpouštějí světlo, jsou únikem z všednosti a zažitých stereotypů.“

Obrazy spojuje téma nahoty, voyeurismu či touhy být sledován a získat si obdiv u početného anonymního publika. To má evokovat současný svět, který ovládají masmédia a sociální sítě. A nutno podotknout, že se jedná o fascinující, i když někdy znepokojivé výjevy.

„Tato výstava je pro naši galerii výjimečnou hned z několika důvodů. Jen těžko bychom si mohli dovolit uspořádat podobný projekt za předpokladu, že bychom vystavená díla sváželi z celého světa. Expozici prezentující tvorbu těchto umělců navíc dosud neuspořádala žádná galerie v České republice,“ vysvětluje Jiří Jůza, ředitel GVUO, a pokračuje: „Nejedná se o regionální výstavní projekt, je to mezinárodní záležitost a věřím, že se zapíše do historie nejen českého výstavnictví.“

Jak výstava vypadá, zjistíte v našem videu. Ukázky významných děl pak najdete ve fotogalerii.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější