nahoru

Nová kniha popisuje historii židovské komunity v Dobříši

8. prosince 2016 • 15:18
Nová kniha popisuje historii židovské komunity v Dobříši
foto: archiv

Dne 6. listopadu 2016 vyjde kniha Židé v Dobříši. Publikace zaznamenává historii židovské komunity v Dobříši od poloviny 17. století až do druhé světové války. Autorka knihy Jindřiška Rosenbaumová popisuje soužití dobříšských Židů s většinovým obyvatelstvem, vyjmenovává význačné dobříšské občany židovského původu, připomíná jejich osudy a upozorňuje na přínos židovských podnikatelů pro rozvoj města. Ten je nejlépe symbolizován faktem, že to byli právě Židé, kdo v Dobříši položili základy rukavičkářského průmyslu, kterým se později město proslavilo i v zahraničí. 

V samostatných kapitolách se kniha věnuje i významným památkám židovské kultury, spojeným s Dobříší. Popisuje osudy dobříšských synagog, židovského hřbitova i posvátných svitků Tóry. Text je doplněn mnohdy unikátními historickými fotografiemi a dokumenty. 

Podnětem pro vydání knihy byla snaha připomenout obyvatelům Dobříše osudy místní komunity, jejíž tradice byla během druhé světové války téměř zlikvidována. „Po tři sta let byli Židé nedílnou součástí města Dobříše. Šlo o komunitu, která byla velmi aktivní a pro život města důležitá – a kterou se nacistům podařilo během krátkého období zničit. Z 94 židovských občanů Dobříše a okolí, transportovaných do koncentračních táborů, přežili pouze dva. Byla bych ráda, kdyby má kniha posloužila alespoň jako malá připomínka všech těchto zbytečně zmařených životů,“ říká Jindřiška Rosenbaumová.  

Knihu Židé v Dobříši vydává Muzeum Dobříš s pomocí Nadačního fondu obětem holocaustu. Publikace vychází v nákladu 1000 ks, za cenu 100 Kč bude v prodeji v prostorách Infocentra Dobříš.

Autorka knihy Mgr. Jindřiška Rosenbaumová se narodila 26. října 1983 v Příbrami. Na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy vystudovala obor Judaistika-Husitská teologie. V Muzeu Dobříš  vede odborné workshopy s tématikou židovských tradic a historie; je rovněž autorkou zdejší stálé židovské expozice. 

Kniha Židé v Dobříši Kniha Židé v DobříšiKlíčová slova: kniha, Dobříš, židé, muzeum


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,130
29,020
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější