nahoru

Horor v Plzni: I život může být bolestný a přinášet zklamání

Marek Gregor8. prosince 2016 • 15:10
Horor v Plzni: I život může být bolestný a přinášet zklamání
foto: Miroslav Chaloupka

Kabinet děsivých múz nebo projíždku strašidelným parkem připomíná temnokrásná výstava I život může být bolestný a přinášet zklamání v Galerii města Plzně.

Vítejte ve světě zakladatele moderního hororu H. P. Lovecrafta, či spíše desítky českých současných umělců, kteří svou tvorbou prozkoumávají temná zákoutí mysli. Vybral a oslovil je kurátor Otto M. Urban, který je v podobných polohách jako doma.

Plzeňskou výstavou Život je bolestný a přináší zklamání (Galerie města Plzeň, do 15. ledna 2017) částečně navazuje na dva předchozí výstavní projekty Dekadence: V barvách chorobných – Idea dekadence a umění v českých zemích 1880–1914 (Obecní dům, 2006) a Dekadence Now – Za hranicí krajnosti (Rudolfinum, 2010).

Vedle několika nových tváří, jež si zaslouží pozornost, jako jsou ani ne třicetiletí Marek Škrabal, Jakub Gajdošík a Martin Mulač, o němž Urban mimo jiné píše, „že vychází z estetiky špíny, trapnosti a hnusu“, je na výstavě zastoupeno povícero známější jmen, ať již to jsou Jan Vytiska, nebo Martin Salajka, a především Josef Bolf či František Štorm s dřevoryty přímo inspirovanými H. P. Lovecraftem. Vrcholem pak je známá instalace Richarda Stipla Block Sabbath (2010) – jakýsi oltář bolesti a zklamání.Klíčová slova: kultura, výstava, horor, plzeň


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější