nahoru

Kreslíř Marek Douša: Reflex je z mých obživných koníčků nejdůležitější. Zabere mi asi sedm minut týdně

Kateřina Kadlecová6. prosince 2016 • 18:00
Marek Douša: Reflex je z mých obživných koníčků tím nejdůležitějším. Pracuju pro něj zhruba sedm minut týdně, když přijde v den uzávěrky zadání z redakce.
Marek Douša: Reflex je z mých obživných koníčků tím nejdůležitějším. Pracuju pro něj zhruba sedm minut týdně, když přijde v den uzávěrky zadání z redakce.
• foto: 
Roman Černý

Marka Doušu (54) nejspíš znáte jako kreslíře-humoristu publicistického týdeníku Reflex a tradičního srandaplátku Sorry (nebo je to naopak?). Umí však být i vážný, je-li vážná situace: Ze svého domovského Šluknovského výběžku spravuje regulérní zpravodajský web s důrazem na kulturu, www.vybezek.eu. Zítra se tam možná objeví zpráva o vandalech s fialovými vlasy, kteří fotografovi Romanovi Černému pomalovali garáž…

Co podle Marka člověk potřebuje, aby z něj byl dobrý kreslíř-vtipař? „Umět pracovat s jazykem, šetřit slovy, dokázat se na situaci podívat z neobvyklého úhlu pohledu a odfiltrovat ve zprávě ty pindy kolem jádra věci. A mít i v hospodě a v krámě uši otevřené,“ říká Marek. „Někdy tam něco cinkne…“

Ať cinkne, nebo ne, světu humoristických časopisů, včetně masového Dikobrazu, dávno odzvonilo. „Dlouho se držely jen Trnky-Brnky, které na rozdíl od Sorry neměly moc obsah, ale dobrý byznys plán jo. Redakce prodávala hrnky, trička, všechno možné.“ Marek se u konkurence poučil a trička s kreslenými vtipy dnes prodává taky, vlastní i cizí, na svých „stránkách pokleslého humoru“ www.kurvafix.cz. Vy byste nechtěli triko s podroušeným pánem v kaftanu se sklenkou v ruce, který druhému muslimovi u barpultu vysvětluje: „Řikali: Alláhu, na bar!“?

Reflexu Markovi vyšel první obrázek v roce 1993, od roku 1996 přispívá pravidelně. Jen už moc nekreslí tužkou, spíš na tabletu. „Reflex je z mých obživných koníčků tím nejdůležitějším. Pracuju pro něj zhruba sedm minut týdně, když přijde v den uzávěrky zadání z redakce. Jinak chodím po lese, čtu knížky a vtipkuju zadara.“

„A uživíš se tím, Marku?“

„Žiju…“

Marek Douša je předposledním z 8 komiků, které vám, slovem i snímkem, představujeme v lifestylové příloze Reflexu č. 48 Excellent. Vyšla spolu s ním 1. prosince.

Reflex 48/2013
Klíčová slova: excellent, Marek Douša, 8 komiků


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,150
29,390
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější