nahoru

Seriál Pustina je první české televizní dílo, které snese srovnání se zahraničím

Marek Douša28. listopadu 2016 • 17:00
Seriál Pustina je první české televizní dílo, které snese srovnání se zahraničím
foto: HBO

Když zemře diktátor, přináší to problémy i výtvarníkům. Třeba po smrti Stalina Pablo Picasso namaloval jeho portrét do Les Lettres françaises a schytal to od vrchních francouzských straníků, protože to nebyla kresba dostatečně hrdinská.

Sám Pablo ovšem viděl situaci jinak: Dovedeš si vůbec představit, že bych Stalina tak, jak tehdy vypadal, se všemi těmi vráskami, s pytlíky pod očima a s bradavicemi... A pokračuje: No dobře, Stalinův akt, ale co s jeho mužstvím? Když si vezmeš penis klasických soch... Je tak malý… Jenže Stalin, to byl přece skutečný samec, jako býk. Když mu dáš ale úd jako býkovi… budou na tebe hulákat: Ale vždyť jsi z něj udělal sexuálního maniaka! Chlípníka!

Tohle a mnoho jiného se o výtvarnících, kteří si zadali s komunisty, dočteme v knize Františka Mikše Rudý kohout Picasso (kromě Pabla se autor věnuje ještě Georgu Groszovi a Kazimiru Malevičovi; všichni báječní malíři a kreslíři).

Ovšem diktátoři i nadále umírají, bohužel se i rodí. Tak kdo si udělá problém s kresbou Fidelovou? Já to jistě nebudu.

Na HBO skončila, možná ne smrtí, ale nikoli dobrým zdravotním stavem hlavního hrdiny desetidílná série Mladý papež. Opravdu skvěle natočená, výborně obsazená a skvěle zahraná provokativní studie nejen o církvi, ale také o moci a o odpovědnosti. Zajímalo by mě, jak tuhle etudu přijímají skuteční věřící, tím však, že člověk ve střední Evropě tak jako tak je nějak ovlivněn křesťanskou morálkou a všemi těmi rekvizitami, které křesťané tak zručně používají, je zajímavé sledovat, jak režisér i jeho scenáristé balancují někde mezi ironií a obavou, že zhřeší až příliš.

První série končí, jak jsem napsal, neblahým zdravotním stavem šéfa všech křesťanů, čímž jsou pootevřená dvířka k dalším pokračováním, ale i ta první řada stojí za to kouknout na ni ještě jednou. A mně osobně finále, v němž se dozvíme, že bůh se usmívá, naprosto stačí a budu k němu pohlížet s větším pochopením.

Na stejné stanici jsme dva díly před rozuzlením vraždy, jež se stala v Pustině. První tuzemský seriál, který snese srovnání se zahraniční tvorbou, je drsný a nekompromisní. Udržuje v divácích napětí a svých šedesát minut stopáže nikde nevycpává vatou. Všichni hrají jako o život, i ti, o nichž víme, že nemají problém figurkařit v jakékoli televizní estrádě. To je radost.

Na druhou stranu (a na rozdíl od výše zmíněného papeže) si nemyslím, jakkoli se na každý další díl Pustiny těším, že bych ji chtěl vidět někdy znovu. A tak pořád doufám, že závěr mi přinese katarzi!

(A navíc: Pustinu vidím kdykoli, když se podívám z okna!)

Uzavřu to dneska na HBO, protože stejně tak, jako mají oba seriály, o kterých tu píšu, značnou publicitu, o dalším kousku, jenž je tu aktuálně uváděn, o Berlínské misi, je všude ticho po pěšině.

Přitom se jedná o docela aktuální záležitost, kde (ne)spolupracují tajné služby německá a americká i izraelská na řešení problému kolem (ne)přijímání uprchlíků a (ne)najímání bojovníků pro Islámský stát. To všechno v Berlíně s náznaky jeho předválečné dekadence.

Až se tam pojedu podívat, budu našlapovat opatrně.

Marek DoušaColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,860
22,200
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější